Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От 1 януари заменяме 12 европейски валути с евро

0 коментара

Еврото като валута съществува от 1 януари 1999г., като самите банкноти ще бъдат пуснати в реално обръщение от началото на 2002г. За страните от Еврозоната въвеждането на еврото ще бъде равносилно на деноминация. Според финансовите анализатори реалното въвеждане в употреба на еврото ще има голямо значение за укрепване на авторитета на европейската валута.

Банкнотите ще бъдат с номинални стойности от 5 до 500 евро, а монетите от 1 цент до 2 евро. 7-те банкноти са еднакви за всички страни от Еврозоната, а 8-те монети от едната страна са с общ дизайн, а от другата с национални специфики. Автор на дизайна на банкнотите е Роберт Калина от Австрийската национална централна банка във Виена.

В тази връзка БНБ, ОББ, Булбанк, Биохим и Пощенска банка са се обединили във Временен комитет, който координира процеса на замяна на досегашните европейски валути с новите банкноти и монети евро. В момента българските търговски банки обслужват сметки на многобройни клиенти в евро.

БНБ препоръчва на всички граждани и фирми, които разполагат с банкноти на някоя от 12-те страни от Еврозоната (германски марки, френски, белгийски и люксембургски франкове, австрийски шилинги, испански песети, финландски марки, ирландски и италиански лири, холандски гулдени, португалски ескуда и гръцки драхми) да извършат замяна чрез откриване на банкови сметки в евро, което може да се извърши веднага, преди появата на евробанкнотите.

Влоговете на граждани, който са в някоя от сегашните валути на страните от Еврозоната след 1 януари 2002г. автоматично ще се обръщат в евро. Замяната се отнася само за банкнотите, които са останали в граждани и фирми.

От 1 януари и в България започна замяна на тези 12 валути в евро, като това ще продължи до 28 февруари по фиксираните от Европейската централна банка курсове. След това банките ще изкупуват старите парични единици на страните от Еврозоната срещу български левове. Сроковете на този обмяна ще бъдат същите както и сроковете на валидността на съответните банкноти в страните от Еврозоната. Обявените в момента срокове от централните банки на европейските страни варират от вечно за Германия, Ирландия, Австрия до 10 години за Гърция, Франция и Италия.

В България монети няма да се обменят или заменят.

Разходите по тази услуга в България ще бъдат поети частично от БНБ. Още не е взето окончателно решение дали ще има някаква такса за услугата, но дори и да се вземе подобно решение, таксата ще е минимална. По мнението на господин Гаврийски разходите по обмяната в страната няма да са толкова големи, така че всяка банка ще може да ги поеме. Но решение за определяне на такса ще вземе всяка банка самостоятелно. Няма ангажимент за единна политика между отделните банки, а за координация в действията им.

Около 14,5 милиарда банкноти и 50 милиарда монети ще бъдат произведени в еврозоната до 1 януари 2002г. От тях 10 милиарда са необходими, за да заместят националните валути, които сега са в обръщение, а 4,5 милиарда са логистичен резерв. Като цяло тези банкноти са на стойност 600 милиарда долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.