Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парламентът заменя компенсациите за вреден труд с превенции срещу рисковете

1 коментар

Парламентът прие на първо четене промени в Кодекса на труда, с които принципът за компенсации за вреден труд се сменя с подхода на превенция на здравните рискове. Промените са свързани и с ангажиментите по подготовката на България за Европейския съюз.

Компенсацията предполага, че априори се приемат вредните условия на труд, а целта е да не ги допускаме, коментира председателят на парламентарната социална комисия Хасан Адемов. Той допълни че там, където не е възможно тези условия напълно да се избегнат, се създава механизъм за превенция на здравните рискове.

Според промените, намалено работно време ще имат работници или служители на работа, при която опасностите за здравето им обективно не могат бъдат отстранени напълно, но намаляването на работното време ограничава рисковете. Правителството ще определя редът за установяване и прилагане на намаленото работно време в тези случаи.

С наредба на социалния министър пък ще се определя редът за допълнителния годишен отпуск за работещи в такива вредни условия. Допълнителните почивни дни не могат да бъдат по-малко от 5 работни дни годишно.

Остава и безплатната храна за работещите в предприятия със специфичен характер на труда, като условията и реда ще се определят с наредба на министъра на труда и на министъра на здравеопазването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Икономист
    #1

    Пояснявам: горното решение на практика елиминира т.нар. компенсаторни дифернциали, които изравняват търсенето и предлагането. Тъй като поради непълна информация и факта, че често високорискоивте производители са монопсонисти, т.е. само един купувач на труд на пазара, компенсаторния диференциал не възниква естествено и се налага да бъде наложен административно от държавата. Това именно са т.нар. "вредни".Сега като ги махнат, се създава пазарно изкривяване и неминуем отлив на работници от по-тежките

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.