Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пандемията разделя семействата от бебетата, родени от сурогатни майки

0 коментара
Пандемията разделя семействата от бебетата, родени от сурогатни майки

Чери Лин замислено гали детско гащеризонче - страхува се, че дрешката може скоро да омалее на сина ѝ, когото още не е виждала: затварянето на границите заради коронавирусната пандемия раздели стотици китайки от децата им, родени от сурогатни майки в чужбина.

През 2001 г. Китай забрани сурогатното майчинство с търговска или благотворителна цел от страх да не бъдат експлоатирани жени в нужда.

Но срещу суми от 35 000 до 70 000 долара двойки могат да наемат сурогатни майки в чужбина - от Лаос до Русия, включително Украйна, Грузия и САЩ.

С идването на пандемията обаче системата се обърка: започнаха да се затварят граници, анулирани бяха полети и визи.

Десетки новородени чакат в детски домове и апартаменти да бъдат прибрани от биологичните си родители, посочват фирми, работещи в тази област в Русия и Украйна.

"Не спя по цяла нощ, мисля за детенцето си, блокирано в някакъв приют", оплаква се пред АФП Лин, потърсила услугите на сурогатна майка след няколко спонтанни аборта.

Бебето ѝ е родено в Санкт Петербург през юни, три месеца след като Русия затвори границата си с Китай, за да забави разпространението на коронавируса.

"Не знаем колко ще трябва да чакаме още", добавя 38-годишната адвокатка от град Чънду в Южен Китай.

Търсенето на сурогатни майки в Китай се увеличи вследствие на ръста на доходите, заради високия процент безплодни бракове и желанието на възрастни двойки, излезли от репродуктивна възраст, да се сдобият със син, след като китайските власти смекчиха през 2016 г. правилото за едно-единствено дете в семейство.

Лин и съпругът ѝ заминали миналата година за Русия за оплождане ин витро и за да подпишат договор с местна агенция за асистирана репродукция. Щом бременността била потвърдена, тя купила всичко необходимо за бебето, дори изкарала курс за оказване на спешна помощ на деца.

Пандемията обаче превърнала живота ѝ в истински "кошмар" - от самото раждане на детето си тя го е виждала само на снимки и видеозаписи, изпратени от агенцията.

Страхове от продажба на органи

Нито китайското външно министерство, нито руското посолство в Пекин не отговориха, запитани от АФП какво предприемат, за да помогнат на китайските родители да си приберат децата.

Няма официални данни колко са тези китайски бебета, родени в чужбина и разделени от биологичните си родители.

Видеозапис, качен през юни в интернет от украинска агенция, осигуряваща сурогатно майчинство, показва обаче бебета в люлки, наредени в един хотел, и дава представа за мащаба на кризата.

Близо половината от 46-те новородени са на клиенти от Китай, заяви за АФП говорител на агенцията "БайоТексКом".

Впоследствие властите започнаха да издават на биологичните родители специални разрешения, с които да си прибират децата въпреки затворените граници.

Но това не урежда въпроса на Ли Минся, чийто син е роден през май в Киев. Поради карантинните мерки и редките вече полети тя ще може да види бебето си чак в края на ноември.

"Ще изпусна първите шест месеца от живота му - казва тя. - Нещо, което няма как да наваксам."

Повечето деца, родени в чужбина, нямат акт за раждане, тъй като родителите им не могат да пътуват, за да минат тест за ДНК, доказващ роднинската връзка.

Заради опасения от трафик на човешки същества руската и украинската полиция започнаха междувременно обиски в "убежищата" - апартаменти, където бавачки гледат по пет-шест такива бебета, съобщават държавни медии в Русия.

"Щом полицията открие китайски бебета без документи в едно и също жилище с неизвестно лице, това изглежда като трафик на деца с цел продажба за органи", обяснява Дмитрий Сицко, маркетингов директор за Китай в агенция "Вера", Санкт Петербург.

Тази агенция, чиито услуги е потърсила Лин, е намерила за бебето ѝ безплатно място в държавен детски дом.

Някои руски фирми обаче вземат от родителите по 1000 до 3000 долара месечно, посочва Сицко.

Знаменитости използват асистираната репродукция като нещо най-обикновено

Близо четвърт от всички двойки в репродуктивна възраст в Китай страдат от безплодие, сочи изследване, публикувано през 2017 г. в медицинското сп. "Лансет".

Според някои проучвания високите нива на замърсяване намаляват мъжката репродуктивна способност, докато жените отлагат майчинството заради поскъпването на живота и разноските за детегледачки.

Същевременно звезди като Елтън Джон, Кристиано Роналдо, Никол Кидман и Ким Кардашиан, решили да увеличат семействата си, прибягват до сурогатното майчинство и помагат тази оспорвана практика да се наложи като нещо най-обикновено.

ООН предупреди, че асистираната репродукция с търговска цел може да превърне децата в "стока" и призова за по-доброто ѝ законово уреждане там, където е легална.

"В международното право не съществува правото да имаш дете. Децата не са стока, нито услуга, която може да се гарантира или доставя от държавата. Те са човешки същества със собствени права", изтъква Мод дьо Бьор-Букичо, специален докладчик за продажбата и сексуалната експлоатация на деца, в доклад от 2018 г.

Едва няколко страни разрешават трансгранична човешка репродукция на търговски начала.

Както показват разговори с 15 агенции, проведени от АФП, една процедура за човешка репродукция излиза между 35 000 и 50 000 долара в Украйна и Грузия, 73 000 долара в Русия и 200 000 долара в Калифорния - един от малкото щати в САЩ, където е разрешена.

Русия и бивши съветски републики като Украйна, Грузия и Беларус са най-високо ценените дестинации сред китайските двойки, търсещи сурогатна майка.

Тези страни изместиха държавите от Азия, където само Лаос все още позволява да се предоставят такива услуги на чужденци, след като Индия и Тайланд спряха тази практика.

Дори в Русия и Украйна впрочем опозицията започва да ѝ се противопоставя - политици и активисти смятат, че по този начин богати чужденци експлоатират жените и децата.

Бебета на черния пазар

Поради глобалните ограничения, свързани с пандемията, хората в Китай обръщат погледи към черния пазар.

"Шънчжоу Чжунтай", агенция от южния град Гуанчжоу, твърди пред АФП, че взема 600 000 юана (87 000 долара) за "успешна трансплантация и доставка".

Друга фирма добавя, че може да има и допълнителни разходи: "200 000 юана (към 30 000 долара) за избор на пола на бебето и още 200 000 юана за близнаци - дракон и феникс", тоест момиче и момче.

Военните, функционерите на Китайската комунистическа партия и съдиите, на които не се разрешава да пътуват в чужбина заради чувствителните им длъжности, са основни клиенти на нелегалните агенции за сурогатно майчинство в Китай, които не се санкционират от властите заради връзките им с длъжностни лица.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.