Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за италианско-австрийски паспорти – тест за популистките съюзници от двете страни

0 коментара

Между Австрия и Италия избухна спор заради намерението да се даде двойно гражданство на жителите на италианския район Южен Тирол. Спорът става все по-ожесточен и поради факта, че в него участват две националистически партии, споделящи идентични позиции по много въпроси. Немскоезичната провинция в Италия обаче се оказа ябълката на раздора помежду им.

Австрийската крайнодясна "Партия на свободата", която управлява в коалиция с австрийските консерватори, иска немскоезичните жители на провинцията да могат да получат австрийско гражданство в добавка към италианското. Италия обаче е твърдо против.

Вицепремиерът и вътрешен министър на Италия Матео Салвини, един от лидерите на партия Лига, обикновено говори за австрийската "Партия на свободата" като за свои съюзници, но този път даде да се разбере, че правителството му няма да допусне двойното гражданство.

Националната идентичност е сложен въпрос за жителите на провинцията.

Тази неделя в Южен Тирол ще има регионални избори, които ще излъчат състава на местната власт. Млади мъже, облечени в традиционните австрийски (и баварски) костюми - ледерхозе – се потупват по бедрата и потропват в такт, изпълнявайки танца шуплатлер на главния площад в Болцано. Семейства, насядали в околните кафенета, ги наблюдават, докато хапват ябълков щрудел, разказва Би Би Си в в свой репортаж от там.

Всичко това изглежда и звучи неподправено австрийско. Но и не по-малко италианско, както и италианското име на провинцията Трентино-Алто Адидже. Тя е била част от Австрийската империя на Хабсбургите до края на Първата световна война, когато районът е анексиран от Италия.

Жителите на провинцията са разделени в мненията си дали е добре да получат двойно гражданство. Някои казват, че ако през следващите 20-30 години в Европа се случи нещо неочаквано, двойното италианско-австрийско гражданство може да е от полза, ако не струва твърде скъпо.

Други обаче смятат, че с двойното гражданство се появяват и повече задължения – например задължителната военна служба е отменена в Италия, докато в Австрия не е.

Губернаторът на провинцията Арно Компатчер смята, че тя е образец на историята на успеха, тъй като тук италианците и австрийците са преодолели кръвопролитните етнически конфликти помежду си.

"Ние се справихме, създадохме среда, в която съжителстват няколко етно-лингвистични групи на място, където преди това е имало само войни и етнически конфликти", казва Компатчер.

"Сега ние успяваме да живеем заедно, без да губим своята ярка самобитност. У нас има и спагети, и кнедли, стараем се да вземаме най-доброто от всяка култура и не се боим за своята национална идентичност", допълва той.

Някои от местните хора обаче се опасяват, че този баланс може да бъде нарушен, ако Австрия започне да раздава свои паспорти на южните тиролци.

Идеята за двойното гражданство принадлежи на австрийски вицеканцлер Хайнц-Кристиан Щрахе от "Партията на свободата".

На австрийците е забранено да имат двойно гражданство, но Щрахе иска да се направи изключение за жителите на Южен Тирол, които говорят немски или ладински език, но е и за тези, които говорят италиански.

По време на неотдавнашната си визита в Болцано той заяви, че двойното гражданство ще има голямо значение за много тиролци. "Националната идентичност, която те така или иначе усещат, ще бъде потвърдена документално", каза Щрахе.

Според проф. Франческо Палермо, специалист в областта на законодателството и сравнителното право, плановете на Щрахе, които все още се нуждаят от детайлна разработка, могат да се окажат дискриминационни от гледна точка на международното право.

Австрия по правило не признава двойното гражданство, затова и този закон трябва да бъде или изцяло променен, или всеки път да се иска разумно оправдание на това, че жителите на Южен Тирол са изключение, коментира той.

Основният проблем според него е да се определят критериите – на кого да се дава второ гражданство и на кого не. Ако критериите са наследственост, то въпросът е - защо да се предоставя гражданство само някои потомци на жители на Хабсбургската империя, а на други – не?

Барбара Фарсеко, немскоговоряща журналистка от вестник Dolomiti, смята, че австрийската инициатива може да доведе до разкол между различните общности в провинцията.

"На италианците това не им харесва. Страхувам се, че това ще породи разкол в немскоезичните общности. Възниква един вид конкуренция – кой е по-голям тиролец. Притежателите на италиански паспорт вече могат почти всичко, австрийски паспорт не им е нужен. Бих искала да видя един европейски паспорт за всички европейски граждани", коментира тя пред Би Би Си.

Арно Компатчер казва, че според социологически проучвания около 17% от хората твърдо одобряват италианско-австрийско гражданство. Други 35% казват, че би било хубаво, но не на всяка цена. Около 45% завяват, че въобще не го искат.

Пречките пред австрийския план не са само юридически, но и политически, като се има предвид твърдата съпротива на италианския вицепремиер Матео Салвини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.