Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Положителният вот в Ирландия - не от любов към ЕС, а от страх пред кризата

19 коментара
Положителният вот в Ирландия - не от любов към ЕС, а от страх пред кризата

Положителният вот на ирландците на референдума за Лисабонския договор не е плод на голямата им любов към Европа, а по-скоро резултат на тънки икономически сметки, пише в неделя в коментара си за радио "Дойче Веле" анализаторът Бернд Ригерт. Той се спира на проведения в петък референдум в Ирландия за Лисабонския договор. Както стана известно, този път ирландците подкрепиха с внушително мнозинство от 67.1% от гласувалите договора, като само година по-рано го отхвърлиха.

Икономическата криза дойде в подходящия момент, поне от европейска гледна точка. Без кризата, която направи на пух и прах ирландското икономическо чудо, гражданите на Ирландия може би нямаше да променят мнението си за Лисабонския договор. Но страхът, че Европа може да обърне гръб страната им направи от предшното "не" "да". Тоест не става дума за убеждение или евроеуфория, а по-скоро за надеждата, че Европа ще измъкне Ирландия от икономическите дълбини, пише Ригерт.

ЕС - на предела на възможностите си?

В действителност днес Ирландия би обявила банкрут като Исландия, ако Европа не беше действала солидарно и не беше отпуснала огромни кредити. Ирландците не се интересуваха толкова от съдържанието на Лисабонския договор. За тях по-важни са работните места, минималните трудови възнаграждения и съдбата на недолюбваното правителство на Брайън Коуен. Тези теми изобщо не се споменават в Лисабонския договор. За министър-председателя Коуен, който умело успя да приобщи почти всички партии за каузата на новия Европейския договор, настъпват сурови времена. Той трябва да озапти галопиращата държавна задлъжнялост и да създаде нови работни места. Сега той трябва да се доказва, а това начинание ще бъде трудно, продължава коментарът.

Вероятно на останалите европейски правителства им падна камък от сърцето, че договорът все още живее, но продължилата десет години процедура за създаването на нов Европейски договор показа еднозначно, че ЕС е на предела на възможностите си. Лисабонският договор е последният, около който с мъка се обединиха 27-те страни членки на съюза. Съмнително е дали някога ще има нов договор, около който ще трябва да се обединяват усилията на още повече страни членки след евентуално ново разширяване на ЕС. Балканските страни кандидатки за членство в ЕС могат да отдъхнат. На основата на Лисабонския договор те могат да получат пълноправно членство в следващите години. Но най-късно с визирания прием на Турция в ЕС на дневен ред ще дойде следващата реформа.

Последното препятствие пред Лисабонския договор

Това е подписът на чешкия президент Вацлав Клаус, който изчаква, докато не излезе решението на чешкия конституционен съд. От политическа и морална гледна точка, би било безотговорно една личност като Вацлав Клаус де се противопостави на волята на Европа, още повече, че всички парламенти, също и чешкият, одобриха новия договор, отбелязва анализаторът.

Консерваторите във Великобритания може да ни изненадат, ако спечелят изборите през пролетта на идната година. Те предвиждат референдум и във Великобритания за одобряването на договора от Лисабон. Но тук явно става въпрос повече за предизборни сблъсъци, отколкото за сериозни политически намерения. Още повече, че подобно на Ирландия и Великобритания също не може да си позволи да се противопостави на цяла Европа, пише Бернд Ригерт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. авс
    #20

    няма да ни изненадат засега...в момента те обещават референдум САМО в случаи че Лисабонският договор все още не е ратифициран от Чехия когато консерваторите спечелят следващите избори. Дейвид Камерън изрично ОТКАЗА да обещае референдум ако договорът вече е ратифициран от всички страни членки.

  2. usa
    #19

    ако се замислим за общата картина на нещата - същите сили, които сплотиха отделните провинции/колонии в Америка да станат едно цяло в САЩ, ще накарат и Европейските им аналози да се слеят рано или късно в С Евро-Щати. Едно време преди 200 г, враговете на американските заселници били Европейските крале и индианците. Това ги обединило въпреки големите им различия (за онези времена хората от Нова Англия -Масачузетз, били много различни от 90% немскоезична Пенсилвания например - и по религия също). И

  3. Machiavelli
    #18

    i zdraviyat razum e s Evropa. Mozhe bi sled priemaneto na Hurvatia v EU, razshiryavaneto bi tryabvalo da spre za dulug period za da se konsolidira obedinena Evropa.Vaclav Klaus i nyakolkoto senatori pokazvat che nikoga ne e kusno da stanesh za rezil -- chehskata grandomaniya, chiito izrazitel e Klaus e absoliutno bezpochvena i smeshna. Dneshna Chehia, ne e Chehoslovakia ot 1939 godina s edna ot golemite industrii na Evropa...kakto i dneshna Bulgaria ne e tazi ot 1939 godina s GDP po-golyam ot tozi na Gurcia.

  4. y.yon
    #17

    UE ne e nyakakva krasavica ta da se vlyubi6!

  5. Дедо Тошо
    #16

    от БНТ.

  6. ГТ
    #15

    А любовта към СССР я има у повечето българи.Добре, че бъдещето на ЕС не се решава чрез референдум в България.

  7. Соломон
    #14

    Прав сте. На следващото ниво са обединения от типа САЩ+ЕС+Канада+Австралия+Индия+Южна Америка+Мексико;Китай+Япония+Тайван+Индонезия+наоколо; ;Средиземноморските араби и южна Африка ще се въртят в орбитата на Атлантическия съюз,Пакистан, Иран, ИракРусия/ОНД/ и Африка от двете страни на екватора, остават маргинални зони за състезание между супер силите.Състезанието е за ресурсите, но ще бъде спечелено от този който насели тези територии с продуктивно население.

  8. ВЛАК GT
    #13

    КАКВО ОТ ТОВА? ЗНАЧИ СА РАЗБРАЛИ КОЙ ДЪРЖИ КЛЮЧА ОТ БАРАКАТА!ИНАЧЕ, ДА СЕ ЛАЕ Е ЛЕСНО!СТРАХ ЛОЗЕ ПАЗИ!

  9. да
    #12

    за пропадналата и съсипана България.

  10. Гена
    #11

    Няма нужда от никакви други обединения, дори ЕС отиде много далеч. Шенген беше достатъчен за европейските държави. Не знам и как ще се обединят САЩ с Латинска Америка, Мексико, Европа...за какво всичко това...Няма никакви ислямски заплахи, хората ги виждаме в Европа и Америка, ако не ги закачаш, са любезни, държат се нормално. Ако продължават да ни лъготят за ислямисти, с които не можели да преговарят, да се махат от държавните ръководни постове всички. Ние, обикновените хора ще преговаряме вместо тях, и ще е 10 пъти по-резултатно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.