Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първанов: Да преосмислим прословутия етнически модел

93 коментара
Първанов: Да преосмислим прословутия етнически модел

Налага се преосмисляне на прословутия етнически модел у нас, като от етнополитическия му характер трябва да вървим към етносоциални решения. Това каза президентът Георги Първанов в интервю за БНР по повод дебата за ролята на ДПС в българския политически живот.

Шест месеца преди президентските избори, на които се очаква да се бори за преизбиране, разчитайки на гласовете на ДПС, Първанов отправи остри критики към националистите от “Атака, изказа се резервирано по тезите на Ахмед Доган за обръча от фирми и изтъкна собствената си роля за търсене на позитивни решения за снемане на етническото напрежение.

Отива се към много радикални тези  

Има стремеж да се етнизира политиката, а това е твърде вредно не само по отношение на ДПС. Отива се с много радикални тези спрямо турците, ромите и евреите, а това е опасна тенденция, каза президентът.

По думите му най- вредното за страната ни ще бъде, ако на 16-ата година от прехода капсулираме отделните етноси. Напротив, ние трябва да направим необходимото, за да интегрираме тези етноси, допълни той.

“Това предполага да преосмислим този прословут етнически модел. От етнополитическия му характер ние трябва да вървим към етносоциални решения. Защото в крайна сметка проблемите и на турците, и на ромите, и на българите, на огромната част от нашето население, са социални проблеми. Ако ние намерим социалните решения, тогава гръмките шовинистични фрази ще увисват във въздуха”, заяви Георги Първанов пред БНР.

Запитан има ли заплаха за етническия мир, той отбеляза: “Аз бях този, който сигнализира главния прокурор за действията на Адем Кенан”. В същото време изтъкна, че пак той поискал от вътрешния министър засилено полицейско присъствие в смесените квартали като “Западна фабрика”.

Първанов обаче добави, че решенията не могат да бъдат търсени само в силово-административна посока, а в икономическата и социалната политика, която ще провеждаме.

“Връщане назад не може да има”

По думите му “Атака” провокира много крайни настроения. Първанов се обяви против идеите на Волен Сидеров за национализация, които по-скоро предполагали реприватизация, т.е. приватизация, която да направят лидерите на “Атака”.

Георги Първанов каза, че Волен Сидеров не се е разграничил и извинил за предишното си битие като главен редактор на в. “Демокрация” точно във времето, в което това издание много обстойно обосноваваше политиката на този тип приватизация”, срещу който сега Сидеров протестира.

На хората трябва простичко да бъде обяснено, че връщане назад не може да има, заключи Първанов и добави, че”ако има, и сигурно има, престъпни приватизационни сделки, то нека компетентните органи да направят оценката, анализа и да се върви към тяхната ревизия”.

Първанов имал само медийна  информация за скандала с Чернев

Президентът леко се дистанцира от декларацията на управляващото мнозинство, осъждаща “бруталното хулиганско” поведение на депутатите от “Атака” Павел Чернев и Волен Сидеров във връзка с пътния инцидент на магистрала “Тракия” миналия петък, при който МВР твърди, че Чернев е нанесъл побой на засекли с колата си граждани. От думите на Първанов пред БНР се разбра, че вече седмица след шумно одумвания скандал, той не се е информирал от вътрешния министър за какво точно става дума.

”Аз наистина не бих могъл да го коментирам, тъй като моята информация е медийна. Държавният глава не би трябвало да борави по такъв случай само с медийната информация”, заяви държавният глава, който явно търси начин да не дава оценка на събитието преди да има повдигнато обвинение срещу Чернев.

Не приема постановката на Доган за обръча от фирми

По повод признанията на лидера на ДПС Ахмед Доган за това, че си има обръч от фирми и това било нормална практика за всяка партия, Първанов коментира, че не приема “подобна постановка”.

“Винаги съм бил за това да не делим бизнеса по партийни предпочитания. Напротив, да създадем условия той да работи по еднакви правила”, поясни той.

Заслуги за справяне с наводненията

Президентът, който бе посочен от десните партии като съотговорен на провала на правителството при бедствията, заяви, че няма да достави това удоволствие на опозицията да отиде в парламента по време на дебата за вота на недоверие и да поеме ударите върху себе си.

С думите, че “не може да се даде глобален отговор на този въпрос” и компетентните органи трябва да кажат имало ли е злоупотреби със средства за наводненията, Първанов отказа да вземе отношение по въпроса справило ли се е правителството с наводненията и бедствията.

В същото време той изтъкна своите лични заслуги.

“Аз бях този, който инициира намесата на въоръжените ни сили и през лятото, и сега, когато дунавските селища са застрашени, аз бях този, който настоя и частите на пожарната, частите на МВР да бъдат ангажирани в този труден процес, при това превантивно, преди още белята да е дошла”.

