Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парното поскъпва декември и януари, може и през април

44 коментара
Парното поскъпва декември и януари, може и през април

Парното ще поскъпне през декември и веднага след това през януари, а от догодина може и да променя цената си на три месеца, каза във вторник председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Той все пак допълни, че ще се направи всичко възможно да няма поскъпване от януари.

Предишното намерение на регулатора беше да вдигне извънредно цената на топлинната енергия от ноември с 10-12 на сто като за целта бяха изготвени промени в наредбата за топлоснабдяването. Те трябваше да бъдат приети от Министерски съвет още в края на септември, когато бе повишена цената на природния газ с близо 24 на сто и стана ясно, че топлофикациите няма да издържат с одобрените им от юли 2008 г. нови цени.

Съгласуването на текстовете, които трябваше да позволяват извънредно вдигане на цената на парното при сериозен скок в стойността на газа, обаче отне доста време, а сега Шушулов съобщи, че корекциите са оттеглени временно. Причината е, че от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) имат свои предложения за това как поскъпването на природния газ да се отразява върху цената на топлоенергията, каза Шушулов.

Оттеглено е спирането на топло при 2/3 длъжници в блок

Председателят на парламентарната комисия по енергетика Рамадан Аталай (ДПС) реши сам да оттегли предложението си за създаване на право на топлофикациите да прекъсват топлоснабдяването на сгради, в които 2/3 от абонатите са длъжници. Текстът трябваше да залегне в новия закон за енергийната ефективност, който бе гледан във вторник на второ четене от Народното събрание.

Дори коалиционните партньори на ДПС се обявиха срещу неговото предложение. Според депутатите Надка Балева (БСП) и Огнян Герджиков (НДСВ) предложението е правно неиздържано. Представителите на опозицията бяха значително по-остри.

Мартин Димитров (СДС) поиска да бъде намерен начин да се наказват некоректните платци, а не да бъдат санкционирани всички. Иван Сотиров (ОДС) от своя страна видя в предложението на Рамадан Аталай "откровен лобизъм" за топлофикациите.

Депутатът от ДПС оттегли и другото си предложение в проекта за закон – парно в сгради, където то веднъж вече е спирано, да бъде пускано само след като живущите се организират в асоциация на етажната собственост.

В момента ДКЕВР в повечето случаи при определянето на цената на топлоенергията натиска поскъпването ѝ за сметка на завишаването на електрическата енергия, произвеждана от топлофикациите по комбиниран начин. Така обаче се натоварваше Националната електрическа компания, която е длъжна за купува тази електроенергия на изкуствено завишените цени и това от своя страна се отразява върху всички тарифи по веригата зо крайния потребител.

Сега МИЕ е внесло предложение поскъпването на природния газ да се отразява само върху цената на топлоенергията, без да засяга цената на тока, произвеждан от топлофикациите. Тъй като това ще вдигне сериозно цената на парното, от енергийния регулатор искат все пак част от поскъпването на газа да се отразява, но вече регламентирано, в цената на електроенергията,произвеждана от топлофикационните дружества.

Това обаче вече нямало да е за сметка на цената на електрическата енергия по цялата верига за битовите потребители. Ще искаме това прехвърляне да бъде за сметка на свободния пазар, каза Шушулов. Ще се провеждат разговори с МИЕ в тази посока, за да няма противоречия при разглеждането на промените в наредбата за топлоенергия в Министерски съвет.

Шефът на ДКЕВР каза още, че се върви към промяна на цената на топлоенергията на три месеца, следвайки нивата на природния газ, чиито стойности се променят четири пъти в годината. топлофикациите отдавна искат тази корекция, защото в последните години редовно изпадат в положение, в което стойността на синьото гориво за една година изпреварва значително цената на топлинната енергия и дружествата работят на ръба.

Промяна на ценообразуването на топлоенергията обаче ще трябва да доведе и до законови корекции относно отчитането на топломерите на радиаторите. В момента топлинните счетоводители са длъжни да отчитат показанията им два пъти в годината – след края на отоплителния сезон и преди началото на му, като потребителите получават изравнителна сметка на предишните прогнозни фактури, които е платил. При промяна в тарифите на три месеца, ще трябва на същия период от време да се отчитат и топломерите и водомерите, за да се плаща консумацията по актуални цени. Това обаче ще означава повече работа за фирмите за дялово разпределение на топлоенергията, които със сигурност ще поискат повишаване на техните тарифи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. елате ни вижте
    #45

    новите цени на парното - подарък от Р.Овч. и БСП

  2. калун
    #44

    Плащаме за услуги, които не получаваме.Плащаме заради нередовните платци.Имаме 2 семейства адвокати, които имат по 6-7000 задължения с години не плащат, казват че е много, но знам /защото видях/, че са свалили топломерите и не пускат у тях да отчитат, а парното им работеше и прозорците - отворени.На такива - запор на имущество, докато не платят. Ама в държава, в която и съществуващите закони не се спазват, мошениците са най-добре!

  3. oglu
    #43

    kato sme tapi i plaschame a ne iskame visoki saplati i pensii neka da ni e studeno neka da umirame ot glad vajno e i.kostov mutrite i geze da sa dobre a nai vetsche debelata maslarova s velikite laji i 5 miliona deto gi pokri nasdrave

  4. bg
    #42

    vse e studeno daje i da raboti parnoto ne se osescha lajat ni i nie im laschame ovzite po pokolenie napred varvi narode vasrodeni sramota e nali sedesarite bjaha veliki nali beseparite sa veliki a sa dr.partii da ne govorim kakvo stana v bg.koi ostanaha v gradovete v selata nikoi vobsche vsitshcko e totschno no i napredak njama samo sa novobogataschite e dobre

  5. И.В.
    #41

    Аз предлагам да поскъпне най-много през юни, юли и август следващата година.

  6. 800
    #40

    Partio liubima!

  7. АНТИКОРУПЦИЯ
    #39

    ТЕЦовете произвеждат електричество и им излиза по-изгодно да използват Чужда собственост - на офиси и жилища - за охлаждане на отпадъчната гореща вода. Така е от поне 30 години. Изгодно е на национално ниво, изгодно е и за собствениците на в офиси и жилища... докато Мафия Топлофикация и помощник топлофикатори не са напъхани като посредници между ТЕЦовете и Собствениците на офиси и жилища.Чрез сметки с неверно съдържание и изнудване Топлофикаторите са смъквали от Собствниците и данъкоплатците на Република

  8. dedov
    #38

    лъжат крадците от порнофикация ако се загледа човек ще установи че в момента тези които плащат са платили топлата вода двойно който е учил пети клас математика може да си го сметне но соц инженерите професори и др крадливи енергетици не могат значи трябва да отговарят пред прокурори и съд за масова измама но не се знае дали ще го доживеем

  9. Отбелязвам
    #37

    Същински Андрешко! Това сметките за парно за нищо ги няма!

  10. Отбелязвам
    #36

    е и голям циник, при това перверзен: иска свирки да прави!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.