Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оперативните работници да нямат достъп до архивите

0 коментара

Има нужда от промяна в закона за досиетата по отношение на тяхната собственост, обяви Комисията по досиетата на пресконференция днес. В момента архивите са собственост на МВР, Военното контраразузнаване, РУ на Генералния щаб, а не е редно оперативните работници да имат достъп до тези архиви. Според Комисията архивът трябва да е държавен и от него да черпят информация определени институции и комисии.

В следващия си 5-ти пореден доклад Комисията с шеф Методи Андреев ще огласи имената на сътрудниците на ДС сред съдиите, прокурорите, следователите и посланиците ни. Андреев спомена, че през идните 2 седмици ще има реорганизация в работата, но отказа да посочи точен срок кога ще се изнесат данните за сътрудниците сред магистратите.

Предстои да се отворят и архивите за ролята на ДС в църквата и в т.нар. "възродителен процес", след което Комисията ще продължи работата си за престъпления срещу човечеството и мира в лагерите от времето на комунизма, ще се документира информация за преките извършители на тези престъпления.

Комисията очаква, когато новото мнозинство в парламента състави правителство, да провери хората си за принадлежност към бившите служби. Ако НДСII не направи това, Комисията е в правото си да извърши своя проверка, като за една седмица може да провери 100 души.

Ръководителят на парламентарната група на НДСII Пламен Панайотов, който е и юрист, се обяви за привличане на "тесни специалисти" за подобряване на закона по досиетата. Според Андреев не е ясно какво означава "тесни специалисти", дали това не са хората, които са вербували? Андреев потвърди, че в момента в комисията няма "тесни специалисти".

Комисията обаче смята, че "тесните специалисти" ще създадат табу по темата за досиетата и целта им е да запазят скритата си власт. Методи Андреев определи искането от НДСII за радикална промяна в закона, като недоизяснена. Комисията настоява за промяна, която ще осигури по-добро прилагане на закона.

Комисията смята, че страницата на миналото трябва да бъде прочетена, преди да бъде затворена, а не да се приложи гръцкия или испанския модел за изгаряне на архива с досиетата.

Досега Комисията по досиетата е направила 4 доклада, в които има безспорни доказателства за сътрудничество с ДС за 208 лица.

Комисията не е нарушила решение номер 10 на Конституционния съд за картотекираните лица, защото техните имена не са оповестени, каза Андреев. Тези лица са важни за комисията, защото данните за сътрудничество се разделят на две големи категории: В бившата ДС и към бившето РУ на ГЩ. В архивите на МВР и Военното контраразузнаване наличието на картон означава 99 процента сигурност, че лицето е било сътрудник.

Взаимен интерес за обмяна на информация по разсекретени документи има от страна на Унгария, Германия, както и от СР Югославия, където се готви закон за досиетата. Разговорите засягат икономическите процеси в България, фалитите на банки и източването на капитали. От българска страна се осъществяват и срещи с представители на ЦРУ, КГБ и ЩАЗИ за обмяна на информация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.