Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът не се съгласи да проучва задграничните дружества на БКП

0 коментара

Народното събрание отхвърли искането на ОДС са бъде създадена временна анкетна комисия, която да проучи дейността на задграничните дружества с българско участие и съдбата на българските инвестиции, направени в чужбина от 1980 до 1990 година.

Целта, според ОДС, е да се види по каква схема и на кого комунистическата партия от края на 80-те раздаде националния капитал, какви са демократичните му метаморфози и кои са новите му собственици. Иван Иванов от ОДС заяви, че финансовият министър Милен Велчев е препоръчал създаването на такава комисия.

ОДС предложи парламентарната комисия за 3 месеца да установи получателите и размера на държавните средства, инвестирани в чужбина в този период. Според едни данни откритите български или смесени дружества за тези десет години в чужбина са над 150, а според други - над 350. Дружества са регистрирани в бившата ФРГ, Великобритания, бившия СССР, Япония, арабските страни, Чили, Канада, в Югоизточна Азия, в Южна Америка и др.

Със заповед от 1992 г. на финансовия министър Иван Костов, съвместно с управителя на БНБ, е разпоредена проверка за изразходването на над един милиард щатски долара от валутни сметки на Българската външно-търговска банка. Проверката е установила, че средствата са раздадени под формата на повече от 7000 кредита на 116 дружества. Списъкът на кредитополучателите е изчезнал, посочиха от ОДС.

В продължилата повече от два часа и половина дискусия от БСП обвиниха десницата в популизъм и се позоваха на факта, че през 4-те години на своето управление ОДС са разполагали с цялата информация по въпроса, но явно тя не им е била изгодна.

Мнозинството от НДСВ и ДПС възприе поведението въздържал се, като не отрече необходимостта да се знае истината за грабежа на държавата, но според тях това не може да се направи от парламентарна комисия.

Веселин Близнаков посочи, че НДСВ няма информация за това дали задграничните дружества не са продължили дейността си и през годините след 1990 г., заради това групата ще се въздържи при гласуването.

Теодора Литрова също от НДСВ обаче направи предложение комисията да проучи дейността на задграничните дружества до 2001 г., а не както е предложено в проекта - до 1990 г. Според Тошо Пейков НДСВ ще бъде изхвърлено от властта, ако гледа лекомислено на миналото. Пейков посочи, че няма решение за вота на групата и призовава депутатите от НДСВ и ДПС да гласуват по съвест. 8 от царските депутати, повечето от движението на Пейков, подкрепиха предложението на ОДС.

Никой в тази зала няма да бъде против създаването на такава комисия, но проектът е направен набързо и не е дообмислен, каза Четин Казак от ДПС.

В крайна сметка, с 65 гласа "за", 2 "против" и 140 "въздържали се" парламентът отхвърли предложението на ОДС. Освен 8-те царски депутати, и трима независими гласуваха заедно с дясната опозиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.