Оправданията на кабинета с коалицията не са убедителни

Първанов отправи отново умерени критики и към правителството, и към парламента, където внушително мнозинство има сглобената от него коалиция на БСП, НДСВ и ДПС.

За кабинета той каза, че бил поел твърде много ангажименти в и икономическата, и в социалната сфера. “Осем месеца вече са достатъчно дълго време, за да бъде направена такава равносметка. Защото оправданието, че има коалиция и че това налага търсенето на компромис от партийните към управленската програма за мен не е убедително”, каза Първанов. Той препоръча на партиите да не се изхвърлят в предизборните си обещания, защото оттук нататък дълго време България ще бъде управлявана от коалиции с по две или повече партии.

Първанов все пак изрази увереност, че кабинетът на Станишев вероятно ще има ресурс да започне стъпка по стъпка да реализира ангажиментите си в социалната сфера, “свързани с доходите – на пенсионерите, например”.

“Необременен от мисълта за предизборна кампания”

Георги Първанов отново отказа да каже ще се кандидатира ли за втори мандат.

В момента България има нужда от действен държавен глава, преди всичко във външен план. Много важно е държавният глава да може, необременен от мисълта за предизборна кампания, да аргументира българската позиция и да постига резултати в усилията ни да придвижим напред българската кауза в Европа, отговори Първанов.

Изборите – референдум “за” или “против” членството ни в ЕС

По думите му “тези избори за държавен глава, ще бъдат, освен всичко друго, и един своеобразен референдум “за” и “против” европейското ни членство с всичките позитиви и с всичките пропуснати възможности”.

“Не би трябвало в никакъв случай да се примиряваме с мисълта за възможно отлагане” на членството в ЕС, каза Първанов. Според него не е изненадващо, че Брюксел оценява много критично сферата правосъдие и вътрешни работи. Президентът защити тезата на премиера и мнозинството, че критиките на Еврокомисията са породени от неразбиране на това, което е направено у нас.

Информацията на ЕК е “непълна”

“Аз се опитах в разговорите с комисаря Оли Рен да допълня картината - да се потърсят допълнителни източници на автентична информация, защото моето впечатление е, че информацията в Европейската комисия не е пълна. Много важно беше да изтълкуваме коректно промените в конституцията...Аз самият държах и настоях пред комисаря Оли Рен и пред неговия екип да се потърсят по-широк кръг на източници, свързани с оценка на корупционната среда”, каза Първанов.

Според него, например, трябва да се вземе оценката за България на “Прозрачност без граници”, “чиито оценки се смятат за най-точни и най-прецизни по тези въпроси”. Според тези оценки по ниво на корупция България е в група с десетте страни - нови членки и далеч преди другата кандидатка за ЕС.

“Докато нямаме решението на Европейския съвет през юни, ние не би трябвало да се успокояваме, но определено мога да кажа, че нещата сега изглеждат по-добре отколкото преди няколко седмици. Убеждаването е процес. Към момента нямаме окончателната оценка. Имаме само сигнали, някои от които звучат окуражаващо, но не успокояващо”, коментира президентът.

Предпазните клаузи не са особено работещи

“Оценява се, че предпазните клаузи не са особено работещи. Не бих казал, че ще навредят толкова много на България, но нито ще помогнат на нас, нито пък ще решат проблемите на европейците. Проблемът на ЕС е по-скоро в стремежа им да успокоят, първо, европейските общества в това, че страни като България и Румъния няма да натежат на социалния пазар, на икономиката, на бюджета, и второ, да бъдат успокоени в това, че средствата, които ще бъдат отпускани по линия на отделните еврофондове, ще бъдат коректно, точно, целенасочено и прозрачно реализирани”, обясни още Първанов.

Минимални промени в изборния закон

Според него, ако има поправки в Закона за избиране на президент и вицепрезидент, те трябва да бъдат приети не по-късно от май. Този път правилата на изборите трябва да бъдат ясни достатъчно рано, каза Първанов и препоръча да се направят минимални промени, защото според него законът е добър.

По думите му промени могат да се търсят в посока на по-ясни правила за финансирането и стесняване на възможностите за медийна агресия.

“Що се отнася до нашите сънародници в чужбина - аз, впрочем, не приемам изборния туризъм, защото малко влияе на резултатите, освен може би на местните избори. В никакъв случай не би могъл да обърне резултатите на президентски избори”, коментира Първанов. Той призова да се въведат много стриктни мерки за контрол и “да се изчистят избирателните списъци далеч преди началото на кампанията, за да отпаднат всякакви съмнения, че някой има намерение да манипулира вота”.

