Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасения от евентуален "спящ" кибершпионаж срещу фирми в Германия

0 коментара
Опасения от евентуален "спящ" кибершпионаж срещу фирми в Германия

Нараства броят на държавите, които са в състояние да пробиват компютърни мрежи и да вкарват в тях зловреден софтуер, за да съботират инфраструктурата на други страни. Това констатира директорът на германското контраразузнаване на конференция по сигурността, цитиран от Ройтерс.

По думите на Ханс-Георг Маасен, директор на Федералната служба за защита на конституцията (Bundesamt fur Verfassungsschutz), Китай, Русия и други страни продължават опитите си да проникнат в компютрите на германски компании, за да откраднат ценна промишлена информация. По думите му у разузнавателните служби се засилват опасенията от т.нар. кибербомби, които да бъдат инсталирани в мрежата на нищо не подозираща компания и да избухнат впоследствие.

"В случаи като Китай и Русия ясно виждаме действия, подобни на шпионаж, но те могат да бъдат и саботаж с цел атака в някой бъдещ момент срещу компании в Германия - инфраструктурни фирми в широкия смисъл", каза Маасен. Според него разузнавателните служби гледат на този сценарий със загриженост.

Киберексперти предупреждават, че Германия със своето високо технологично равнище е особено привлекателна мишена за хакери от всякакъв вид, вкл. държавни агенти. Маасен подчерта, че незабелязано пуснатата кибербомба със закъснител може да прекъсне например енергийни мрежи в момент на геополитическо напрежение.

Такива нападения може да дойдат от кръг от държави, увеличили експертния си потенциал в киберпространството. В годишния си доклад германското контраразузнаване изтъква бързото развитие на кибертехнологиите в Иран, но не споменава за опасения от "спящи атаки". През декември Федералната служба предупреди също за опитите на Китай да използва мними профили в социалната мрежа "LinkedIn", за вербува за шпиони високопоставени бизнесмени и учени от Германия, припомни Ройтерс.

Ханс-Георг Маасен каза днес, че неговата служба е опасява, че Китай се стреми да се сдобие с доминираща позиция в ключови технологични сектори чрез инвестиции в германски фирми в рамките на инициативата "Made in China 2025". Според него това е "политически проект, в който правителството харчи много пари не само за да инвестира, а за да купи информация за своя технически прогрес или за да придобие позиции в определени сфери, така че за други да бъде невъзможно да продължат да се развиват в тях".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.