Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Партийните битки усложняват етническите отношения у нас

Близо 14% от българите биха изгонили политиците, 11 на сто – богаташите

14 коментара
Партийните битки усложняват етническите отношения у нас

Повече от половината българи (от 50 до 64 на сто) смятат, че партийните битки усложняват междуетническите отношения в страната, близо 14% от хората биха изгонили политиците от страната ни, а 11% - богаташите. Най-голяма нетърпимост сънародниците ни обаче имат към наркоманите и психически болните хора. Това сочат данните на агенция АФИС за нагласите по отношение на различията между хората, основани на произход, вяра, традиции и обичаи, обявени в неделя

Мнозинството от анкетираните смятат, че скоро може да се стигне до конфликт, подобен на този в Катуница, макар и на друго място, каза социологът Чавдар Найденов, който представи данните от проучването, направено по инициатива на евродепутата Кристиан Вигенин в периода 18 ноември - 5 декември, сред 1300 души от различните етноси у нас..

 

Етническата тема е повлияла дори гласуването на втория тур на президентските избори, посочи Найденов.

 

На въпроса – има ли в близост до мястото, където живеете, лице или група, за които може да се каже, че са над закона, 22% отговарят позитивно. В София са малко по-малко, в селата – малко повече. Въпросът е, че една пета от страната чувства подобно напрежение. Когато това се комплицира и с етническо напрежение, както беше в Катуница, се получава взривна смес, каза Найденов.

 

Това означава, че тази карта, този коз е голямо изкушение за политиците във вътрешните им борби, особено в критични ситуации, към което по-рано се свеняха да прибягнат, но очевидно вече прецедентите се превърнаха в толкова банална практика, че това дори не предизвиква възмущение. Така че наистина можем да очакваме "пожарите” у нас вече да се гасят с палене на кибрит, допълни експертът.

 

Според 49 на сто от запитаните отношенията между различните етноси са нито добри, нито лоши, като 38 на сто общуват с представители на други етнически групи по-рядко от два-три пъти седмично. За 34 на сто от анкетираните, обаче, през последните години отношенията между етносите се влошават, като 40 на сто от запитаните възрастни са нетолерантни към различните.

 

Почти според всеки трети анкетиран малцинствата са интегрирани в малка степен в българското общество.

 

Около 100 процента от запитаните отговарят, че биха жертвали живот, здраве и пари в името на семейството и децата си. На второ място поставят приятелството и любовта, на трето - Родината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Това, че има най-голяма нетолерантност към най-зависимите и слабите като наркомани и психично болни показва колко е ниско самочувствието на много хора, а от хора с ниско самочувствие толерантност и смелост за промяна трудно... Все пак има и доста хора дето са си със покрито самочувствие и смелост, де

  2. Анонимен
    #13

    Problema ne e etnicheski a upravlenski.Niama koi da nazove problema s istinskoto mu ima i mu kazvat etnicheski,vmesto ciganski.

  3. Анонимен
    #12

    етносът, набелязан за прочистване, прогонване или направо унищожаване, бива обвиняван редовно в медиите и публичното пространство в «расизъм» и «дискриминация» към други - по този начин, освен че продължава създаването на враждебна психологическа атмосфера спрямо него, се постига и превантивен ефект: замаскира се фактическата агресия на расистка и дискриминационна основа против този етнос. Тоест - прикрива се наличието на етническа дискриминация против него.

    Една от най-ефикасните техники за етническа

  4. Анонимен
    #11

    Хе,хе - "данните от проучването, направено по инициатива на евродепутата Кристиан Вигенин"! Защо ли по негова инициатива? Да не би да го интересува обратната връзка?

  5. Анонимен
    #10

    Много предпазливо изнесени данни, сакън да не настъпят някой по мазола. Ами като Ви интересува общественото мнение, предавайте го в прав текс без увъртания. Та какво за етническия проблем?- нещо не стана ясно!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  7. Анонимен
    #8

    №7 - "обичам" точните слова. След като заглавието визира етнически отношения, нормално е да се говори за това и в съдържанието. Вие за кои етноси, какво разбрахте от въпросната статия?Освен ако не смятате за етнос богати и бедни, наркомани и ...

  8. Анонимен
    #7

    Добра си е информацията. Който не обича цифри, да чете букви.

  9. Анонимен
    #6

    Слаба статия /новина/...Уж за етноси, пък - политици, богаташи, наркомани и психично нестабилни лица...Няма яснота за кои етноси става въпрос, кои техни представители са "под напрежение". Айде, да не си разваляме неделната вечер

  10. В и К
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.