Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет леки пиеси

42 коментара
Пет леки пиеси

Политическото време тече безмилостно бързо и за по-малко от седмица петимата отпаднали кандидат-президенти вече са забравени (като изключим, разбира се, проявите на злорада загриженост към десния). Тук искам да ви ги припомня, но не за да правя “вечерна проверка на геройски загиналите” още в първия тур. А защото чрез възприетия образ (чисто имиджово) всеки от тях, съзнателно или зад собствения си гръб, лансираше някаква теза. Така, че сега държим в ръце пет тези, за които знаем, че днес у нас не вървят. Мисля си, че в деня за размисъл те могат да ни помогнат, когато ще решаваме коя е тезата, която върви. И има ли въобще такава.

Неделчо Беронов

Той беше тест дали можеш да влезеш в политиката без да си минал през нея. Идеята не изглеждаше толкова парадоксална, като се имаше предвид състоянието на десните партии, а и на политическия елит като цяло. И съответно очаквания протестен вот.

И Беронов със завидно хладнокръвие остана далеч от политиците, казваше: аз не съм от тях – и с отнесената си риториката (така и не проговори на политически език), и с пестеливата си кампанията (най-малкото по време), и с алтернативната си биографията (поне по възраст). Приличаше много повече на собствения си плакат (естетски, с отчетливо западно-европейско излъчване), отколкото на конкурентите си.

Принадлежеше на една по-добра реалност, до която обаче не беше ясно как се стига. Имиджмейкърите му продаваха на нашия креслив политически пазар “бутиков образ”, ценно антиките, което малцина можеха да си позволят.

Георги Марков

Той градеше предизборния си образ върху идеята за завръщането в политиката. Като персанолна амбиция – след десет годишния анкракт в независимата (поне по условие) съдебна власт. Но и по-общо – като реминисценция на отминалите славни времена, на площадната любов от пръв поглед. Така през 2006-та гастролира в ролята син призрак, слязъл от тавана, за да плаши новите играчи.

Затова и сладките спомени, вместо в ритъма на “О, спомняте ли си, госпожо”, го настройваха в този на военния марш. Разиграваше някакъв балкански латиноамерикански типаж на смел полковник без пагони и армия, готов да прегази дори закона. Гротеската на образа му се допълваше от сянката на ДС в традициите на нямото кино. Марков бе агента, за когото всички знаят, че се крие зад вестника, но той се прави, че не знае, че те знаят.

Петър Берон

С присъствието си на тези избори настояваше: от българската политика отпадане няма. Каквито и провали да си преживял (от първия му – като председател на СДС, до последния му – като член на “Атака”). Няма как обаче те да не оставят следи върху публичния ти образ и да смесят (при Берон в пропорция 1:2) гузност с оскърбление. В смисъл: ще ви простя, само ако и вие ми простите (с вота си). Макар сам най-добре да си знае (без да го крие), че това е невъзможно. Просто идва следващият провал, повод за следващи участия на “олимпийски принцип”. Но пък получава поредния шанс да съобщи с приятно френско “р” загрижеността си за нацията на самата нация, вместо в кварталното кафене, където е естественото му място. И така рано или късно да се премести от природно-научния музей (чийто дългогодишен директор е) в историческия.

Григор Велев

И той като Берон изглеждаше, че се явява на избори заради излишък на свободно време. Но като че ли имаше и нещо, което надмогваше персоналните му амбиции и разочарования: да докаже, че национализмът може да е рационален, да стъпва на “научна основа”. Последното засилваше излъчването му на научен сътрудник от институтите по времето на соца, в чиито кабинети задължително имаше фикуси. И именно фикусът се превърна за Велев в централна метафора – на бездействието и бюрокрацията. Но той остроумно успя с предизборния си клип да го пробута на Първанов. През това време обаче, без да успее да извика дори: “Дръжте крадеца!”, самият национализъм му беше откраднат от Сидеров на “не научна основа”.

