Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правната комисия се обяви за открити заседания на ВСС

0 коментара

Заседанията на Висшия съдебен съвет да са открити, решиха депутатите от правната комисия на парламента, които обсъждат преди второ четене в зала промените в Закона за съдебната власт.

Адвокати и научни работници също ще могат да се кандидатират за шефове на ВКС, ВАС и за главен прокурор, реши комисията като запази досегашната практика и отхвърли предложението в проектозакона да се изисква не по-малко от 5 години стаж като съдия, прокурор или следовател.

ВСС трябва да обявява публично, когато реши да промени практиката по прилагането на закона.

С 8 гласа "за" срещу трима "против" и 6 въздържали се комисията реши заседанията да са открити.

Точната форма, по която Съдебният съвет ще бъде задължен да работи открито обаче все още не е уточнена. Според Константин Пенчев от НДСВ вероятно ще се взаимства практиката в Народното събрание, където журналистите следят дебатите в зала чрез монитор в кулоарите. Твърдо зад идеята за откритост застанаха Татяна Дончева от БСП и Валери Димитров от НДСВ.

Предложението на Любен Корнезов от БСП заседанията на ВСС да са открити, при условие, че Съветът не реши друго, беше отхвърлено. Според Валери Димитров от НДСВ, ако преценката е на самия ВСС, това ще обезсмисли първоначалната идея за контрол и ще се възстанови принципа на масонската ложа.

На днешното обсъждане не дойдоха представители на ВСС, тъй като шефката на правната комисия Анелия Мингова им изпратила покана късно и не могли да се подготвят за дискусията.

По време на дебатите на първо четене в НС, Валери Димитров изтъкна, че съветът трябва да има открити заседания, защото решенията му засягат интересите на данъкоплатците. Според него това трябва да е един вид форма на отчет, тъй като съдебната власт не се отчита пред никого.

Против това тогава се обяви Йордан Соколов от СДС, според когото е безумна идеята всеки гражданин да присъства на заседание на ВСС, по същата логика би трябвало и заседанията на МС да са открити.

Валери Димитров му опонира, че правителството, за разлика от ВСС се отчита пред парламента.

Тогава Татяна Дончева от БСП не прие идеята за открити заседания, но се съгласи, че по някакъв начин трябва да се намери форма за обществен натиск над ВСС, за да има публичност в неговата работа.

Дончева посочи, че трябва да се прекрати досегашната практика с потулване на жалбите, които постъпват в Съвета - не се информира обществото какво става с тези жалби и така се прикриват злоупотребите с право, които сега "потъват като вода в пясък".

Заради споровете около това как да стане прозрачна работата на ВСС, днес правната комисия бавно напредна с останалите промени в закона.

Депутатите приеха, че предложенията за председатели на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на главен прокурор могат да правят не по-малко от една пета от членовете на ВСС. Отхвърлена бе идеята и министърът на правосъдието да има право на предложения.

Изборът ще става с тайно гласуване от съвета и ще се приема с квалифицирано мнозинство от повече от две трети от членовете на ВСС - т.е. със 17 гласа. В случаите, когато на първо гласуване не са събрани повече от две трети гласове, изборът се повтаря за двамата кандидати, събрали най-много гласове. Отхвърлено бе предложението на Любен Корнезов при второто гласуване за избран да се смята кандидатът, събрал поне 13 гласа, ако първия път никой не събере 17. Изискването за квалифицирано мнозинство бе въведено в закона миналата година и заради това ВСС пет пъти не успя да избере председател на ВАС.

Освобождаване на председателя на ВАС и ВКС, както и на главния прокурор преди изтичане на мандата му е възможно при навършване на 65-годишна възраст, при подаване на оставка, влизане в сила на присъда, с наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, трайна физическа невъзможност за изпълняване на задълженията повече от една година. Възможност за предсрочно освобождаване има и при "действия, които накърняват престижа на съдебната власт".

Депутатите отложиха гласуването на текст за създаване на Комисия по атестацията и Комисия по предложенията към ВСС. Спорен остана въпросът дали това да бъде законово уредено и какви да са критериите за атестиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.