Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пендаровски не се впечатли от призива на България: Македонското малцинство е факт!

МВнР припомни кои са условията, които Скопие трябва да изпълние, за да се придвижи към ЕС

24 коментара
Стево Пендаровски, сн. БГНЕС

Македонският президент и кандидат за втори мандат Стево Пендаровски не се съобрази с призива на българското външно министерство македонските политици да не използват България в предизборната кампания в страната и в четвъртък отново коментира, че "съществуването на македонско малцинство в България е факт, което се потвърждава от съда Страсбург".

Отношенията със София очаквано станаха главен герой в навечерието на предсрочните парламентарни и президентски избори, като почти всекидневно има различни коментари по темата.

Затова в Министерството на външните работи е била извикана на среща извънредният и пълномощен посланик на Северна Македония.

"МВнР категорично възразява срещу опита за поредно въвличане на България и двустранните ни отношения във вътрешнополитическия дебат в Република Северна Македония, включително в контекста на настоящата предизборна кампания", посочват от МВнР.

Условията на България за европейската интеграция на Скопие

Оттам добавят, че България се въздържа от коментари по постоянните провокации в публичното пространство на Северна Македония, тъй като е необходимо осигуряването на "конструктивна среда за нормалното протичане на изборния процес и среда на обществено спокойствие, за да могат да се реализират необходимите реформи".

"За съжаление е очевидно, че тези усилия на България не срещат разбиране и не се оценяват от определени фактори в Скопие, които продължават да използват страната ни като оправдание за липсата на напредък пред своите граждани".

МВнР призовава политическия елит в Северна Македония да "проявява необходимата политическа зрялост, да даде конструктивен принос за изпълнение на поетите политически ангажименти в рамките на компромиса от 2022 г. и стриктно да съблюдава Договора за добросъседство от 2017 г".

"Това е единствената възможност за постигане на реален напредък в процеса на европейска интеграция на страната в полза на нейните граждани".

На 24 април ще се проведе първият тур на президентските избори, а на 8 май - парламентарните избори и вторият тур на президентските.

Вотът е ключов за европейската интеграция на страната, която минава през вписването на българите в конституцията.

Какво смятат за двустранните отношения кандидат-президентите 

Кандидатът за президент на проруската ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска продължава антибългарската кампания на партията си, като обяви, че с подписването на Договора за приятелство и добросъседство с България правителството на Северна Македония е нанесло големи щети на държавата.

Другият основен кандидат подкрепеният от СДСМ сегашен президент Стево Пендаровски пък коментира, че България с десетилетия "малтретира македонското малцинство".

В четвъртък той коментира, че "на Международния ден за правата на човека Комитетът на ООН за премахване на расовата дискриминация призова България да гарантира правата на македонската етническа общност".

"В доклада за България комисията препоръча страната да разгледа всички възможни начини за гарантиране на човешките права на членовете на малцинствените етнически общности, включително македонската и помашката етнически групи, и да изпълни съответните решения на Европейския съд по правата на човека по отношение на правото на свобода на изразяване и сдружаване. Комитетът взима предвид обяснението, дадено от делегацията на страната-членка, че нейните граждани имат право на самоопределение, включително македонците и помаците, но все пак изразява загриженост, заради съобщенията, че на членовете на македонските малцинствени групи е забранено свободното упражняване на правото на свободно събиране и сдружаване", посочи Пендаровски, цитиран от БТА.

ВМРО-ДПМНЕ блокира конституционните промени, които трябваше да отворят пътя на Скопие към ЕС и спекулира, че може да договори по-добри условия. Очаква се темата много бързо да бъде вкарана в дневния ред и на новия парламент, където ще се търси ново мнозинство.
 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #24

    Генетично българи, гърци, румънци, сърби, македонци, европейски турци сме единтична етническа смес. Всичко останало са политически простотии!

  2. Milenca
    #23
    Отговор на коментар #13

    "А потомък на македонски българи от Егейска Македония с 25% македонска кръв може ли да се води част от това македонско малцинство или са други критериите?" Можеш да се водиш българин, грък, или македонец, какъвто се чувстваш, или какъвто искаш да бъдеш. Е, и с някои условия, да говориш езика. И аз съм 25% македонец, 25% българин, 50% грък. Вероятно имам втори, трети братовчеди гърци и македонци, и българи. Досега се считах за българин, но вече съм мно-о-о-го, много разколебан.

  3. Александър Борисов
    #22
    Отговор на коментар #4

    Тоя път здравата сбърка ! В Македония по конституция има изброени малцинства,и българите не са споменати. Българската конституция гарантира равни права на всички поданици.

  4. rusonefil
    #21

    Макетата да продължават в тоя дух, пък ще видят ЕС през крив макарон.

  5. rusonefil
    #20
    Отговор на коментар #16

    Резултат от руски продажници като тебе.

  6. Борис
    #19

    Тук проблемът е в професионализма на българската дипломация.

  7. кривак
    #18

    Всичко се диктува от Белград, разбирай Москва. Руснаците винаги са играли за Сърбия на балканите, но някои прости кратуни това не го разбират. Други пък построиха на Путин и Вучич тръби за наша сметка а сега се целуват с Фон Дер Лаен и се кълнат в Украйна. Боклуци прости и некадърни.

  8. anton nikolov
    #17

    Тежестта на прогнилата от корупция и обвързана с рашистките интереси България в международен план е нулева, затова и Македония ще се подиграва с нас.

  9. Резултат от Кирчовци, Весела Чернева от Центъра за либерални стратегии. БХК и мн. др. Създават проблеми, където ги няма.

  10. Doide-mi-do-gusha
    #15

    Отношенията ни с държавата Северна Македония днес са резултат от множество грешки по време на много десетилетия. След 1989 г. бяхо пропуснати много възможности и бяха напревени много (умишлени) грешки. Проблемът трябваше да бъде решен в тандем с Гърция, а не да се спотайваме и ослушваме. Лошото е, че раздаването на български паспорти върви с пълна пара. Я да вземат всичките, доказали български произход и нужда от паспорт, да се запишат, че са българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.