Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пчеларството процъфтява в Париж

1 коментар

Туристите не са единствената порода, от която гъмжи Шан-з-Елизе този август - на слънцето се радват и рояци пчели. Те са част от бързо множащата се популация, която произвежда мед - една нова процъфтяваща парижка индустрия, пише британският в. "Таймс" във вторник в кореспонденция от френската столица.

Тюйлери, Люксембургската градина и други по-малки паркове в Париж са новият дом на стотици хиляди пчели, които се оказват по-продуктивни от селските си роднини.

В Париж има огромно количество цветя, обяснява Ив Ведрен, генерален секретар на Националния съюз по апикултура. Освен градските паркове и градини, булевардите и канавките на магистралите също предлагат подходящ цветен прашец - от акации, липи и кестени. Някои производители от Париж се хвалят с рекордна продуктивност - до 100 кг мед от кошер годишно, в сравнение с 20-25 кг от типичните кошери в зърнопроизводителните равнини на Ил дьо Франс.

В града има около 300 регистрирани кошера, но още повече са недекларираните от любителите пчелари. Кошерите трябва да са най-малко на 25 м от болници и училища и да имат двуметрова ограда, ако не са на висок покрив.

До май най-големите колонии били на покрива на Операта. После ги последвали около 140 000 пчели, настанени върху стъкления покрив на Гран пале, импозантната зала на изложението от 1900 г. на Шанз-елизе.

"Пчелите са много щастливи в града. Имат си всичко, което им е нужно", казва директорът на Гран пале Себастиен дьо Гаскет. Според Никола Геан, специалистът, който ръководи проекта в Гран пале, градските пчели могат да произвеждат пет пъти повече мед от онези в селските райони, където преобладава само един вид земеделска култура.

"Пчелите живеят по-добре в града поради биоразноборазието. В града има хиляди цветя по градините и балконите, докато селото е замърсено от пестициди", казва той.

Медът от Шан-з-Елизе ще се продава с етикета "Гран пале", наред с другите марки Miel de Paris, които струват цели 15 евро за 125 г.

Националният пчеларски съюз неотдавна съобщи за висока смъртност на пчелите край нивите с царевица, слънчоглед и рапица. В цяла Европа смъртността на пчелите е нараснала с 30-35 процента в сравнение с 80-те години. Френските данни показват,че в градските райони продукцията е два пъти по-голяма от селските. Същите са данните и от Ню Йорк.

Не са известни случаи на нападения на пчели над населението, но парижкият пчелен бейби бум е довел до появата на колонии на странни места - в гробището Пер Лашез или и в директорската зала на централата на банка "Сосиете женерал", твърди Жан Поктон, стопанинът на пчелите в Операта.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ami da
    #1

    Mrat ot carevicata a v saksiite hitc ne slagat pesticidi. Day da napravim malko smetka. Kolko struvat edno kilo carevica i edna saksiya s cvete? Hehe kade proizvoditelya moje da si pozvoli da polzva povetce pesticid. Az specialno praskam malko moyte cvetya i treva ama pak e povetce ot carevicata sigurno. Da im e sladko na tez koito shte si kupyat 125 grama za 15 evro. Imali bol pari dali.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.