Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството да не бори корупцията със заобикаляне на законите

0 коментара

Как виждате процеса на реформи в България, след като правителството на Симеон Сакскобургготски пое властта?

Впечатлението ми е, че нещата вървяха много по-бавно, а често имаше и застой. Новото правителство със сигурност ще има добрата воля да придвижи нещата, обаче към много въпроси, както изглежда, се подхожда твърде непрофесионално. Реформата в митниците е един от примерите за това. Смятам, че основната идея митниците да се реформират с външна помощ беше смислена и добра. Няма основание да се съмняваме в добрите намерения на правителството и на финансовия министър, ала начинът, по който се действа, и лекомислието, с което се заобикалят правила, хвърлят мрачна светлина върху правителството.

Реформата в митниците е част от решението на правителството да води енергична борба срещу корупцията - една от основните задачи, които то си постави, когато пое властта, наред с това да подобри равнището на живота на хората. Какво е постигнато в това отношение от ваша гледна точка?

Обещанието на правителството поначало бе неизпълнимо, естествено това не е и възможно. Никое правителство не би било в състояние да изпълни обещанието в рамките на 800 дни да повиши чувствително жизненото равнище на всички българи. Ето защо не би било правилно работата на правителството да се мери по това дали е успяло или не. Но това мерило се прилага именно защото правителството даде това обещание.

Редица западни политически наблюдатели застъпват становището, че до срещата в Прага през ноември ще бъдат положени усилия за запазване на политическа стабилност. Застъпвате ли вие това мнение?

Всички меродавни политически сили в България твърдят това и вероятно ще е така, още повече че предстои лятната ваканция, когато така или иначе не се случва почти нищо. Мисля, че наистина няма да бъдат предприети решаващи мерки. А дали сегашното правителство ще успее да укрепи позициите си, дали ще успее да преодолее актуалните си трудности или дали ще падне, това ще се види едва идната година.

Как виждате перспективите на новата партия - партията на Симеон Сакскобургготски? Смятате ли, че тя би могла да представлява конкуренция за СДС в дясното пространство?

В краткосрочен план новата партия вероятно би могла да е конкуренция на СДС. Преди това обаче трябва да си зададем въпрос доколко НДСВ наистина е партия, която да може да бъде класифицирана в политическото пространство по критериите ляво и дясно. Краткосрочно тази партия е конкуренция на СДС, та нали тя спечели до голяма степен изборите за сметка на СДС. В дългосрочен план не е ясно как ще се развият нещата, тъй като партията носи името на една-единствена личност, тя е скроена за една личност. А какво ще се случи в тази партия, в която съществуват различни течения, когато тази личност няма да може да я обединява? На този въпрос сега не може да се отговори.

Наши слушатели недоумяват и критикуват решението на правителството да затвори досиетата. Как преценявате вие тази мярка особено с оглед на подхода към досиетата на ЩАЗИ в Германия?

По въпроса дали тези досиета да бъдат отворени, дали да останат достъпни има спорове и в Германия. Аз лично критикувам решението за затваряне на архивите на Държавна сигурност, защото аргументът, с който се обяснява то, а именно, че досиетата се използвали само за компромати и служели за политически цели, се оборва, ако достъпът до архивите се затвори. Несъмнено има още много хора, които знаят какво се съдържа в такива досиета. Естествено тези, които знаят това и които по нелегален, неофициален път, имат достъп до архивите, ще ги използват за целите си и в бъдеще. Закриването на досиетата има ефекта, че други не могат да проверят какво действително е вписано в тях. Освен това дава основание за подозрение фактът, че Законът за класифицираната информация се гласува в момент, когато начело на държавата е застанал представител на онази политическа сила, която произхожда от комунистическата партия. Та не е ли това в неин интерес?

Какво според вас е най-важно за политиката на България в момента, за вътрешната и за външната?

Във външната политика най-важното естествено е западната интеграция, интеграцията в НАТО и Европейския съюз. В България няма спорове по тази политика. Въпреки съмненията, които бихме могли да имаме дали БСП честно застъпва идеята за членство в НАТО, и тази партия я подкрепя. Очевидно в България има широк консенсус. В анкетите проличава, че този консенсус на политическата класа се споделя и от голяма част от населението. Във вътрешнополитически план най-важното би било властите да се концентрират върху належащите икономически въпроси и върху борбата срещу корупцията, но при това не бива да се заобикалят закони.

Излъчено по Радио Дойче веле, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.