Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Основният опонент за поста на Ердоган пристига в Кърджали

18 коментара
Кемъл Кълъчдароглу очаква подкрепа от българските турци, сн. ЕПА/БГНЕС

Кандидатът на опозиционния Национален алианс за президент на Турция Кемал Кълъчдароглу, който е основният опонент за поста на държавния глава Реджеп Тайип Ердоган, ще посети в събота компактно населената с български турци област Кърджали, съобщиха от централата на неговата Народнорепубликанска партия (НРП).

Предвижда се Кълъчдароглу и придружаващите го да посетят и поставят венци пред паметника Тюркян чешма в село Могиляне, издигнат в памет на момиченцето, смятано за първата жертва на процеса по насилствената смяна на имената на българските турци през 1984 г. от тогавашния комунистически режим.

Делегацията ще посети и Момчилград, където ще се срещне с общинското ръководство. Ще гостува и в община Подкова.

Кълъчдароглу ще участва в религиозна вечеря ифтар в Кърджали, на която се предвижда да присъстват местните ръководители и много жители на града.

Той ще бъде придружен от ръководители на някои от управляваните от НРП общини, които са побратимени с български общини.

Изборите за парламент и президент в Турция са насрочени за 14 май.

Потеклото на голяма част от избирателите в южната ни съседка е от България и техният вот е от значение за всяка една политическа сила. В този смисъл посещението на Кълъчдароглу в област Кърджали е възприемано като послание към избирателите с български корени.

Преди Кълъчдароглу външният министър Мевлют Чавушоглу пък участва в ифтар в компактно населения с български турци град Шумен. В речта си Чавушоглу отправи специално поздравление от Ердоган, който е кандидат за нов президентски мандат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #18

    1984 не е годината на първото преименуване на българските турци. Подробно документирана е акцията от началого на 40-те години на миналия век. Филов просто не е имал време "да се извини" за нея.

  2. ABV
    #17
    Отговор на коментар #16

    Съумял си в кратък пост да иZползваш цели 3 тролски тактики - 1. Отклоняване на темата; 2. Смесването ѝ със съвсем друга; 3. Пробутване на откровенни лъжи.

  3. Mz/X
    #16
    Отговор на коментар #3

    Смяната на имената не е никакъв геноцид защото никой не е избивал масово турците и никой не ги е гонил от България. Те решиха масово да избягат за да нанесат удар по икономиката. В украйна след 2014 г. сменят паспортите на руснаците и малкото име е украинско но никой не е казал че има геноцид. Геноцида в украйна започва когато украинската армия обкръжава Луганск и Донецк и с оръдия и самолети започва да стреля по жилищните квартали и над 10 000 руснаци са убити. Геноцид има и когато турската армия

  4. Горскио
    #15
    Отговор на коментар #7

    Коментираш моя коментар №1, който се състои от 4 (словом четири) къси изречения. Ами преди да коментираш нещо прочети го, ако си с бавна мисъл прочети го пак... Четири прости и ясни изречения са това.... Чети преди да пишеш, не задавай въпроси, на които вече е отговорено.... Просто е.

  5. Veteran
    #14

    Бил съм повече Пъти в Истанбул(Константинопол) отколкото във всеки друг град който посещавам. Турция преди 25 г. беше една развиваща се демокрация вървяща нагоре и напред.Ерата на Ердоган върна държавата с век назад.Сега Турция не е това за което си е мислил Ататюрк.Пожелавам на кмета на стамбул да върне усещането на посетителите на мегаполиса че са в Константинопол както беше преди години.Дано някой преведе посланието ми на кмета.

  6. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #13
  7. ABV
    #12
    Отговор на коментар #11

    Тези, които се самонаричат турци и говорят на турски, тях как да ги "пишат и говорят" журналистите?

  8. Milanova Magda
    #11
    Отговор на коментар #1

    Отдавна и много се ядосвам когато журналистите пишат и говорят за турци или български турци. В България нямаме турци, нито български , нито други . Имаме българско население с мохамеданско вероизповедание. Това трябва да спре. Ние сами отчуждаваме тия хора от страната си.

  9. Ощавен маркиз
    #10

    Това е добър знак, че след изчегъртването на "пожизнения" плутократ /с фалшива диплома за виШе/ сультанчик Ердьо между Република Турция и Република България ще се установят много по-здравословни, откровени и полезни икономически, търговски, натовско-съюзни и, не на последно място, етно-религиозно-културни взаимоотношения.

  10. асен
    #9
    Отговор на коментар #1

    ти си докозателство за отрицателния отбор в страната ни след 9.09.44 г.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.