Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Още една крачка от мечтата на Папата за обединение на християните

0 коментара

И днес германски, австрийски и швейцарски вестници поместват коментари и информации за приключилата четиридневна обиколка на папа Йоан Павел Втори в България. Усилията на главата на римо-католическата църква да обедини християнските църкви и недвусмислените му изявления при посещението в Рилския манастир, че не съществува българска връзка в атентата от 1981 г., са двата акцента в материалите на немскоезичния печат.

Всички вестници отбелязват, че независимо от здравословното му състояние папата е изпълнил всяка една точка от предвидената програма в България.

"Докато политическото обединение на Европа набира скорост", пише в. Берлинер Цайтунг, "се запазва недоверието в отношенията между църквите на Изтока и Запада, които са разединени вече 1000 години." Евентуална обиколка на папа Йоан Павел Втори в Русия, за която той мечтае отдавна, изглежда според вестника малко вероятна.

"Папата изрично подчерта", продължава Берлинер Цайтунг, "че никога не е вярвал на теорията за участие на българската секретна служба в атентата срещу него". Висшите български политици бяха изключително щастливи, че той заличи петното, което 21 години позореше нацията, допълва вестникът.

В.Зюддойче Цайтунг също се спира на изявлението на папата, с което той разсейва спекулациите за българско участие в атентата от 1981 година. Той изтъква също благодарността, с която премиерът Сакскобургготски посреща думите му.

За в. Хамбургер Блат "96-та обиколка на папата позволи на католическата църква да направи още една крачка по пътя към осъществяването на мечтата ѝ, а именно обединението на православната и католическата църква, които се разцепиха през 1054 година. Ако сега се стигне до среща с московския патриарх Алексий Втори, над един милиард католици ще се помирят с 200-те милиона православни християни. Като че ли вече няма пречки по този път, освен здравословното състояние на папата", пише вестникът.

Швейцарският ежедневник Дер Ландботе тълкува присъствието на православни свещеници на литургията в Пловдив "като обнадеждаващ знак за усилията да се прехвърли мост над хилядолетния разкол между двете църкви. По време на службата папата заяви, че православните и католическите християни са длъжни отново да се обединят, след като 1000 години бяха разединени".

Вестник Ди Велт нарича посещението на Йоан Павел Втори в Рилския манастир "реверанс пред най-голямата светиня на православните християни в България". За Вестдойче Алгемайне Цайтунг "България посрещна и приветства Йоан Павел Втори като гост на народа".

По-различно е мнението на австрийския в. Ди пресе. "Пътуването през България мина под неблагоприятен знак не само заради влошеното здраве на папата. До последния момент православната църква демонстрира неприкритото си недоверие към госта. При приема в резиденцията патриарх Максим отказа да го прегърне по братски." Не всички духовници в България обаче се държаха като патриарх Максим, отбелязва вестника. В тази връзка той цитира думите на митрополит Симеон "Аз го прегърнах. Има един Бог и един Дух и всички ние сме братя."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.