Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Победители и победени в грузинския конфликт

35 коментара
Има ясни победители и губещи от конфликта, избухнал за Южна Осетия, а кризата показа необходимостта от ново начало в отношенията между Русия и Запада, посочва анализаторът на ББС Пол Рейнолдс, който прави следната равносметка:.

Победители:

Русия: Тя излезе по-силна, способна да наложи волята си в Южна Осетия и да изпрати ясен сигнал, че е готова да отстоява интересите си.

Тя се съгласи на план за примирие, когато нейната цел – контрол върху Южна Осетия – бе постигната. Планът предвижда основно да се спре по-нататъшното използване на сила, както и връщане на позициите отпреди началото на конфликта. Руският външен министър обаче заяви, че на грузински войски "никога повече" няма да бъде позволено да възстановят ролята си като част от съвместните мироопазващи сили, договорени с Русия през 1992 г. Не е ясно дали руските сили ще бъдат редуцирани до един батальон, както е договорено в това споразумение. Това е малко вероятно. Да си припомним Кипър през 1974 г., когато след нахлуването на Турция бяха правени същите изявления, но турците все още са там.

Министър-председателят Владимир Путин: Той потвърди, че е реалната власт. Показа силно представяне по време на кризата, особено когато обвини Запада в двойни стандарти, защото игнорира жертвите, причинени от опита на Грузия да си възстанови контрола върху анклава.

"Изненадваща е степента на цинизма – да казваш на черното бяло и на бялото черно, да представяш агресора за жертва", каза той. Това се прие много добре от сънародниците му.

Южноосетинците: Сепаратисткото движение сега ще е под по- голям контрол, изцяло завзет от Русия.

Стара Европа: Франция и Германия, които са предпазливи за присъединяването на Грузия и Украйна към НАТО, ще се чувстват напълно удовлетворени в мнението си, че страна като Грузия с граничен конфликт все още не бива да бъде допускана.

Губещи:

Загиналите и ранените, разбира се: Няма точни данни, но те могат да достигнат стотици хора. Единият проблем е липсата на данни от Южна Осетия. Първоначалните руски твърдения за хиляди и повече убити при грузинското нападение не могат да бъдат проверени.

Грузинският президент Саакашвили: Той се ползва с горещата подкрепа на администрацията на Буш, но се провали в опита си да наложи контрол върху Южна Осетия и трябва да плати цената за това. Тежки думи бяха казани по негов адрес от някои европейски правителства, които неофициално определиха решението му за бойните действия като "прибързано и емоционално".

Истината: Това беше труден конфликт, за да се разграничат фактите. Русия не успя да подкрепи твърденията си за извършени от Грузия жестокости и не позволи на репортери и чуждестранни наблюдатели да проверят на място. Грузия направи всякакви твърдения за руската инвазия, включително и за завземането на Гори от руски войски, което не се оказа така.

САЩ и Великобритания определиха конфликта като руска агресия. Все пак Грузия беше тази, която атакува с ракетен обстрел, който по характера си е безразборен.

Западът: Още веднъж Западът беше изненадан. Във Вашингтон (и Лондон) се говори, че президентът Саакашвили е бил предупреден да се въздържа. Ако е така, не само че Русия взе надмощие над потенциален съюзник на НАТО и Запада, но този потенциален съюзник игнорира сериозно предупреждение от страна на менторите си.

След всичко това на дневен ред е въпросът какво става сега.

Необходимост от ново начало

Фактът, че Западът се нуждае от Русия и Русия се нуждае от Запада. Русия иска (или ще иска) да бъде по-добре интегрирана в глобалната икономическа система и да бъде приемана като сериозен дипломатически партньор.

Западът се нуждае от руска подкрепа в действията си по отношение на Иран и Судан, например.

И може би Западът трябва да признае, че руснаците спечелиха. Трябва да обясни защо подкрепи Косово, но поставя под въпрос правото на Русия да помогне на Южна Осетия.

В западните столици вече вървят разговори да се даде отпор на Русия за "непропорционалния" ѝ отговор на грузинското нападение. Могат да се обсъдят следните мерки:

Блокиране на ново споразумение ЕС-Русия. То покрива широк спектър от теми – от търговия до човешки права. Старото споразумение изтича и трябва да започнат преговорите за ново.

