Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политическите преговори за управител на БНБ зациклиха

0 коментара

Вторият кръг от политическите преговори между НДСВ, ДПС и БСП за управител на Централната банка приключи без конкретен резултат. След края на близо 90-минутната среща между Пламен Панайотов, Ахмед Доган и Сергей Станишев не бе постигната никаква яснота не само за името на бъдещия гуверньор, но и за сроковете, в които той ще бъде избран. От изявленията стана ясно само, че консултациите ще продължат и другата седмица, на експертно и на политическо ниво.

Мандатът на сегашния управител на БНБ Светослав Гаврийски изтече още на 11 юни.

След първата среща в този формат преди три дни, лидерът на ДПС Ахмед Доган заяви, че вече се вижда "светлина в тунела". Днешните разговори явно обаче са зациклили, защото Пламен Панайотов обясни, че е започнало обсъждане на концептуално ниво на политиката и принципите, при които ще се осъществява дейността на БНБ до 2007 г. и след това. Никой от тримата политици дори не спомена имената на двамата кандидати за поста - Светослав Гаврийски и Иван Искров.

Доган потвърди, че за първи път толкова обстоятелствено се поставял въпроса за структурата, статута и функциите на БНБ. Според него трябва да се получи експертна оценка, в това число и от министерството на финансите, за управлението на фискалния резерв, и затова имало проблеми "с темпоритъма на преговорите".

По думите му вече не става въпрос за идентификация на гуверньора, а за политика на БНБ при новите условия и политически реалности. Доган изрази надеждата, че очаква напредък в разговорите през следващата седмица. Пламен Панайотов използва формулировката "в най-скоро време" за край на преговорите.

БСП се опасява от взаимодействието Искров - Велчев

Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче не показа готовност за вземане на бързо решение. Той заяви, че въпросът за избор на управител на БНБ е прекалено сериозен, за да се решава твърде бързо, на конюнктурна основа, под натиска на времето.

Той повтори позицията на левицата за ефективно, прозрачно и целесъобразно използване на фискалния резерв.

От думите му станаха ясни и другите две опасения на БСП относно кандидатурата на Иван Искров за гуверньор - за отношението между Централната банка и министерството на финансите и за ролята на управителя на БНБ като балансьор по отношение на политиката на правителството.

Вчера източници и от НДСВ, и от БСП потвърдиха, че исканите от БСП гаранции, които да им даде Искров за управлението на фискалния резерв, са всъщност консенсус за името на подуправителя, отговорен за валутния борд. Този пост е вакантен от началото на годината, когато Мартин Заимов напусна БНБ и премина на работа в търговска банка.

Днес Станишев отрече именно разговорите за подуправител да се препъникамък в преговорите с НДСВ и ДПС. Ако ставаше дума само за подуправителя, за търговия на постове, този въпрос щеше да се реши още преди две седмици, когато изборът на гуверньор бе отложен за първи път, заяви лидерът на социалистите. Той повтори, че сега се обсъжда въпроса за политиката на управителя и за гаранциите за обществото при управлението на фискалния резерв. Тези отговори трябвало да бъдат даден от експертите.

Също в отговор на въпрос Станишев каза, че е проблем на мнозинството дали да предложи трета кандидатура за управител, но тя трябвало да бъде обвързана с гаранции за политиката на БНБ, за която настоява левицата.

Президентът преповтори БСП

Също днес, на среща разговор с журналисти, президентът Първанов преповтори позицията на БСП и отчасти на ДПС. Той настоя да има още една или две кандидатури за управител на БНБ, за да "бъде изборът по-добър". По думите му трябвало да се търси консенсус, който в момента изглеждал непостижим.

"Ако основните сили не се разберат за трета, друга, силна кандидатура, то в такъв случай ще трябва да се обединят около някоя от сегашните две, но с ясно разписване на принципите на действие, с поемане на конкретни ангажименти от бъдещия управител и респективно подуправител", обясни той, почти буквално повтаряйки тезите на Станишев.

Пред медиите Първанов посочи, че при назначаването на Гаврийски преди 6 години е имало консенсус. "Тогава дори между мен и г-н Костов имаше диалог по основните възлови въпроси", заяви държавният глава, който по това време бе лидер на БСП.

Покрай БНБ, СДС започна разговори с НДСВ и ДПС за приоритетите

Както се и очакваше, и на втората си среща НДСВ и ДПС останаха на различни позиции от СДС. Дясната опозиция продължава да защитава кандидатурата на Гаврийски.

Надежда Михайлова заяви, че управителят на БНБ не трябва да бъде обект на политически пазарлъци, а да има широка подкрепа от всички сили. Ако той бъде избран само от управляващите, те могат да се изкушат за политически натиск върху БНБ, което ще заплаши финансовата стабилност, добави тя.

Запазването на финансовата стабилност е един от четирите приоритета на България, според СДС, по които дясната опозиция започна консултации с останалите партии, свързани с провеждането на предсрочни парламентарни избори.

В отговор на въпрос Михайлова съобщи, че е използвала днешните консултации за БНБ, за да информира Панайотов и Доган за започналите разговори на СДС за предсрочни избори и основните параметри на развитието на страната, по които политическите сили трябва да се споразумеят.

Според нея управляващите са проявили интерес да участват в консултации за основните приоритети на страната, които СДС приема за прелюдия към предсрочни парламентарни избори. Тя определи избора на гуверньор на БНБ като първи тест на политически сили относно приоритета финансова стабилност на България.

Доган заяви, че по принцип са започнали да обсъждат темата за националните приоритети. "Вероятно това е началото да разширим обхвата на темата в структурен план, специално и за следващия мандат", добави той.

Според Панайотов, темата за финансовата стабилност се припокрива с тази за избор на гуверньор, така че е съвсем нормално да се разговаря и за двете по време на консултациите за БНБ. Той категорично отрече възможността думите му да се възприемат като отклик на НДСВ за преговори за предсрочни избори. "Струва ми се, че ОДС води такива консултации със себе си, в рамките на коалицията ОДС", каза Панайтов.

Подобна теза вчера защити и лидерът на БСП Сергей Станишев, според когото консултациите на СДС имали "предимно вътрешнопартиен" характер за дясната партия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.