Любен Петров

Създаваше впечатление за генерал, на когото още не са казали, че Варшавският договор се е разпаднал. И той атакува от ляво левия вот. Разминаването във времената, заедно с военната строгост в поведението, от само себе изграждаше образа му в духа на предизборна “комедия от грешки”. И оставяше подозрение, че участва в “бойните действия” главно, за да увеселява армията на същинския ляв кандидат. Например, с изпълнение на някакъв червен вариант на “Лили Марлен”. Ако не негово собствено, то поне на вицепрезидентката му Нели Топалова, която се прослави с още артистичните си постижения на политическата сцена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Аман
    #43

    Няма ли други млади хора да си кажат мнението ? Тоя бивш зет на др. Светлин Русев по всяко време е навсякъде.

  2. К
    #42

    НАПИСА ДОНОС, ЧЕ ТЕЛЕВИЗИИТЕ 7 ДНИ И СКАТ БИЛИ АНТИПРАВИТЕЛСТВЕНИ.АМИ КВИ ДА БЪДАТ, НАЛИ ИМА ДЕМОКРАЦИЯ И ИМА ОПОЗИЦИЯ. ДОНОСЧИК Е ТОЯ ЛОЗАНОВ.ЗА ЗЕЛЕНИ ДОЛАРИ РАБОТИ.

  3. НЕОПЛАН
    #41

    Верно, тоя с папионката е едно недоразумение.Изживява се като гуру на демокрацията. Обаче Волен ще го издуха.

  4. ГАД
    #40

    ТОЯ НЕ Е ЧОВЕК А ПАПИОНКА.ОБАЧЕ Е УМЕН ЩОМ ЦОЦА ОТ ДВЕ ЦИЦКИ - АМЕРИКАНСКА И КОМУНИСТИЧЕСКА.БРАВО ЛОЗЕ, БРАВО МОЙТО МОМЧЕ.ЯЖ ПАРИТЕ НА АМЕРИКАНЦИТЕ И НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ.ИМА И ЗА ДРУГИ ЛОЗАНОВЦИ. ТИ ОБАЧЕ ГЛЕЙ ДА ЛАПНЕШ ПОВЕЧКО ЩОТО ВОЛЕН КАТ ВЗЕМЕ ВЛАСТА ЩЕ ТИ РАЗПЛАЧЕ ФАМИЛИЯТА.

  5. Тина
    #39

    Браво, Гого, винаги много са ми допадали твоите анализи, независимо в коя област са. Особено се гордея, когато личната ми оценка за някое събитие, съвпадне с твоята! Е, какво да направим, такива сме.

  6. гоговист
    #38

    Гого е повече находчив и с финно чувство за тънък,интелигентен хумор отколкото задълбочен и в частност умен. Последното е защото всъщност той прави една забавна характеристика,която може да разсмее,но в никакъв случай не кой знае колко да ни научи.Това е така,защото по един перфиден начин,Гого по-различно обяснява нещо,което всеки от нас някак си го разбира в смисъл-бялото наистина си е бяло,а черното ,о да-то си е черно. Всъшност Гого показва качества по-скоро лични,но нищо кой знае какво ново не ни разкрива. Тогава какво толкова ни обяснява той...?...

  7. Иванов
    #37

    Много точен и находчив коментар.Удоволствие е да се четат поднесените с лекота сериозни проблеми.

  8. Pesho
    #36

    Haresva mi, haide da go prdaljim sled 29-ti, da vidim 6-tia otrechen variant.

  9. ЖЖЖ
    #35

    ...колко пари му даде бай Тошу да му проектира резиденциите! некое апартаментче в комунистическа кооперация гушнахте ли вашта фамилия! мани ги тия маргинални кандидат-президенти! кажи още не те ли мори младата ти женичка, сподели твойта рецепта за сексуална мощ на преклонна възраст!

  10. Стефко
    #34

    в президентския кюп с 2 000 000 невалидни бюлетини! Да им кажем "и тебе не искам" "и тебе не искам". На това и само на това се казва протестен вот!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.