Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оръжейните производители в Централна Европа страдат от недостиг на работна ръка, докато бизнесът им расте

0 коментара
Оръжейните производители в Централна Европа страдат от недостиг на работна ръка, докато бизнесът им расте

Производителите на оръжия и муниции в Централна Европа търсят всякакви начини да привлекат нови служители, за да отговорят на засиленото търсене, разказва Ройтерс. Те строят апартаменти за новите си работници и предлагат безплатна храна на някои служители.

Изправени пред ограничен трудов пазар, оръжейните компании в Чехия и Полша стартираха разнообразни програми, за да привлекат служители, след като войната в Украйна засили неимоверно търсенето на продукцията им.

Чешкият производител на муниции и снаряди Ес Те Ве (STV Group), например, договори с местните власти в Поличка, 200 км югоизточно от Прага, където се намира най-големият завод на компанията, да построи апартаменти за новите си служители, съобщи за Ройтерс президентът ѝ Давид Хац. Пенсионираните работници пък могат да се хранят безплатно в стола и да споделят опита си с новоназначените, които работят на поточните линии и произвеждат оръжие от съветската епоха за Украйна.

Иржи Хинек, президент и изпълнителен директор на Асоциацията на отбранителната промишленост в Чехия (DSIA), смята, че недостигът на работна ръка може да доведе до изнасяне на продукцията от Централна Европа. По думите му чешките компании могат да увеличат производството си с 20 на сто, ако имат достатъчно работници и материали.

Асоциацията, в която членуват над 160 компании, посочва, че над 90 процента от продукцията се изнася. Според Хинек 40 на сто от този обем отива в Украйна.

Чешкият производител на експлозиви "Експлозия" (Explosia), за когото работят около 600 души, а приходите му за миналата година достигат рекордните 1,2 милиарда крони (55 милиона долара), увеличава сътрудничеството с местните университети, за да се справи с недостига на работна ръка. Компанията произвежда добре известния по цял свят пластичен експлозив "Семтекс".

Полската военно-технологична компания "Ве Бе груп" (WB Group) от миналата година започна да назначава все повече жени на поточните си линии. Компанията с 2000 служители и приходи от 603 милиона злоти (150 милиона долара) за миналата година произвежда безпилотни дронове и ракетни системи.

Централна Европа играе особено важна роля във военното снабдяване на Украйна. От 29-те държави, които изпращат оръжие в страната, повече от 20 на сто от обемите се падат на Чехия и Полша, по данни на стокхолмския Международен института за изследване на мира (SIPRI).

Чешките власти твърдят, че за първите 12 месеца на войната са изпратили в Украйна оръжие за 40 милиарда крони (1,84 милиарда долара), сред което 89 танка, 226 бронирани машини, 38 самоходни оръдия, противовъздушна отбрана, хеликоптери, ракети и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.