Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политиците остават разделени за необходимостта от ВНС

0 коментара

Свикването на Велико Нардно събрание (ВНС) е необходимо поне заради промяна в Конституцията, която да осигури прякото действие на европейското законодателство като част от българското. Това заяви зам.председателят на НДСВ и шеф на комисията по евринтеграция Даниел Вълчев на дискусия трябва ли да бъде свикано ВНС заради предстоящото ни членство в ЕС.

Политиците показаха, че все още няма съгласие по въпроса дали трябва да бъде свикано Велико НС за промяна на констутицията. НДСВ, СДС и ОДС са "за" свикването му, ДПС, БСП и президентът Георги Първанов са "против".

Вълчев посочи, че в питането на президента до Конституционния съд (КС) по казуса не е изтъкнат един основен момент - дали актовете на ЕС трябва да имат пряко действие в България, но и кои са органите, които приемат тези актове, уточни той. В питането си президентът предварително обяви, че поправките в конституцията, свързани с членството ни в ЕС, могат да бъдат направени от Обикновено Народно събрание.

Регламентите се приемат от Съвет на министрите и така български министър ще участва в приемането на акт, който ще има по-голяма юридическа сила от актовете на Народното събрание, посочи Даниел Вълчев, цитиран от БТА. Това според него означава разместване на правотворчески компетенции на основните държавни органи.

Представителят на коалционния партньор на НДСВ - зам. председателят на ДПС Лютви Местан защити противополжна на царистите теза. Местан смята, че ресурсите на 39-то Народно събрание за сериозни конституционни промени са много по-големи, отколкото биха били ресурсите на следващо ВНС.

ДПС смята, че ВНС преди 2007 г. не е в съответствие с българския национален интерес, обяви заместникът на Доган като отново направи уговрката, че те не са априори против идеята за свикване на ВНС, но "преди това трябва да е ясна философията на новата конституция, за да не се пропилее историческо време в безплодни спорове".

Димитър Абаджиев от ОДС и Даниел Вълчев не отхвърлиха идеята, предложена от журналиста Валери Найденов, ВНС да работи съвсем кратко, като например една седмица.

Лютви Местан каза още, че тези, които настояват за свикване на ВНС, трябва да заявят готови ли са да поемат отговорността и следващата Конституция да бъде преобладаващо лява като философия.

Интерес от ВНС имат единствено политически сили, които на парламентарин избори биха събрали сумарно два пъти по-малко проценти от БСП, посочи Местан.

Депутатът от ВНС Венцислав Димитров също заяви, че ВНС се иска от тези, които виждат, че ще загубят следващите парламентарни избори, за да се "разбъркат картите". БСП не искат ВНС, защото това ще им попречи да управляват самостоятелно през следващия мандат, смята той.

Според политолога Иван Кръстев БСП не може да се притеснява от ВНС, защото проучванията отреждат водеща роля на партията. Заместник-председателят на ПГ "Новото време" Борислав Цеков каза, че с изключение на промяната за правото на чужденци да купуват земя у нас, няма други конституционни промени, които императивно да се налагат от евроинтеграцията. По думите му не бива конституционните промени да бъдат за сметка на парламентаризма.

Емануил Йорданов от СДС заяви, че без ВНС няма да могат да се решат въпросите, предизвикващи недоволство от работата на парламента, на местната власт, на съдебната система, както и за президентските правомощия.

Социологът Юрий Павлов смята, че ВНС може да бъде свикано само след като сегашното обикновено Народно събрание изпълни мандата си, тъй като според него е невъзможно две трети от народните представители да гласуват саморазпускането си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.