Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осиновени в Дания южнокорейци искат разследване за нередности при процедурата

0 коментара
Петер Мьолер вняса исканията за разследване на осиновяванията

Десетки южнокорейци, изпратени на датски родители като деца през 70-те и 80-те години на миналия век официално поискаха правителството на Южна Корея да разследва обстоятелствата около осиновяванията им, предаде Асошиейтед прес. Според осиновени процедурата е била съпроводена със системни практики на фалшифициране или прикриване на произхода на децата.

Комисията за истина и помирение в Сеул разполага с до четири месеца, за да реши дали да одобри колективен иск, подаден днес от 53 осиновени южнокорейци. В иска се посочват редица оплаквания и се подчертава, че много деца са били отнети от техните семейства поради небрежност или без това да е било необходимо, в условията на слаб правителствен контрол и липса на надлежни проверки. Вероятно най-същественото оплакване е, че специалните закони в страната, чиято цел е била насърчаването на осиновявания, на практика са позволили на ориентирани към печалбата агенции да манипулират архивите и да заобикалят законовите изисквания за отказ на родители от децата им, посочва агенцията, цитирана от БТА във вторник.

Около 200 хиляди южнокорейци са били осиновени в последните шест десетилетия основно от бели родители в САЩ и Европа.

Повечето от изпратените за осиновяване в чужбина южнокорейци са били регистрирани от агенциите като сираци, намерени изоставени на улицата, въпреки че те често са имали роднини, които лесно са можели да бъдат идентифицирани и открити. Това е позволило децата по-лесно да бъдат изпратени за осиновяване в чужбина, тъй като агенциите са искали да изпратят на Запад повече деца колкото се може по-бързо.

"Никой от нас не е сирак", заяви Петер Мьолер, адвокат и съръководител на Датско-корейската групата по правата, включваща хората, попълнили заявления за разследването.

"Ако това беше вярно, е лесно да се пресметне, че през 1970-те и 1980-те години Сеул е трябвало да бъде залят от кошници с изоставени деца по улиците, мазетата на полицейските управления трябваше да са пълни с доклади за изгубени деца", посочва Мьолер.

В разгара на осиновяванията в края на 70-те и средата на 80-те години на миналия век, агенциите агресивно набирали новородени или малки деца от болници и сиропиталища, често срещу заплащане. Те управлявали и родилни домове, където на самотни майки бил оказван натиск да се откажат от бебетата си. Служители на агенциите за осиновяване обикаляли районите около заводи и квартали, в които живеели хора с ниски доходи, за да търсят семейства в затруднение, които биха могли да бъдат убедени да се откажат от децата си.

Агенциите били ръководени от хора, близки до лидерите на военните, които по онова време били на власт в страната. Военните смятали осиновяванията за инструмент за намаляване на населението, което трябва да изхранват, както и за премахване на нежелани елементи от обществото, като децата на неомъжени майки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.