Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първите изтребители F-16 може да се появят в Украйна през лятото

4 коментара
Първите изтребители F-16 може да се появят в Украйна през лятото

Европейските страни обещаха на Украйна изтребители F-16 миналата година, но първите от тях ще могат да влязат в експлоатация едва през предстоящото лято. Проблемът е както в подготовката на самите самолети, така и в темповете на обучение на украинските пилоти, пише The New York Times (NYT).

Общо страните от ЕС - Дания, Холандия, Норвегия и Белгия - обещаха да прехвърлят 45 изтребители F-16. Миналото лято беше обявено, че авиобазата край румънския град Фетещ ще стане център за обучение на украински пилоти. Но все още не се знае кога ще стане това, отбелязва NYT. Междувременно 12 пилоти се обучават в Дания, Великобритания и САЩ. След 10 месеца обучение, започнало през август 2023 г., те се очаква да бъдат готови да летят с F-16 до средата на лятото.

Но до този момент Украйна ще е получила само шест изтребители от Дания, които се очаква да бъдат доставени в края на пролетта. Други 13 трябва да пристигнат по-късно през 2024 и 2025 г. Холандия, която обеща 24 самолета, ще ги предостави само когато украинците са готови да ги експлоатират, каза Юриан Есер, говорител на Министерството на отбраната на страната. Други страни все още не са решили датите за доставка.

Според датски служители обучението на украинските пилоти напредва по-бавно от планираното поради езикови проблеми и непознаването на западната техника на пилотиране; Те били готови за полети едва през януари.

Датчаните обучават и около 50 украински механици. F-16 са толкова сложни, че обикновено изискват между осем и 14 души за поддръжка на един самолет. Западните военни казват, че доставчиците на изтребители ще трябва да ги ескортират до Украйна и да останат там, докато не бъдат обучени достатъчно специалисти по поддръжка на самолети, което може да отнеме години.

Междувременно Украйна наистина се нуждае от F-16. Тази зима руските войски станаха много по-активни в използването на бойна авиация за участие в наземни операции - дори с цената на големи загуби. Това беше особено очевидно в Авдиевка, където броят на въздушните удари срещу украински позиции се увеличи значително от средата на декември, казва Конрад Музика, директор на полската Rochan Consulting. За да намалят вероятността от загуби от огъня на украинската ПВО, руските самолети използват предимно планиращи бомби. Те могат да бъдат изстреляни, без самолетите да се приближават до фронтовата линия, след което бомби, съдържащи до половин тон експлозиви, летят към целта. Максим Жорин от третото отделение на отделната десантно-щурмова бригада на Въоръжените сили на Украйна, която защитаваше Авдиевка, описа ефекта от тези бомби в телеграм така: "Те напълно унищожават всяка позиция. След като пристигне само един, всички сгради и конструкции просто се превръщат в яма".

От януари руските военновъздушни сили редовно извършват по повече от 100 въздушни удара на ден, а през четирите дни преди падането на Авдиевка – по 160, каза Музика пред The Washington Post: "Това не струва нищо [на руснаците]. Мога да си представя, че имат много от тези бомби и няма да свършат бързо.”

F-16, въоръжени с ракети с малък и среден обсег, биха могли да противодействат на руските самолети, които ги изстрелват, и да компенсират липсата на системи за противовъздушна отбрана, отбелязва NYT. "Тази година ще има нови изтребители в нашето небе и ние трябва да ги използваме ефективно, за да се защитим от руските планиращи бомби, самолети и ракети“, каза Володимир Зеленски на 1 март.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Любо от Далеч
    #4

    Значи, имат 12 пилота, и на разположение 45 самолета F 16. Май някой не е помислил да прати повече пилоти на обучение.

  2. Г. Димитров
    #3

    "Може" :-)

  3. Коментарът е изтрит в 16:36 на 13 март 2024 от автора.
    #2
  4. Гьорче Петров Н
    #1

    Найс, а!?.... ;))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.