Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси: Няма да решаваме за Ирак под предизборен натиск

0 коментара

Нашето правителство няма да взима решения за оставането в Ирак под натиска на предстоящите избори, заяви външният министър Соломон Паси, цитиран от БТА и БНР, след срещата си във Вашингтон със Стивън Хадли, съветник по националната сигурност на президента Джордж Буш.

Основна тема на разговорите беше ситуацията в Ирак и действията на коалиционните партньори. След срещата Паси заяви, че не са обсъждали конкретни срокове, в които българският контингент би могъл да се изтегли от Ирак. "Американската страна знае, че българското правителство взима в края на краищата самостоятелни решения. Ние обаче държим на една висока коалиционна култура и на това всички решения да се взимат в дискусия с нашите коалиционни партньори", каза Соломон Паси.

"На този етап нищо не е изключено, тъй като нови решения на Народното събрание не са взимани", добави министърът.

В четвъртък американският посланик у нас Джеймс Пардю на среща с председателя на парламента Борислав Великов помоли България да не поставя краен срок за изтеглянето си от Ирак, а приключването на мисията да бъде съобразено с конкретните процеси на демократизиране след приемането на конституцията от новия иракски парламент. По същото време министърът на отбраната Николай Свинаров внесе в МС за обсъждане проектодокумент, в който се предвижда изтеглянето на контингента да стане до края на годината.

Идеята още този парламент да гласува изтеглянето на контингента до 31 декември т.г. бе предложена от президента Георги Първанов седмица след гибелта на български войник в Ирак от "приятелски огън". Министърът на отбраната, който преди твърдеше, че следващото правителство и следващият парламент трябва да вземе решение по въпроса, зае позицията за по-бързо приемане на краен срок за мисията в Ирак. Според източници от НДСВ, идеята се споделя и от премиера най-вече с оглед на предстоящите избори и публичния натиск от страна на БСП.

"Няма да вземаме решения под натиска на предстоящите избори"

След срещата със Стивън Хадли обаче министър Паси заяви: "Можете да бъдете абсолютно убедени, че нашето правителство няма да взима решения под натиска на предстоящите избори. Ние смятаме да определяме дългосрочната политика на страната в зависимост от пет, десет, петнайсет-годишния интерес на страната, а не в зависимост от тримесечния интерес на партиите, които се борят на избори".

Заместник-говорителят на Държавния департамент Адам Ирли посочи пред БНР, че американската страна не би приела негативно евентуалното изтегляне на контингента ни от Ирак.

"Ние не очакваме силите да останат вечно. Разбираме натиска, на който е подложена България. България не ги изтегля всичките си войници наведнъж, а постепенно, в определен период от време. Българите дадоха наистина своя принос, загубиха и свои войници" каза Ирли. Той добави, че Вашингтон разбира "решението на българската страна, което се прилага по начин, който да не предизвика проблем на коалиционните усилия в Ирак".

При срещата на Паси с президентския съветник по сигурност Хадли не е била обсъждана възможността за изплащане на финансови компенсации от американска страна на роднините на загиналия български рейнджър от американски приятелски огън в Ирак Гърди Гърдев.

На срещата си в петък с американския държавен секретар Кондълиза Райс Паси очаква да получи сериозна подкрепа за медиците ни в Либия като предложи на американската страна да се включи в хуманитарната кампания за либийските деца.

Външният министър ще представи конкретни предложения за предприемането на мерки, които да доведат до облекчаването на визовия режим за българските граждани и включването на България в т.нар. пътна карта на страните, с които САЩ преговарят за по-либерален достъп на техни граждани до американските щати.

Този въпрос Паси ще обсъди и със заместник-държавния секретар по политическите въпроси Никълъс Бърнс.

Пауъл поканен за кампанията на НДСВ в избирателния район на Паси

Посещението на българския външен министър във Вашингтон започна с личен разговор с Колин Пауъл. Бившият американски държавен секретар покани външния министър в имението си край Вашингтон и отдели повече от един час от натоварената си програма, за да проведе един приятелски разговор, предаде БНР. Пауъл е изключително търсен политик след като в края на януари предаде поста на първи дипломат на САЩ на Кондолиза Райс. Оттогава към бившия американски генерал са отправени стотици покани за участие в международни компании, за членство в неправителствени организации и за преподавателска дейност в престижни

университети. След срещата си с Паси Пауъл получи още една покана - да посети избирателния му район и да се включи в предизборната кампания на НДСВ. Българският външен министър е подарил на Пауъл подбрана селекция български ракии.

Паси призова българите в чужбина да гласуват масово на изборите

На среща с представители на българската общност в американската столица Паси увери, че в момента се движим "в правилната посока с правилната скорост". Същевременно той допусна, че промяна във външнополитическия курс на страната е възможна.

"Да, това може да се случи, ако вие не отидете да гласувате. Организирайте се, аранжирайте се и призовете всички българи по целия свят да гласуват така, както съвестта им показва", каза министърът.

По повод мисията в Ирак той заяви, че ще останем там "колкото е необходимо, но и не повече от това". Паси каза, че за да е успешна, външната политика на страната трябва да е предсказуема. "Не може днес да влезем в Ирак, утре да излезем, вдругиден, като спечелим изборите, пак да влезем и после пак да излезем. Не може днес да влезем във валутния борд, утре да излезем и после пак така и след това - обратно. Трябва да има някаква стабилност, някаква предсказуемост и ако нашата страна се управлява със същите тенденции, които бяха зададени през последните години, аз нямам притеснения, че ще влезем в ЕС", заяви Паси, цитиран от БТА.

Вицове за културата и поуки за министрите

Помолен да коментира сливането на министерството на културата с туризма министърът отговори с виц. "Старшината попитал войниците "Кои са музикантите тук?" Трима вдигнали ръка. А старшината им казал: "Чудесно, елате да пренесете пианото." Точно толкова е необходимо министърът на културата да е добър художник, добър пианист или добър диригент, колкото е необходимо да си музикант, за да пренесеш пианото. Министърът на културата, разбира се, може да бъде добър в своето изкуство, но той трябва да бъде преди всичко мениджър. Така, както впрочем, и всички останали министри", каза Соломон Паси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.