Да се препотвърди ангажиментът на НАТО за членството на Грузия и Украйна: То бе договорено принципно през април и може да бъде препотвърдено на срещата на НАТО през декември. Въпреки това, не е даден график и реалистично погледнато, конфликтът вероятно отдалечава тази перспектива.

Блокиране на руското членство в СТО: Може да се постави под въпрос членството на Русия и в Г8 – групата на водещите индустриални държави.

Какъвто и да е резултатът, сравнително малката по мащаби война за Южна Осетия показа настоящата нестабилна ситуация между Русия и онова, което някои все още наричат Запада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stefan, us
    #36

    това "ed" ли е или "op-ed" и ако е така да се подпише от редакцията или от някой автор

  2. Миротворец
    #35

    Нали Виши цяла сутрин ви навираше препратката към тази статия като най-висш пример за обективност и безпристрастност. Внимавайте, какво четете,

  3. skymedia.bg
    #34

    Само обикновените граждани са губещи това е ясно.

  4. Калоян
    #33

    е неблагодарна работа.За това ли авторът на този тенденциозен коментар не се е подписал?Може би от срам?

  5. Medved Putinov
    #32

    Zapadnoevropejskite pravitelstva sa majstori po izmivane na razete,kogato stava duma da podhvarljat njakogo na valzite.Sega se opitvat da izkarat Saaka6vili vinoven 4e bil pribarzal i mpr. nelepizi. Istinata e 4e Saaka6vili njama6e drug izbor, sled kato biv6ata partajgenosin Merkel i kompanija blokiraha 4lenstvoto na Grizija i Ukrajna v NATO. Be6e jasno 4e Rusija stjaga bavno no sigurno obra4a okolo Gruzija i po njakakav na4in 6te6e da svali Saaka6vili. Zatova i toj napravi edinstvenija vazamojen

  6. BG Oficer ot NATO
    #31

    Njama nishto obshto s uchebnicite na NATO i e mnogo razlichna teorijata i primerite. Mnogo e interesna i dava udarenie na komunicaciite i boesposobnostta na ruskata armija dnes na visoki skorosti. Samo za primer : Ot napadenieto v Petak 8 Avgust, samo sled 3 dni ruskata armija neutralizira podgotvenata po NATO standart Gruzinska armija , kojato ostana bez nikakvi vrazki , komandvane i mnogo nizka , ( ocenena kato 0 nula) boesposobnost. Vlizaneto v Tbilisi e moglo da bade osashtestveno na 3 ili 4

  7. Key West
    #30

    BBC e trash. Zastava na stranata na Russia. 4ovek ne znae kakvo stava v England. Liberali ili idioti upravliavat tazi strana? Dopuskat islaimski obi4ai i zakoni v Obedinenoto kralstvo. Munkat na Moskva, sled kato KGB trovi protivnicite si na britanks po4va. God save the queen!

  8. Key West
    #29

    Tapir e tozi BG "oficer" ot NATO. Uvelirna operacia - galfon. Desetki hiliadi ruski bashibozuk sreshtu 15, 000 gruzinska armia. BG oficer e mnogo na4eten - zavurshil e komunisti4eskata voenna akademia, kudeto lekcii 4etiaha nosorozi v uniforma. Bili sme v kazarmata i znaeme jalkia umstven bagaj na oficeriata i fatmacite.

  9. to Key West
    #28

    Абе, байно, ти си много зле с мислите. Бушовата администрация върна борбата с комунистите и КГБ 20 години назад. Създаде им реална възможност да доказват себе си - това което стана с възцаряването на Путин като авторитарен диктатор е до известна степен заслуга и на кретенската политика на Буш и неговата напълно изкукала компания - Чейни, Рамсфелд, Волфовиц, гъзолизка Райс. Саакашвили дойде на власт с обещания да елиминира корупцията и бандитизма в една от най-корумпираните и бандитски страни в света

  10. Key North
    #27

    И още нещо - изпитвам органично отвращение към този президент на САЩ, който нарече Първанов "истински приятел", само защото комунистическият гъзолизец и доказан агент на КДС изпрати малко български войски в Ирак - друга авантюра на президента-алкохолик Буш. Колкото до теб и подобните ти - има две версии - или сте наистина ограничени интелектуално и не можете да схванете проблемите с Буш и възраждането на комунистическо-авторитарните сили на изток, или всъщност сте негласни, но добре подплатени привърженици на Първанов и пост-комунистическото му управление.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.