Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първата комерсиална мисия до Луната бележи нова ера за космическите пътувания

5 коментара
Лунният модул на Intuitive Machines излита на 15 февруари с ракета на Space X. Снимка:ЕПА/БГНЕС

Кацането на първия частен космически кораб с комерсиална цел на Луната подхрани надеждите за нова ера от възможности в Слънчевата система, предаде Би Би Си в коментар по темата.

Новината за кацането на "Одисей" близо до южния полюс на Луната беше посрещната с радостни възгласи от служителите в контрола на мисията на американската фирма Intuitive Machines (IM) в Хюстън, Тексас.

Голямото събитие бе в четвъртък, 22 февруари, когато за първи път от 1972 г. насам американски космически апарат се приземява успешно на Луната - и за първи път в историята това прави частна компания.

Шесткракият спускаем робот без екипаж , наречен "Одисей", се приземи около 23.23 ч по Гринуич (01.23 българско време).

Директорът на НАСА Бил Нелсън веднага приветства постижението като "триумф" с думите: "Одисей превзе Луната", предаде Ройтрес.

Това е исторически скок, който може да помогне и на бъдещи държавни мисии до лунната повърхност и може би дори да подпомогне плановете за създаване на лунна или марсианска база за хора.

Нийл деГрас Тайсън, един от най-известните американски астрофизици, смята, че подобни мисии "е трябвало да се проведат преди десетилетия".

Той заяви пред Би Би Си, че може да са необходими още мисии, финансирани от държавата, преди много частни фирми да погледнат сериозно на възможностите в космоса, като се има предвид размерът на първоначалното финансиране, необходимо за стартиране на начинанията.

"Няма икономическа обосновка да се отиде първо в космоса", твърди деГрас Тайсън.

Той предположи, че ако САЩ изградят база на Марс, то "след като това бъде направено по скъпия начин, частните предприятия могат да кажат:"ами, може би има друг начин да стигнем до там, който е по-евтин".

"Може да се създаде увеселителен парк или туристически обект за посещение, ако е достатъчно евтино. Но ако не можете да намалите цената, тогава това няма да се случи."

Има надежди, че приземяването на "Одисей" може да постави началото на по-широка и процъфтяваща лунна икономика. Визията включва редица компании, които купуват и продават услуги като транспорт, комуникации и енергия.

НАСА се опитва да насърчи фирмите да се включат в изследванията отвъд Земята, като американската космическа агенция ангажира редица компании да доставят научните ѝ инструменти на Луната. Тези частни организации изграждат, изстрелват и управляват своите мисии.

НАСА закупи място на "Одисей" за шест научни инструмента, а част от нейното оборудване помогна на роботизирания космически кораб да преодолее технически проблеми - демонстрирайки способността на частните и държавните участници да си сътрудничат успешно в индустрията за космически изследвания.

Мисията е част от програмата на НАСА за търговски услуги за полезен товар на Луната (Commercial Lunar Payload Services - CLPS), в рамките на която агенцията плаща на различни частни американски компании за транспортни услуги до Луната- конкретно в този случай таксата е 118 милиона долара.

Инициативата е фокусирана върху южния полюс на Луната, отчасти защото се предполага, че там има изобилие от замръзнала вода, която може да се използва за поддържане на живота и за производство на ракетно гориво, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.

Очаква се множество малки спускаеми апарати като "Одисей" да проправят път в рамките на проект на НАСА, който цели доставка на инструменти и хардуер на по-ниски цени от традиционните за американската космическа агенция. Това че се разчита в по-голяма степен на малки и не толкова опитни частни предприятия обаче крие и своите рискове.

Миналия месец лунният модул на друга фирма,"Астроботик" , имаше проблем със задвижващата система по пътя си към на Луната, малко след като беше изведен в орбита на 8 януари.  Неизправността на спускаемия апарат "Перигрин" беше трети неуспешен за частна компания след такива на компании от Израел и Япония.


Intuitive Machines, която твърди, че "отваря достъпа до Луната за напредъка на човечеството", е основана от Кам Гафариан, Стивън Алтемус и Тим Крейн - всички те стоят значително по-надолу от предприемачи като Илон Мъск и Ричард Брансън.

Всеки от двамата милиардери е пробвал различни форми на частно изследване на космоса - с различен успех – като и планират по-нататъшни опити.

Много от фирмите смятат, че свързаните с космоса рискове и разходи са достатъчна причина да останат на Земята.


Но и други компании се надяват да се включат в пътуванията до Луната, към които интересът е сравнително слаб в сравнение с шумната "космическа надпревара" между държавите в средата и края на ХХ век.

Кацането на "Одисей" е първото контролирано спускане на лунната повърхност от американски космически кораб след "Аполо 17" през 1972 г., когато последната лунна мисия на НАСА с екипаж се приземи там с астронавтите Джийн Сернан и Харисън Шмит.

Досега космически кораби само от четири други държави са кацали на Луната - от бившия СССР, Китай, Индия и, съвсем наскоро, едва миналия месец, Япония. САЩ са единствената страна, която някога е изпращала хора на лунната повърхност.

Въпреки това изглежда, че интересът и в Европа сега се засилва. Част от комуникациите на "Одисей" се осъществяват от Goonhilly Ltd в Корнуол, Великобритания, която разполага с няколко големи радиоантени, способни да приемат сигнали от повърхността на Луната.

В близост до Surrey Satellite Technology Ltd. в Гилдфорд се изгражда телекомуникационен космически кораб, който ще обикаля Луната, за да предоставя ретранслаторни услуги на всички, които трябва да получат данни обратно на Земята.

Междувременно НАСА има кратък списък с лунни места, до които да изпрати астронавти по-късно това десетилетие в рамките на програмата си "Артемида" - и едно от тях е целевото място за кацане на "Одисей", известно като Малаперт.

Това е най-южната точка на Луната, посещавана някога от космически апарат, и учените смятат, че наблизо може да има замръзнала вода, която може да бъде от съществено значение за бъдещите мисии, предаде Би Би Си.

Основният въпрос обаче е доколко устойчива може да бъде лунната икономика в дългосрочен план. Ще има ли достатъчно активност на Луната, за да се оправдае смелостта на инвеститорите да изградят нововъзникващата инфраструктура?

В обозримо бъдеще държавното финансиране ще трябва да поддържа тази индустрия.

Всичко това означава, че може да мине доста време, преди процъфтяващата лунна икономика да успее да се утвърди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #5

    Разбирам, че Одисей също се е измързеливил и решил на Луната да полегне на едната кълка. За лош късмет, забравил да извади фотоапарата от джоба си, и сега няма кой да му направи поне една снимчица.

  2. Sgt. Pepper
    #4
    Отговор на коментар #3

    И като се събуди, целият плувнал в пот, откри с изненада ръката си до лакът в нощното гърне.

  3. полк. Дрангов
    #3

    Честито на всички русофилистици: Още 3 красно-знаменни руско-фашистки изтребители бяха днес изтребени от героична Украйна!...циганите пеят за тях "камъните падат"....

  4. sloth
    #2
    Отговор на коментар #1

    За сметка на това пък вече имаме снимки от неотдавнашното кацане на руска сонда- едно новообразувано малко кратерче на Луната.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #1

    БТА пусна в ФБ коментар препратка с видео. В което имаше стари кадри и кадри от команден ц-р на Земята. Никакво кацане, никакво ново видео от Луната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.