Конкуренцията ще спечели ако Борисов се кандидатира

В отговор на въпрос дали го успокояват заявките на столичния кмет Бойко Борисов, че няма да се кандидатира за президент на предстоящите избори, Георги Първанов отбеляза, че не е очаквал и не е поставял такъв въпрос пред Борисов. Това е негова лична воля, ако реши да участва в президентските избори, от това може би конкуренцията ще спечели, надявам се да спечелят и самите президентски избори, посочи Първанов.

Посланичеството на Филчев ще “успокои системата”

Първанов оправда решението си за назначаване на бившия главен прокурор за посланик в Казахстан с обяснението, че повечето подписани досега от него посланически назначения били на професионалисти.

“Разбира се, трябва да е ясно, че не само в България, а и по света, има и изключения. Става дума за политици, които слизат от политическата сцена, става дума за други фигури, които са били с високо обществено положение...И понякога назначаването на такива дипломати не е нередно, напротив, то може да се оцени позитивно от приемащата страна...
Г-н Филчев е работещ човек, амбициозен и съм сигурен, че ще се опита да защити доверието. Освен всичко друго - това е страничен ефект - но вярвам, че това ще създаде допълнително успокоение на системата”, аргументира Първанов назначението на Филчев.

Парламентарна комисия да анализира лобистките договори

Във връзка със скандала около осуетения договор с наемането на лобиста Шимон Шевес за ЕС, президентът каза, че е важно да се създаде парламентарна комисия, която да анализира всички подписани лобистки договори, както и на конкретните политически резултати.

Първанов, който също е ползвал услуги на чужди лобистки фирми при посещенията си в чужбина, и който досега не е признавал това публично, повтори, че е резервиран към наемането на чужди лобистки фирми, защото не е убеден в добрите резултати от това взаимодействие. Той обаче настоя да се приеме закон за лобизма.

Запитан ще потвърди ли прогнозата си от началото на годината, че 2006-а ще донесе развръзката по делото в Либия, президентът отбеляза, че основание за подобна прогноза дават резултатите от осъществените многостранни преговори, както и от контактите между българската неправителствена организация и Асоциацията на родителите на децата, заразени от СПИН. 

Пълен текст на интервюто

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

93 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bezkompromisen
    #94

    DALI NE TI PLASHTAT DA PISHESH POHVALNI SLOVA?

  2. Първанов се сети..
    #93

    Първанов, ти май най-после се усети?! Браво! Сети се Maра да се побара!

  3. z
    #92

    Ох, ще го преизберат за съжаление.Просто няма кой да му се опъне - в дясно всички са осрани.Царят би могъл да го поозори, ако всички десни и центристи си запушат носа и гласуват за него, но пак няма да успее.А бат Бойко вече е спазарен за премиер...

  4. Anonymos
    #91

    Schubeto e goljam strah i to veche pochva-6 meseca do izborite,dali Paevanov trjabva da si tarsi nova rabota,ponezhe takiva politicheski schmekerdzhii ni prinuzhdavat da mislim che EC e paradiza za Balgarija,o nerazumni jurode!

  5. pi4a
    #90

    Na Sedevchov da mu e qsno, 4e nqma da bade preizbran. Nacinalen predatel kato nego, koito dava mandata za upravlenie na turskata antikonstitucionna, antibalgarska i teroristi4na partiq DPS, nqma da bade preizbran ot balgarskiq narod.

  6. логорей
    #89

    Няма кой знае какво да се коментира по интервюто.Първанов казва и ще го казва до изборите колко е готин,отговорен и социален.Меки "критики" към правителството,на което той акушира...Относно "етнически","етносоциален","етносексуален","етнополитически"... дрън-дрън.Въпросът е икономически и няма какво повече да го осуква.Леко поклонче към явлението Бате Бойко,щото сега той е на мода.Дори известният политик Туньо се включва в неговия ГЕРБ.

  7. Objective
    #87

    Ако Брюксел вземе че си свери часовника що се касае кои са били отговорни в БСП за взимането на петролни рушвети от Садам то ние не бихма влезли в ЕС с този президент и този м. председател.Те за сега не повдигат въпроса защото искат да сме в ЕС за да могат именно да имат влияние върху контролирането на корупцията у нас. Рано или късно отговорност ще се търси ЗА ВСИЧКО другари и другарки.

  8. albtros
    #86

    gledaite filma brigada

  9. дядо Ганчо
    #85

    Другарю "социален" президент,чадо.Защо когато твоята партия дойде на власт живота в тази държава става невъзможен.Толкова много ли го мразите тоя народ бе чожум.

  10. А
    #84

    Първанчо, рожбе, нали щеше да ни пазиш от НАТО? Как стана тъй че днес твоята соц партия гласува "ДА" за американските военни бази??

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.