Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оперативната програма за рибарство все още е застрашена от провал

5 коментара
Оперативната програма за рибарство все още е застрашена от провал
Оперативната програма за рибарство и аквакултури (ОПРА) все още е застрашена от провал. Програмата е на стойност около 107 млн. евро, като помощта от ЕС по линия на Европейския фонд за рибарство (ЕФР) възлиза на над 80 млн. евро.

Причините са няколко – нежеланието на собствениците на рибарски пристанища да кандидатстват с проекти по програмата, липсата на нормативна уредба за категоризацията на рибарските съоръжения, както и несъгласието на рибарските асоциации с наредбите, изработени от Министерството на земеделието и храните, които регламентират как ще се кандидатства и как ще се усвояват евросубсидиите.

В момента в Брюксел са ръководствата на изпълнителните агенции "Пристанищна администрация” и "Рибарство и аквакултури”, както и министерски съветници. Целта им е да получат съдействие и помощ за успешния старт на ОПРА. Експерти коментираха, че ще търсят съдействието и на вицепремиера Меглена Плугчиева.

Спънките обаче са много. Една от мерките по програмата предвижда 16 млн. лева за модернизацията на четири рибарски пристанища. Според ЕС не ни трябват повече, заради броя и тонажа на риболовните ни кораби. Тези пристанища трябва да бъдат в Созопол, Несебър, Варна ("Антон Иванов") и Каварна, тъй като там се регистрират най-големите обеми улов на риба.

В Созопол обаче централният порт ще се отдава на концесионер, който да развива яхтен туризъм. Местната власт не ще и да чуе да се откаже от идеята, за сметка на развитието на рибарско пристанище с парите на ЕС. Изглежда, че и от Министерството на транспорта, което е наредило проучване на възможността за отдаване на концесионер, също клонят към идеята за яхтено, вместо рибарско пристанище, тъй като не са се отказали от стартирането на процедурата. В края на юни кметът на Созопол Панайот Рейзи дори предложи да се построи ново рибарско пристанище в Созопол, но експерти оцениха идеята като безумна.

Ако не тръгне мярката, записана в Приоритет 3 на ОПРА, за модернизацията на рибарските портове, финансирането по цялата програма ще бъде прекратено. Срокът е края на септември, началото на октомври.

Все още липсва нормативна уредба за категоризацията на рибарските съоръжения. Само узаконени "рибарско пристанище", "стоянка за лодки”, "закрита стоянка за лодки” и "място за разтоварване на риба”, могат да кандидатстват за пари по ОПРА. В Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата е записано само какво е "рибарско пристанище". За да бъде определено като такова, обаче, едно съоръжение трябва да отговаря на редица тежки изисквания, свързани с безопасността и управлението на отпадъците, и малко са общините, които могат да си позволят да преминат през процедурата.

В края на февруари от Националната асоциация по рибарство и аквакултури в България казаха, че ще "саботират" програмата за рибарство, ако Министерството на земеделието не промени наредбите за кандидатстване за евросубсидиите.

В проектите за наредби, според асоциацията, е пълно с неща, изглеждащи несериозно от професионална гледна точка. Предложенията на експертите от организацията са пренебрегнати, защото са антикорупционни. Едно от ключовите им предложения е по примера на Естония срещу фактури да се извършват междинни плащания по проектите. Така няма да има натиск върху кандидатите, за какъвто се говори, че е имало при реализацията на програма САПАРД.

Всички тези проблеми и недоразумения трябва да бъдат решени, иначе България ще се прости с възможността да развие рибарската си индустрия с европейски средства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #6

    комунетата ги бива само в грабене и убиване..

  2. Акин
    #5

    Гаджалските управници на М-вото на земеделието нарочно съботира рибарството у нас,за да се внася риба от Турция и да им върви бизнеса и комисионните там.Отделно,че ако замре този отрасъл у нас,ще се увеличат квотите за риболов на турчулята в Черно море-най-вече на Калкан.Затова е цялата работа. За това и турците-шефове на Националната асоциация по рибарство и аквакултури в България казват, че ще "саботират" програмата за рибарство.Така кръгчето се затваря.Вода газим и жадни ще ходим,риба от Турция

  3. 07
    #4

    Работил съм на тези траулери 7 години.Долу чалмите..

  4. Г.М
    #2

    Уважаема г-жо Лещарска преди да напишете нещо не е ли по добре да проверите верноста на съдаржанието.Някой добре ви е разказал гледната си точка но все пак отгоре стои вашето име.Самия факт че оперативната програма не се нарича ОПРА говори за това колко ви е стара информацията. За ваше сведение са нарича ОПРСР - Оперативна Програма за Развитие на Сектор "Рибарство".

  5. zapoznat
    #1

    Baronov,pak li si platil statia?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.