Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Париж и Берлин искат нов договор за ЕС или поне за 17-те от еврозоната

19 коментара

Париж и Берлин искат нов договор за всички 27 страни от ЕС или поне за 17-те от еврозоната, съобщи френският президент Никола Саркози след продължил повече от 90 минути работен обяд в Париж с германския канцлер Ангела Меркел за последно съгласуване на предлаганите реформи за преодоляване на дълговата криза в еврозоната.

Новият договор трябва да включва автоматични санкции, ако не се спазва правилото за бюджетен дефицит от 3 процента от БВП, посочи Саркози. Той отбеляза, че двете страни се надяват до март да се постигне съгласие между 17-те страни от еврозоната за нов договор.

Френско-германското споразумение е готово и ще бъде представено в подробности в писмо до президента на ЕС Херман ван Ромпой в сряда, преди откриването на кризисната среща на върха на ЕС в Брюксел.

Франция и Германия искат да има срещи на върха на еврозоната всеки месец, докато трае кризата, допълни Саркози.

Съдът на ЕС няма да може да отменя националните бюджети, допълни френският президент. Ангела Меркел изтъкна от своя страна, че Съдът на ЕС трябва да може да проверява дали бюджетите съблюдават "златното правило" за бюджетна стабилност, но не и да обявяват бюджетите за нищожни.

В замяна Франция и Германия ще поискат въвеждане на засилено и хармонизирано "златно правило" за бюджетна стабилност на европейско равнище, за да могат конституционните съдилища на всяка страна да проверяват дали бюджетите осигуряват възстановяването на равновесието, подчерта Никола Саркози.

Освен това двете страни се обявяват за постоянен спасителен фонд още през 2012 година, вместо през 2013 година, като решението за това да бъдат взима с мнозинство от 85 процента, вместо с единодушие.

Освен това Германия подкрепя мнението на Франция, че частните кредитори не бива повече да бъдат принуждавани да приемат отписвания на суверенен дълг на други членки на еврозоната, както стана с Гърция.

Саркози изтъкна, че отписването на 50 процента от гръцкия дълг от европейските банки няма да се случи отново, а Меркел се съгласи, че случаят с Гърция е бил извънреден.

Саркози подкрепи силната съпротива на Меркел срещу еврооблигациите - съвместни дългови книжа за еврозоната, при които страни като Германия ще трябва да плащат също такива високи лихви по дългосрочните облигации като Гърция. Френският държавен глава се съгласи, че еврооблигациите "в никакъв случай не са решение на кризата".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    alexanderbtodorov.wordpress.com/2011/08/08/social_security_germany/

  2. Анонимен
    #18

    De da mojeshe za celiia EU da se vkarat nemski pravila.Ama ujniacite ne iskat da zagubiat fiestite.

  3. Анонимен
    #17

    Е,на това вече се казва:сериозни мерки!Браво!Точно така!Смятам,че по този начин ще бъдем принудени всички в ЕС да спазваме правилата.Не разбирам защо някои се противят.Според мен,противят се тези,които винаги търсят начин да шикалкавят и нарушават установеното.Това е за сега от мен.

  4. Анонимен
    #16

    Мерките без съмнение са политически, а не пазарни.Не очаквам да стабилизират икономиките на страните от ЕС, които са в криза.Процедурата по която се вземат е дълбоко погрешна, тъй като те не са ширико обсъждани и се представят като окончателни, т.е. диктат.Ще поживеем и ще видим.

  5. Анонимен
    #15

    С една дума" Вие сте си вие,ние сме си ние."Така е било,така и ще си бъде.Бедните страни да си гледат работата.

  6. Анонимен
    #14

    Десните се страхуват от общи правила за всички държави... Затова плюят вероятен европейски съюз с общи финансови паравила - тези правила ще помогнат на нашата икономика да не бъде източвана от клептомана Сорос - и подкрепената от него клептокрация в Източна Европа - която му помага с кражбата - с неговите неправителствени организации за пропаганда.. Целта на Сорос е да има бюджетни дефицити - и така да краде чрез приватизация - от тези държави..

  7. Анонимен
    #13

    Пак Германия спасява Европа.А уж е "загубила войната".Ами ако бяха спечелили войната-какво щеше да е Германия днес?Ами ние?

  8. Анонимен
    #12

    Kazano nakratko, Parizh i Berlin iskat da premahnat segashniat mehanizum, koito im prechi da pechatat. -Vazov

  9. Анонимен
    #11

    Синята коалиция и царя са съгласни че прехода беше проведен лошо, и искат да опитат още веднъж. Ще почнат от нула, но вече ще работят с много по малък народ и с по малки претенции, а и живота учи че България е като бръшнян човал. Избори? Афедерсин - ще излезе че гласовете се броят!

  10. Анонимен
    #10

    Няма нужда от толкова радикална промяна в конституцията, хехе, за да се намали и направи по-ефективна публичната администрация. Това си е работа на изълнителната власт (правителстовтото) с малко подкрепа от парламента. Е, това няма да намали броя на хората в парламента, ама всичко останало да е наред, ще ги изтърпим някак.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.