Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарлъците за базите пречат на обновяването на НАТО

0 коментара

НАТО планира да представи тази седмица най-радикалната структурна промяна в 54-годишната си история като част от усилията да се обнови, за да отговоря на новите заплахи за сигурността. Но пазарлъците за военните бази могат да забавят процеса, пише Джон Чалмърс от Ройтерс.

Най-засегнати са Средиземноморските страни

Средиземноморските страни със зъби и нокти се борят за базите, чийто брой ще бъде намален, да останат на тяхна територия. Испания е твърдо решена да поддържа център за военновъздушни операции, а Гърция е загрижена, че дългогодишният ѝ враг Турция може да сключи по-добра сделка.

Наскоро Гърция заплаши да блокира споразумението за новата структура на командването на НАТО, ако тя не ѝ гарантира силно присъствие. Гръцкият вонен министър Папандониу намекна, че страната му държи да запази на своя територия командване на пакта. Не обичаме да използваме думата вето, но има дипломатически средства, близки до ветото и ако е необходимо, ще ги употребим, посочи Папандониу.

В Гърция са разположени две командвания на НАТО в Тирнавос и Лариса.

С намаляването на базите са заплашени работните места, създадени в резултат на множеството щаб-квартири в 19-те страни-членки на алианса. На карта е поставена и политическата слава особено на държавите от Средиземноморието, след като НАТО премества вниманието си от границите от периода на Студената война към район, който достига южната ѝ граница.

Висш служител на НАТО заяви, че е доста оптимистично настроен за постигането на споразумение за новата структура на съюза на двудневната среща на министрите на отбраната на алианса, която започва днес в Брюксел. В същото време обаче той посочи, че няма гаранция за това.

Оставт три регионлани щаб -квартири -в Италия, Холнадия и Португалия

Съгласно новата структура ще има три регионални щаб-квартири - Неапол (Италия), Брунсум (Холандия) и малка морска щаб-квартира в Лисабон, както и шест по-малки командвания - три в Южна Франция и три в Северна.

С ликвидирането на четирите регионални общи командвания Гърция губи база в Лариса. С намаляването на половина на комбинираните центрове за военновъздушни операции, които сега са около 10, Испания губи един в Мадрид. Във връзка с тези промени напрежението сред страните в Алианса нарасна.

Модернизирането на НАТО

Началото на модернизирането на тромавата командна структура на НАТО, която почти не е променена след разпадането на Съветския съюз през 1991 г., датира от срещата на високо равнище в Прага през ноември м.г. Заедно с усилията да се подобрят военните способности и да се изградят сили за бързо реагиране, обновяването на алианса е част от програма, която има за цел да направи Северноатлантическия съюз адекватен на новите глобални предизвикателство като разпаднали се държави, тероризъм и разпространяване на оръжията за масово унищожение.

Целта е алиансът да се отърси от статичната военна позиция, която добре го обслужваше в периода на Студената война, и да му се помогне да действа така, както не можа след атентатите в САЩ на 11 септември 2001 г., а именно да нанася бързо удар, когато съюзник е нападнат от далечен враг.

Доминираният от САЩ алианс вече направи добра заявка, че ще се занимае със заплахи за сигурността извън границите му, като се съгласи да поеме командването на мироопазващите операции в Афганистан през август и да подкрепи оглавяваните от Полша стабилизиращи сили в Ирак.

Развълнувани от обрата на събитията в организация, чийто критици бяха обявили за изчерпана след 11 септември, някои съюзници даже предложиха НАТО да играе роля и в близкоизточния конфликт. Колкото и малко вероятно да изглежда, това символизира спечеленото от алианса доверие след вътрешните спорове преди войната в Ирак, които му навредиха.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън посочи в неделното издание на германския вестник Билд, че Европа, която изразходва средства за отбрана едва наполовина от тези на Съединените щати, не може да обвинява Вашингтон в предприемането на едностранни действия.

Вашингтон ще се вслушва само в тази Европа, която е силна във военно отношение, изтъкна той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.