Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петканов три пъти нарушил закона с подслушванията

0 коментара

Министърът на вътрешните работи Георги Петканов не е имал основание да изпрати в прокуратурата материалите с подслушването на правосъдния министър Антон Станков, заяви депутатът от левицата Татяна Дончева по време на парламентарния контрол днес. Използваните два члена от Наказателния кодекс (чл. 143 и чл. 214а) са за принуда срещу дадено лице. В стенограмата, публикувана в "Труд", се твърди, че министърът е бил принуждаван да поиска проверка по писмото на Едвин Сугарев, казва Дончева.

Антон Станков обаче нееднократно каза, че нито е бил изнудван, нито е бил принуждаван да внесе доказателствата на Едвин Сугарев срещу главния прокурор Никола Филчев. Именно на това основание са събрани записите на неговите телефонни разговори със следствения полицай Живко Георгиев, след което са дадени на прокуратурата.

Според Татяна Дончева министър Петканов не е имал законово основание да предостави на прокуратурата записите на Станков и те е трябвало да бъдат унищожени в срок от 10 дни.

Петканов: Нито съм чел, нито подписвал

Петканов се оправда, че нито е чел, нито е подписвал материалите, изпратени до прокуратурата. От отговора му се разбра, че материалите са предоставени от национална служба в рамките на МВР. Министърът не потвърди, че става въпрос за контраразузнаването(НСС), но според Татяна Дончева именно това е службата. Материалите били изпратени само с подписа на шефа на въпросната национална служба, каза Петканов.

Татяна Дончева посочи, че това е нарушение на закона, защото допълнителните материали е трябвало да напуснат МВР с парафа на министъра.

Според нея е нарушен и чл. 30. от закона за СРС, касаещо подслушването на Станков. Вътрешният министър е трябвало незабавно да бъде уведомен за това, че при подслушването на Георгиев са засечени разговори и други лица, срещу които няма подозрения, че са престъпници, какъвто е Станков. Така министърът е допуснал тези материали да се изпратят от НСС направо в прокуратурата, каза Татяна Дончева.

Фактът, че едно оперативно дело е отишло в прокуратурата с подпис на шефа на НСС също било закононарушение - този път на закона за работа с класифицирана информация. Вчера стана ясно, че Върховната прокуратура е сезирала ДКСИ, за да провери дали няма нарушения именно на този нормативен акт. Според Дончева обаче четиримата членове на комисията първо били неграмотни и в момента се обучавали в полицейската школа в Симеоново /ВИПОНД/ и второ не те проверявали сигурността на информацията. НСС трябвало да направи проверката, а те само да се произнесат по разкритото от службата.

Министърът се оправда със съда за ползването на СРС

На 7 ноември службата заявител е запознала прокуратурата с данните от СРС, а на следващия ден било образувано следствено дело. На 12 ноември МВР е предало всички документи от оперативното дело на полицая Живко Георгиев на прокуратурата. С материалите боравиха само службата заявител и службата изпълнител, дори аз не съм ги чел, каза Петканов.

От думите на Петканов става ясно, че НСС и прокуратурата са се активирали два дни след 5 ноември, когато Едвин Сугарев изпрати откритото си писмо до институциите с обвиненията срещу Никола Филчев.

По отношение на всички лица СРС са използвани само 4 месеца, стана ясно от отговора на МВР-шефа. Той заяви, че към Станков и Сугарев не са прилагани СРС и те не са били обект на подслушване. Петканов каза, че Пламен Симов е бил обект на подслушване по друго дело - извън това на Живко Георгиев. Разрешенията за подслушване са дадени от Софийски градски съд, който, според Петканов, преценил, че става дума за извършени тежки престъпления. "Законовите изисквания от гледна точка на тежко престъпление или защита на националната сигурност са спазени", заяви министърът.

Татяна Дончева обаче контрира, че като е издал писмено разпореждане за прилагане на СРС без да е чел материалите срещу Живко Георгиев, в които не се твърди, че Георгиев е извършил тежко престъпление, Петканов отново е нарушил закона за СРС. Според Дончева твърденията, че съдът е решил, че има тежко престъпление, щом е разрешил използване на СРС, е грешно. Съдът е допълнителен граждански контрол, но разпореждането се дава от министъра. Той действа по целесъобразност и той решава дали да се използва СРС. Това нарушение на чл. 3, ал. 2 на закона за СРС, посочи Дончева. Тя посочи също така, че по времето, когато е било издадено разрешението за подслушването на Живко Георгиев, той все още е бил спецполицай и затова е трябвало да бъде парафирано не от съдия от Софийски градски съд, а от Софийския военноапелативен съд.

Дончева призова Петканов да мисли за оставка

В края на изказването си тя призова Петканов да се замисли за поисканата му от ОДС оставка.

Министърът на правосъдието Антон Станков заяви в кулоарите на парламента, че има нарушения от страна на МВР при използването на СРС. Той обаче отказа да каже дали са на министъра.

Днес министър Петканов е приел и разговарял с работната група към парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, която проверява случая с подслушаните разговори на Станков. Комисията ще се произнесе в понеделник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.