Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От търговете с компенсаторки се вадят 50 хил. дка защитени зони

Найденов обаче си запази правото да ги продава в бъдеще

10 коментара
От търговете с компенсаторки се вадят 50 хил. дка защитени зони

От обявените от земеделското министерство търгове за продажба на 154 хил. дка държавна земя срещу компенсаторки ще бъдат извадени около 50 хил. дка, съобщиха от агроведомството в сряда. Става въпрос за близо 70 ливади и пасища, попадащи в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, и шест защитени местности. От информацията обаче става ясно, че министерството на земеделието и храните си запазва правото да обяви тези терени за продажба на по-късен етап.

Решението идва след сигнал на Тома Белев от сдружение "Зелени Балкани", че в търговете за продажба на 154 000 декара държавни земеделски земи попадат уникални природни кътчета като билото на старопланинския връх Миджур. Според сдружение за дива природа "Балкани" в обявените за продажба имоти попадат и южните склонове на Ком, връх Богдан, високите части на Осогово. Част от имотите са по границите на защитени територии като резерватите Чупрене, Богдан, Сажденик, Атанасовско езеро или Националните паркове "Пирин", Рила" и "Централен Балкан".

 

Мотивите на земеделското министерство да изкара терените на пазара бяха, че към въпросните имоти нямало интерес от арендатори. От природозащитните организации възразиха, че ако до момента животновъдите не желаят да наемат 1 декар пасище за 6 лева за година, колкото е средната цена, едва ли ще дадат, макар и под формата на компенсаторки, 200 лева, колкото ще им струва ползване за 40 години. Явно е, че ако някой ги купи, той няма да ги използва за пасища или ливади, а за строежи на ветрогенератори, фотоволтаици, ловни стопанства, хотели, ски курорти или нещо друго неземеделско, смятат природозащитниците.

 

Обявяването на намеренията за продажба на терени от поземления фон бе предшествано от масирано изкупуване на компенсаторки на фондовата борса и рязко поскъпване на платежните нефинансови инструменти.

 

"Имаме обща цел с природозащитните и тя е да запазим както природата, така и интересите на държавата и на бъдещите собственици”, е казал Найденов след срещата в сряда. "Вече трябва да отпаднат всякакви притеснения, че тези ливади и пасища ще се използват за някакви други цели, и те ще останат в Държавния поземлен фонд”, допълва той.

 

Найденов обаче обяснява, че в бъдеще, при проявен интерес от животновъди, тези земи в НАТУРА могат отново да бъдат предложени за продажба, тъй като законът не го забранява, а изисква поддържането им в добро състояние.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    компенсаторките са /компенсаторни бонове/ за сведение, ако някой не знае да го светна, че когато дадена хартгия има парично покритие тя е бон! толкова за невежите по въпроса, те си знаят кои са! а що се късае до единичната цена от 15 ст, то такава имаше при правителството на бате Костов, а пък Станишката съвсем ги отсвири хората, сега понеже некой взе да направи нещо и те хейтърчетата се огледаха тутакси!

  2. Анонимен
    #9

    за мен това е прозрачна полика, в която има диалог.

  3. Анонимен
    #8

    какви са тези компенсаторки- да се продава само срещу пари!

  4. lolo78
    #7

    Политиката проведена от МЗХ е добра. Реагираха на време. Като лично заинтересован от търга и като притежател на сравнително голямо количество компенсаторни бонове за земя смятам, че този търг е нужен и задължителен. Земеделските бонове са на мен и роднините ми, компенсираха ни с тях, тъй като не можаха да ни върнат по-голямата част от земята.

  5. Анонимен
    #6

    Абе пиарките на Найденов не бачкаха ли на друга писта или имат задачка и да наглеждат форумите?!? А колкото до това кой е взел някой лев, компенсаторките (а не боновете, за сведение) отдавна са продадени от собствениците си за по 14 - 15 стотинки за лев и витаят между хитреците...

  6. Анонимен
    #5

    Не е лоша политиката на МЗХ, от първия ден се действа прозрачно и няма скрито покрито, да не говорим, колко хора взеха за боновете не лош лев или земя! Не знам каква е далаверата, ама видях как го направиха сега и как не го направиха предишните хубавци!!!

  7. Анонимен
    #4

    Абе, аман от такива "диалози"... Къде е спал Найденов, на все трябва някой да му отваря очите?!? А представяте ли си сега натискът на "нашите хора", излъгани да купуват като луди компенсаторки? Сега трябва да им измислят някаква друга апетитна хапка, и пак трябва да им следим далаверите... Аман!!!

  8. Анонимен
    #3

    Има диалог- според мен това личи

  9. Анонимен
    #2

    Не смятам, че мнението на природозащитниците по темата е в разрез с решението на Найденов. Те имат опит в общуването още от темата с Витоша-ски. Личи си, че се води активен диалог по спорните теми.

  10. Анонимен
    #1

    Пълен хаос. И як грабеж е в министерство на земеделието. Вижда се и от космоса.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.