Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премянов: След Първанов - колективно ръководство на БСП

0 коментара

Вие подкрепихте горещо издигането на Георги Първанов за кандидат-президент, когато този въпрос се решаваше от Висшия съвет на партията. Тогава някои ви обвиниха, че користно подкрепяте тази кандидатура, тъй като излизането му от "Позитано" 20 ще направи битуването на "Открит форум" в партията много по-безпроблемно.

Това, че запазих мълчание даде основание така да се смята. До вземането на решение и воденето на дискусии в самия пленум на Висшия съвет, на който съм член, аз изразих друга позиция. Аз смятах, че тогава по-успешно би било издигането на непартиен кандидат, който да бъде подкрепен от БСП, от левицата, за да бъде отворен към възможността да бъде подкрепена тази кандидатура и от други партии. След като се взе решението на Висшия съвет, "Открит форум" и аз лично формулирахме позицията достойно представяне на Българската социалистическа партия в тези избори след взетото решение. Така че в дискусията ние сме изразили нашите аргументи, нашите мотиви за непартиен кандидат, а в изпълнението на решението се вписахме като неразделна част от БСП за достойното представяне на БСП.

Какво предвижда уставът на БСП в ситуация, в която се намира партията сега? Как трябва да се реши въпросът с новия лидер, какви са възможностите?

От тези избори трябва да се направят няколко извода - че когато левицата е обединена, тя може да постига успехи. Както вие си спомняте, още в самото начало на президентската кампания стана ясно, че в лявото пространство има само една президентска двойка. Това създаде известно улеснение и удобства на кандидата на левицата и създаде доста неудобства и в крайна сметка обрече, обуслови неуспеха на кандидата от дясно. И от това трябва да се направи следния извод, че не процесите на противопоставяне и на конфронтация, а процесите на единение, на консолидация по принципа единство в многообразието могат да осигурят едно добро състояние на БСП и едно по-нататъшно нейно развитие.

С други думи смятате, че приемникът на Георги Първанов трябва да продължи линията на политиката.

По-скоро искам да изтъкна, че вярната формула в такива случаи е да се издигне колективно ръководство. Ние заставаме зад този принцип много години наред като извод и оценка за времето на тоталитарното минало на партията и за нейния 10 - 11-годишен период. Партията е многообразна, има различни гледни точки и налагането отгоре на една линия не е полезно, защото то осигурява привидно и неустойчиво единство. А единството може да се гарантира като трайно състояние на партиите и на левицата в условията на диалог и на спор.

Въобще трябва да се измени формулата - представителство на всички центрове на влияние и възможност на всички гледни точки в условията на дискусия демократична да участват във вземането на решения. Тогава ролята на този, който е първи секретар или председател, или както щете го наречете, ще бъде да организира работата на колективните органи. Това е по-демократичното начало и ви уверявам, че това е по-стабилното, устойчивото състояние на една партия, когато не вождистки модел, не наложеният отгоре модел, а демократичният модел определя функционирането на една партия.

Това е извод и за СДС, и за БСП, уверявам ви.

Доколкото епохата на Първанов показа, лидерът на левицата напоследък трябваше да взима решенията за модернизирането на партията сам и дълго време да се бори за това партията да ги осъзнае. Няма ли опасност да прекъснете тази модерна линия на левицата, която може да ви вкара в Социнтерна.

Не конюнктурна и не етапна е позицията на БСП за ориентация към интеграция с европейската левица. Тя следваше още от 1990 година. С манифеста за демократичния социализъм, в който беше формулирано, че БСП трябва да разшири и да стане съставна част на Европейската социалистическа и социалдемократическа левица, БСП започна процеса на ориентация. И впоследствие 1991, 1992, 1993, 1994 година БСП взимаше решение за членство в Социнтерна и се обръщаше към Социнтерна, което постави началото на диалог със Социалистическия интернационал и на участието на БСП в много форуми на социалдемократическите партии и на конкретния диалог с форума за солидарност и демокрация към Социалистическия интернационал. Впоследствие се засилиха връзките, още в началото на този процес, поетапно и с Партията на европейските социалисти. Така например по покана на парламентарната група и на ръководството на партията тогава дойде генералният секретар на ПЕС и започнахме да говорим за взаимодействието с тях, тъй като те са малко по-специфичната структура, и за да бъдеш пълноправен член там е необходимо да си член на страна, която е член на ЕС, т.е. да си от партия, която е в държава - член на ЕС. Искам да подчертая това, за да разберете, че всякаква опасност, че, видите ли, БСП, сега като си отиде Александър Лилов ще смени курса, като се смени Жан Виденов, ще се смени курсът, като се смени Първанов... Няма такова нещо. Това е трайна, стабилна ориентация на БСП за нейната интеграция с европейската и световната левица.

По БНР, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.