Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Помощи за скъпите ток и газ и през април, за мрежовите оператори - до юли

6 коментара
Помощи за скъпите ток и газ и през април, за мрежовите оператори - до юли

Правителството реши компенсациите заради високите енергийни цени да бъдат продължени. Така и през април помощи ще получат фирмите, газифицираните домакинства и топлофикациите. Електропреносният оператор и електроразпределителните дружества пък ще вземат такива до края на юни, което реално ще позволи на енергийния регулатор да не вдига изобщо или с много малко цените на тока за бита от 1 юли 2022 г.

Освен това се вдига от 250 лв. на 300 лв./МВтч таванът за компенсирането на сметките за ток на бизнеса. Механизмът обаче остава същият - 75% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "ден напред" за април и заложената в ценовото решение на КЕВР средна базова цена от 185.59 лв/МВтч. От помощта ще могат да се възползват отново всички около 633 хил. небитови потребители, които се снабдяват с електроенергия от свободния пазар. Тъй като цените на тока на борсата варират ежедневно каква ще е сумата за подпомагане все още не е ясна.

Битовите клиенти, които ползват природен газ, както и клиентите на топлофикационни дружества ще получат фиксирана сума за април. Тя ще е 69.71 лв./МВтч, което е 50% от разликата между цената на "Булгаргаз", която предстои да бъде одобрена от регулатора за април и се предлага да е 179 лв./МВтч, и заложената в ценовото решение за газовата цена от юли, която е близо 40 лв./МВтч.

При този механизъм размерът на компенсацията заради скъпия газ през април индикативно е 37 млн. лв. Те ще бъдат осигурени бюджета на Фонд "Сигурност на електроенергийната система" за 2022 г.

До 30 юни 2022 г. продължава компенсирането и на мрежовите оператори за технологичните им разходи, реши още правителството. Подпомагането ще е в пълен размер заради натрупаните в периода 1 април - 30 юни 2022 г. финансови дефицити, формирани от разликата между определената от КЕВР прогнозна пазарна цена и борсовата цена, по която те закупуват енергията, необходима за покриване на технологичните разходи.

Очаква се тези дефицити да достигнат около 230 млн. лв. за второто тримесечие на годината.

От тези пари ще се възползват държавният "Електроенергиен системен оператор" и трите частни оператора на електроразпределителните мрежи ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про".

Така ще бъде "спестена" необходимостта от увеличаване на мрежовите такси за крайните клиенти и има пряко положително влияние върху всички потребители в страната - битови и небитови.

Така външната криза с енергийните ще може да бъде поносима за българските условия и бизнеса, коментира преди началото на правителственото заседание премиерът Кирил Петков.

От встъпване в длъжност на кабинета през декември 2021 до април 2022 бизнесът и гражданите са получили компенсации от над 4 млрд. лева заради високите цени на тока и газа, отчете министърът на енергетиката Александър Николов.

Той отбеляза, че разходите за домакинствата за ток и отопление за същия период са останали без промяна, въпреки тежките пазарни условия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gavril
    #6

    Идеята е перфектна и ще покаже нагледно силата на съюза!

  2. BLM
    #5

    Да, Гюро, не се харесва на герберграстите.

  3. Danko
    #4

    ЕС стоножка да беше, пак нямаше да има поне един крак прострелян поне по два пъти. Да продължават смело в този дух. Ще станат съюз от държави, издържащи се с всякакви услуги, но не и с промишленост. За промишленост се иска наличието на здрава енергетика и достатъчно евтини и достъпни суровини. А ЕС няма нито едното, нито другото. Затова може да започне с най-старите на света услуги. После ще просперира в начинанието.

  4. variomatic
    #3
    Отговор на коментар #2

    Колкото е негово предложение, толкова е и предложение на другите страни-членки.

  5. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #2
  6. Велислав
    #1

    Това е сериозно, мащабно европейско предложение. Ако бъде възприето, производството, използването и търговията с енергии между европейските страни ще става много по-ефективно и пестеливо. Ще изчезнат много от противоречията между отделните европейски държави. България ще спре да пълзи пред бруталния сибирски монополист и лека-полека ще се изправи на своите крака, за да видят нейните съседи и останалите цивилизовани държави, че тя има техния ръст и енергия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.