Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полицията ще проверява с дрегери футболните агитки

1 коментар
Полицията ще проверява с дрегери футболните агитки

Два дни след безпрецедентното изгонване на над 3000 фенове на ПФК ЦСКА от "гостуващия" сектор на стадиона на "Левски" – "Георги Аспарухов", МВР обяви нова революционна мярка срещу футболното хулиганство. От следващия "рисков" мач в родния футболен шампионат служителите на реда ще проверяват всички "подозрителни" запалянковци с дрегер и наркотест още на входа. За целта стадионът ще бъде отворен 4 часа преди началото на срещата, а не 2, както бе досега.

От министерството обаче не уточниха дали е предвидено финансиране за закупуването на тестовете, след като в момента те са крайно недостатъчни дори за дейността на пътната полиция. Точно преди година МВР обяви, че е осигурило 1200 такива дрегери за дрога, които разпредели в цялата страна.

По неофициална информация на Mediapool в няколко от столичните РПУ те отдавна са свършили. Шефът на СДВР Валери Йорданов коментира единствено, че действително броят им е "доста малък".

Изгонването на над 3000 фенове е "най-правилното и адекватно решение"

Ведомственото ръководство отхвърли всички обвинения в публичното пространство, че полицията се е поддала на провокацията на шепа "ултраси" и така е създала опасност за живота на останалите фенове в гостуващия сектор на "Герена".

СДВР отчете спад на престъпленията и ръст на разкриваемостта
Спад на регистрираните престъпления и повишаване на разкриваемостта с 6% бяха основните заключения от отчета за дейността на СДВР през 2010 г. По думите на директора на дирекцията Валери Йорданов кражбите в София са намалели с 1460, а откраднатите коли са с над 600 по-малко. Убийствата също са намалели с 8%.

Като причина за добрите резултати той посочи двойното увеличение на полицейските акции през м. г. - над 4000. 50% от банковите обири също са били разкрити – 2 от общо 4.

Йорданов отчете ръст само при застрахователните измами и посочи, че в СДВР ще бъде създадено специално звено за противодействие на тези престъпления. По думите му благодарение на столичното видонаблюдение са били намерени 324 откраднати коли, 282 регистрационни табели и са били заснети над 19 200 пътни нарушения.

СДВР бе похвалена и от градския прокурор Николай Кокинов, който обяви, че подчинените му са внесли повече обвинителни актове през 2010 г., "което явно е плод на добрата съвместна работа с МВР".

"Колегите, сами видяхте, на какво са били изложени. При махането на част от загражденията на стадиона от страна на агитката на ЦСКА се създава много по-голяма предпоставка за нахлуване на терена. Представете си какво можеше да се случи, ако другата агитка също реши да нахлуе на терена", защити подчинените си министър Цветан Цветанов. Той определи решението за изгонването на цялата агитка като "най-правилното и адекватно" в тази ситуация.

Запитан дали не смята, че заради действията на униформените е имало риск хора от по-горните редове да бъдат притиснати до оградите и да се задушат, МВР шефът заяви, че не трябва да "отиваме във виртуалното пространство и какво би могло да се случи". "Нека да отчетем, че при този двубой нямаше жертви", подчерта оптимистично Цветанов.

Той коментира и тълкуванията на лидера на РЗС Яне Янев, че безредиците в сектор "Г" били директна провокация срещу министъра с думите: "Вальо Йорданов е от ЦСКА, аз също съм от ЦСКА, даже съм се състезавал за ЦСКА. Взетите решения не са на база емоция, а за гарантиране на сигурността на срещата!"

Хулиганите нямало откъде да бъдат изведени още в началото на мача

Оказа се, че полицаите не са нахлули в сектора на "червените" фенове още в началото на срещата, когато малка част от агитката започна да ги замеря с камъни, бомби и железа, защото нямало откъде да изведат "ултрасите". "През зелената площ ли да минат", попита риторично министър Цветанов.

По думите му на "Герена" просто нямало никакви условия за реакция срещу най-агресивните запалянковци. Затова МВР поискало още преди мача той да се състои на националния стадион "Васил Левски", където и факторите, които дразнят феновете, били много по-малко. Не стана ясно обаче защо органите на реда са решили, че могат да изведат безопасно над 3000 души, при положение, че няма как да отстранят 200 (по думите на Йорданов – бел. ред.) от тях.

Подобна ситуация се създаде по време на протеста на майки, студенти, еколози и пенсионери от 14 януари 2009 г., когато тежко екипирани полицейски части "премазаха" гражданите. Повод за агресията им стана мним сигнал за бомба и 20-ина маскирани тийнейджъри, които в продължение на един час замеряха униформените с буци лед, камъни и заграждения. Тогавашният вътрешен министър Михаил Миков също отрече да е имало полицейско насилие и заяви, че е използвана "дозирана сила".

Столичният кмет поиска двойни глоби за хулиганство

Междувременно столичният кмет Йорданка Фандъкова поиска от парламента, МВР и БФС да обсъдят двойно увеличение на глобите за спортно хулиганство. В момента Указът за борба с дребното хулиганство предвижда глоба между 200 и 500 лв. за всеки уличен в това деяние. Проблемът е, че при масови безредици полицията обикновено задържа заподозрени на абсолютно случаен принцип и на последващото дело като свидетели се явяват единствено униформени служители. В много случаи задържаните нямат достъп и до адвокатска защита в първите часове след ареста си.

Според Фандъкова обаче по-сериозните санкции ще помогнат за справянето с хулиганството. В допълнение тя предлага глоби и за родителите на непълнолетни от 16 до 18 години, които са уличени в такова поведение от полицията.

Кметът призова и към "по-широко прилагане на мярката футболни мачове да се играят без публика".

Все още не е ясна стойността на всички щети, нанесени след "Вечното дерби", добави Фандъкова.

Според депутата от "Атака" и шеф на парламентарната комисия по образованието, науката и въпросите на децата, младежта и спорта Огнян Стоичков трябва да се коригира пропускът в законодателство, че уличените във футболно хулиганство не се водят осъдени.

"Безспорно Наказателният кодекс е този, който трябва да определи дали едно лице е престъпник, но нищо не пречи в другите закони – в Закона за частната охранителна дейност, при постъпване на нова работа, освен свидетелство за съдимост, да се изисква справка и от единния автоматизиран информационен регистър на СДВР, в който само се води информация за спортните хулигани", заяви депутатът пред "Фокус".

По думите му полицията също трябва да предприеме по-сериозни мерки и да привиква в РПУ-тата в часа на всеки мач всички регистрирани "ултраси".

От СДВР коментираха неофициално, че това е доста трудно осъществимо, защото трябва да бъдат ангажирани още служители с охраната на хулиганите в управленията, вместо да опазват обществения ред около стадиона. Така остава единственият вариант феновете със забрана да посещават спортни срещи, да бъдат спирани чак на входа. По информация на МВР преди злополучното дерби в събота на стадиона не са били допуснати 60 такива лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.