Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Омбудсманът с препоръки за промени в Закона за етажната собственост

6 коментара
Диана Ковачева, сн. БГНЕС

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова с шест препоръки за промени в Закона за управление на етажната собственост.

Общественият защитник посочва, че препоръките са провокирани от множеството жалби и сигнали, които постъпват в институцията, основно заради скандали във входовете и неразбирателство между съседите, когато трябва да се събират средства или да се извършват спешни ремонти.

Сред препоръките на омбудсмана за промени в закона е увеличаване на правото на местните власти да упражняват контрол по прилагането на закона.

Ковачева посочва, че в работата си непрекъснато се сблъсква с проблеми на гражданите, при които основният принцип на закона - "саморегулацията", не е изпълним.

Собствениците не могат да стигнат до еднозначно решение и да управляват правилно етажната собственост. Това води до засилено напрежение сред живеещите в сгради в режим на етажна собственост. В тези случаи те имат нужда от местните власти, които да служат за арбитър по възникналите проблеми между тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. глас в пустиня
    #6
    Отговор на коментар #5

    Защото големите апартаменти правят голямо дялово участие и налагат на малките апартаменти да плащат по равно с големите въпреки че по закон големите трябва да плащат повече защото са по-скъпа собственост и притежават повече общи части.

  2. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    Сложих ти плюсче, обаче да питам, защо с проблема трябва да се ангажират "властите"?

  3. Дядо ми Петър
    #4

    Преди девети септември не ги наричахме "етажни собствености", а КООПЕРАЦИИ. Защото бяха изграждани от съвместните инвестиции на СЪКООПЕРАТОРИТЕ.
    Но постепенно кооперациите се изродиха в етажни собствености, където всеки собственик се чувства свободен да прави каквото му скимне. Особено новите собственици.
    А за т.нар. БЛОКОВЕ, изградени по време на социализЪма, просто не ми се говори. Защото се напълниха с хора, които си събуват обущата пред входните си врати, а си изхвърлят боклуците през балкона

  4. Естествено
    #3

    И с ТКЗС е било така.

  5. boriana
    #2

    Лобиско предложение с цел да бъдат облагодетелствани фирмите кото предлагат платени, външни управители. Това разбира се увеличава прихода за хазната защото тези фирми плащат данък на държавата и КОГО ЩЕ ДЕРАТ-нас етажните собственици. Пък и работа на съда и авокатите ще дадем с деля между гражданите и тези фирми, които най- често ще те оставят пред свършен факт.

  6. Gracata
    #1

    Порения маньовър за ограбване на обикновенния българин.Трън в очите политическия елит е собственноста на жилищата.Това е последната спирачка на младите да не емигрират,а говорите за демографски срив.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.