Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повишение на минималната работна заплата

0 коментара

1/ Минималната работна заплата в страната се увеличава от 85 лв. на 100 лв., стана ясно от обявените от премиера икономически мерки. Увеличението ще стане факт от началото на октомври. Според правителството това е "съществено увеличаване на доходите на най-ниско платените българи".

Повишаването на минималната работна заплата (МРЗ) наистина може и да означава увеличаване на тези доходи, за чието изчисляване тя служи като база. Това най-вече са получаващите обезщетение за безработица и социални помощи. Според статистиката на социалното министерство, около 700 000 души се осигуряват върху МРЗ. По обективни причини (свързани предимно с данъчно-осигурителната тежест) голяма част от тях получават значително по-високи доходи "на ръка". За тях увеличението практически не означава нищо. Освен че изкарва "на светло" малко по-голяма част от дохода им.

2/ Не така стои въпросът обаче от гледна точка на самоосигуряващите се. Всеки месец те превеждат социални и здравни осигуровки, чиято долна граница е две МРЗ, а горна-10 МРЗ. Увеличаването на МРЗ от 85 на 100 лв. на практика означава увеличаване на минималните месечни осигурителни вноски от 59.5 лв. ( 49.3 лв. социална осигуровка и 10.2 лв. здравна) на 70 лв. (58 лв. социална и 12 лв. здравна осигуровка). По отношение на максималните месечни осигуровки увеличението е от 297.5 лв. (246.5 лв. социална и 51 лв. здравна) на 350 лв. (290 лв. социална и 60 лв. здравна). От друга страна, заплащането на свободните професии се определя от пазара и промените на административно определяната МРЗ по никакъв начин не се отразява на номиналните им доходи. На практика това означава, че повишаването на МРЗ от октомври ще намали с 18 % реалните доходи на 176 000 самоосигуряващи се българи заради по-голямата осигурителна тежест (евентуалните данъчните облекчения, които биха смекчили този ефект, ще влязат в сила чак в началото на следващата година).

3/ За всички българи повишаването на МРЗ автоматично означава повишаване на редица такси и глоби, чиито механизъм на формиране е обвързан с нея. Типичен пример е потребителската такса за медицински преглед.

4/ Минималната работна заплата е административна величина, определяна по административен път. Тя е изпразнена от каквото и да било икономическо съдържание. Както нееднократно сме коментирали, в условията на свободен пазар цената на труда отразява производителността на работника. Ако правителството по административен път принуждава предприемачите да плащат повече, отколкото определя производителността на работника, то крайния ефект е или ограничаване на стопанската дейност, или неформална заетост. А това е риск, който правителството едва ли би било склонно да поеме. В този смисъл далеч по-разумна изглежда идеята за фиксиране на постоянен осигурителен доход, който да не се влияе от промяната на МРЗ. Това ще облекчи както самоосигуряващите се при планирането на данъчно-осигурителните плащания, така и работодателите при планиране на разходите за труд в един по-дълъг период.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.