Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пауъл и Путин не успяха да преодолеят съществуващите разногласия

0 коментара

След като седмици наред Русия протестираше срещу войната в Ирак, президентът Владимир Путин и държавният секретар Колин Пауъл обявиха вчера, че Русия и Съединените щати са преодолели разногласията си. След това те се срещнаха в Кремъл и не успяха да решат повечето от различията, отнасящи се до бъдещето на иракската държава. На излизане от срещата с руския външен министър Игор Иванов Пауъл заяви, че двете страни все още имат "неуредени въпроси" за Ирак като връщането на международните оръжейни инспектори и условията на една нова резолюция на Обединените нации, която да предоставя на Съединените щати и техните съюзници широки пълномощия в следвоенното управление на страната.

Но ако не резултатите от разговорите на Путин с Пауъл , то тонът на изявленията му въпреки това подчерта промяната в руската позиция, настъпила веднага след свалянето на правителството на Саддам Хюсеин в Ирак.

"Разговаряхме и спорихме доста по иракския проблем", посочи руският президент пред американския държавен глава в началото на срещата, имайки предвид споровете преди започването на войната. Но смятам, че успяхме да запазим основата на двустранните си отношения, добави той.

Като знак за намеренията на Владимир Путин да подобри отношенията долната камара на руския парламент ратифицира вчера договора между САЩ и Русия за съкращаването на стратегическите ядрени оръжия с две трети до по-малко от 2200 ядрени бойни глави на всяка страна през идните десет години. В навечерието на посещението на Пауъл в Москва Путин се срещна с парламентарни лидери, за да ги призове да приемат споразумението, подписано миналата година при визитата на американския президент Джордж Буш в Москва.

На срещата Владимир Путин и Колин Пауъл определиха вчерашното ратифициране на договора като указание за областите, където двете страни могат да си сътрудничат по важни въпроси, свързани с глобалната сигурност. Като израз на дипломатическа духовитост, немислима допреди няколко седмици, Пауъл каза:"Този подарък е по-хубав, отколкото да получиш нова вратовръзка."

Американският Сенат ратифицира договора през февруари, докато руският парламент се забави с гласуването с близо два месеца в обстановка на гняв заради войната в Ирак. Част от гневната реакция не беше отшумяла и вчера. Като признак, че все още има недоволство от американската политика към Ирак депутатите обсъдиха договора на закрито заседание. А вероятно и заради политическата деликатност на отношенията на Путин със Съединините щати в период, когато наближават парламентарните избори в Русия. "Кръвта по улиците на Багдад все още не е изсъхнала, а ние ратифицираме този договор", заяви Генадий Зюганов, лидер на Комунистическата партия, съобщи Асошиейтед прес.

Накрая 294 депутати гласуваха за ратифицирането на документа, докато само 134 - против.

Договорът е предимно символичен, тъй като двете страни се задължават единствено да свалят стратегическите ядрени бойни глави от ракетите, а не и да ги ликвидират.

Посещението на Пауъл - първото в Москва от декември 2001 г., явно бе предназначено да поправи щетите в дипломатическата област, причинени от войната в Ирак, която Иванов и други руски официални лица гръмогласно заклеймяваха като несправедлива и незаконна. И на пръв поглед поне, то като че ли постигна това.

За разлика от хладното отношение на администрацията на Буш към Франция и в по-малка степен към Германия, която също се противопоставяше на войната, то към Русия тя демонстрира силно желание да възстанови все по-близките отношения между Вашингтон и Москва, характерни за първите месеци от управлението на Джордж Буш.

С приключването на войната руснаците също показаха готовност за напредък в двустранните отношения независимо от дълбоките разногласия за бъдещето на Ирак и неговия петрол и връзките с Иран и Северна Корея, които бяха обвинени в разработване на ядрени оръжия.

И сравнение не може да става между тона на вчерашните разговори и посрещането само преди две седмици на премиера Тони Блеър, когато Путин отблъсна настойчивите искания за подкрепа в Обединените нации и язвително се присмя на неуспеха да бъде открит както Саддам Хюсеин, така и ядрено, биологично или химическо оръжие.

Посещението на Пауъл положи основата на срещите на Буш с Путин на конференцията на лидерите на Г-8 във френския град Евиан, както и в Санкт Петербург на 1 юни по време на тържествата по случай 300-годишнината на града. Владимир Путин заяви, че срещите му с Джордж Буш "ще дадат нов тласък" на отношенията между двете страни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.