Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оценката на Европа

31 коментара

Ако в България нямаше проблемни области, най-вероятно и европейските институции нямаше да се намесват (хипотезата може и да не е напълно вярна, ако в България се бяха състояли реформи, които да подобрят средата далеч над средноевропейското ниво). Неоспорим факт е обаче, че механизми за оценка, мониторинг и прочие, дори и след членството ни, съществуват, следователно все още има нерешени проблеми. Или по-скоро проблемите, върху които се акцентираше преди две, три и повече години, са все още нерешени. 

Три са насоките, в които може да се коментира подходът на ЕС спрямо България – това, което европейските бюрократи виждат като проблемни области, начинът за преодоляването им или стъпки в правилната посока, както и сигналите, които те подават към българското общество и политици.

Проблемни области според последния доклад на комисията

Нека обърнем внимание на това, че се говори не за проблемни области, а за “специфични съпътстващи мерки”, които са предвидени, за да предотвратят или поправят съществуващи недостатъци в тези области. Така представени, реалните нерешени проблеми от ежедневието се трансформират в нечий възглед за перманентно създаване на правила, които в някаква точка в бъдещето би трябвало да доведат до определени резултати. Очевидно европейските бюрократи и политици не желаят да наричат нещата с истинските им имена, считат, че е важно процесът да се разглежда в дългосрочна динамика, но без използването на конкретен и ясен измерител, какъвто на практика е постигнатият резултат (в смисъл не на написани правила или сформирани комисии, а на действителна промяна). Очевидно ЕК отъждествява цели със създаването на механизми и институции, а не постигането на ефекти.

Следните области се разглеждат като недостатъчно реформирани: авиационна безопасност, безопасност на храните, селскостопански фондове, съдебна система, борба с корупцията и - както можеше да се очаква - организирана престъпност. Факт е, че в споменатите области (без последните две) има определени нерешени въпроси, свързани с акредитацията на разплащателните агенции, създаването на функционираща интегрирана система за администриране и контрол (ИСАК), слаб административен капацитет в надзора и контрола на авиопревозвачите и т.н.

Може би само това е включено в плана и разчетите на комисията, но тези области са определено не най-важните. Далеч по-необходимо е предприемането на мерки в образованието, здравеопазването, осигурителната и данъчната системи и като цяло в начина, по който държавата се намесва в икономиката. Това навежда на мисълта, че ЕК не счита тези области за толкова проблемни. По-вероятно е обаче друго - не може да бъде казано официално, защото в по-голямата част от страните-членки, предимно от първите 12, решаването на подобни проблеми се отлага.

Начинът за преодоляване на съществуващите проблеми според доклада на ЕК

Като цяло ЕК не трябва да казва как, а да пита защо още не. Като стъпки в правилната посока са посочени създаването на проектозакони, планове за действие и програми, формирането на групи и комисии. Т.е. според Брюксел допълнителните правила и бюрокрация могат да решат например проблемите с корупцията. Или, което е също така вярно – няма за какво друго да бъдем похвалени. Трябва обаче да е ясно, че и в момента според действащото законодателство сводничеството, даването на подкуп и прането на пари са незаконни дейности, друг е въпросът обаче, че дори и няколко милиона евро в сейф не са достатъчно доказателство за търсене и понасяне на отговорност.

Като цяло обаче, подходът на Европа спрямо България не е напълно нелогичен – от администрация като на администрация в търсене на източника на живота.

Сигналите, които се подават към българското общество и политици

Посланията са горе-долу следните: надяваме се, че докладът ви хареса, ще има и следващ, тъй като е вече предвиден, но, каквото и да кажат проверяващите на място експерти, ние ще го облечем по подходящ начин, за да изглежда по-приемливо (за нашите и вашите избиратели). Санкции и предпазни клаузи няма да има, въпреки че на всички е ясно, че постигнати значителни резултати няма.

Има европейски толеранс спрямо (не)успехите на правителството, което в крайна сметка не успява да изпълни това, което обещава. Щом това е безспорен факт и същевременно се одобрява и от Брюксел, то трябва да се направи изводът, че европейските институции и политици в известна степен се идентифицират, както с българското правителство и подхода му, така и с постигнатите резултати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. patriot
    #32

    Kak ne gi e sram da podceniavat nasheto pravitelstvo.Ne mogat da vidiat siiainite varhove kam koito to ni vodi.Pozdravi

  2. 17
    #31

    (евентуално критичната, но справедлива) оценка на НАШЕТО правителство за ЕВРОПАТА и (този) ЕС - като цяло, пък и за НЕКОИ (евентуални) НЕДЪЗИ на нашите нови провинции...Поздрави

  3. Карина
    #30

    пък тогава да гледаме чуждите.

  4. Радина
    #29

    му харесва да сме равни с другите в ЕС по проблеми. Да, ама не.Ние си имаме излишък на разположение на триумвирата, но сме на опашката по жизнен стандарт.Е, какво е това? Как да го наречем, освен "добро управление"!

  5. читател
    #28

    Бедна балканска държава бъкаща от корупция престъпност... Омотан в противоречия и проблеми Европейски Съюз... Алчни и корумпирани (но все пак пазещи някаква форма на приличие) европейски бюрократи...И да и блъснат на България "предпазните клаузи" какво ще се промени? Затуй всички се правят на ударени и си мълчат...

  6. Дядо Петър
    #27

    замазват нашите балкански тарикатлъци.Вместо да поставят управляващите ни мафиоти на мястото им.Като посочат ясно и открито това, което поне у нас всички виждат - пълната рекомунизация и мафиотизиране.Защото БСП - БКП е най-старата терористична организация у нас. А НДСВ и ДПС - организации на далавераджии и безгръбначни. Които за келепир са готови на всичко.А медиите ни - послушни оръдия на тази сган.

  7. избирател
    #26

    Сбогом на надеждата, че заради бюрократите и правилата на Брюксел, щем-нещем ще влезем в пътя!Няма да я бъде - и те са корумпирани маскари!

  8. Peter Pan
    #25

    Докладът бе публикуван и в БГ. Много са го прочели. Но какво са разбрали?Докладът е официален документ, и нещата са написани дипломатично. Остава коментаторите и журналистите, а и прочелите го да осмислят казаното. Ако не успеят, толкова по-зле.ЕС си получава българската вноска, но дава своите евросубсидии при определени условия. Кой е виновен, ако не ги получим?Разбира се управляващите. И гласувалите.Да си помислим за следващия вот.Говори се че ГЕРБ води класациите. Познаваме ГЕРБ, колкото познавахме НДСВ.Втори са АТАКА, които откровено са против асоциирането ни в ЕС.Тогава какво искаме?Искаме да сме париите на континета.

  9. Robinson
    #24

    строгост и пак строгостза беге политикатрябва ЕК да започне дашантажира политицитебелким се стреснат

  10. Карина
    #23

    кой ти вършеше работата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.