Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Превантивната война

0 коментара

Вашингтон се държи като шизофреник. Джордж Буш се опитва да успокои света и твърди, че нападението срещу Ирак не стои на дневен ред. А после бърза да допълни, че смяната на режима в Багдад е неизбежна. Дали не разчита на изкуството на реториката и убежденията? Или пък управникът в Белия дом мисли, че Саддам Хюсеин сам ще си тегли куршума, както според твърденията го сторил гостът му Абу Нидал след продължителни разпити в иракската тайна служба?

Щом като агенти на Мосад или ЦРУ не могат да елиминират Саддам Хюсеин, се налага да се приложи масирана военна сила. С това се поставя въпросът за правомерността на подобно действие, както и въпросът дали ние, германците, трябва да участваме в него. Според бившия върховен главнокомандващ обединените въоръжени сили на НАТО в Европа генерал Уесли Кларк вероятността Буш да нападне идната година Ирак е "70 процента".

Това би било превантивен удар, а от гледна точка на международното право "забранена агресия, тоест международно престъпление". Бисмарк, за когото се знае, че не е бил пацифист, приживе категорично отхвърлял превантивната война.

Има само един вид война, която отделна държава може да води, и това е самоотбраната срещу истинска заплаха. Застрашава ли Багдад САЩ?

Ако целта е да се удари ядрото на Ал Каида, Буш би трябвало да навлезе в Пакистан. Ако мишената е страната с най-агресивната фундаменталистка религиозна доктрина, Буш би трябвало да нападне Саудитска Арабия. Ако целта е да се унищожи фактическата ядрена сила в Близкия изток, на прицел би трябвало да бъде Израел, а може би и Иран, който е по-напреднал в разработването на ядрени оръжия от Ирак.

След войната срещу Кувейт инспекторите на ООН не успяха да унищожат целия иракски оръжеен арсенал, но в момента Багдад не може да застрашава сериозно Европа, камо ли пък САЩ.

Американското правителство го знае. Очевидно иска да отмъсти на политика, който има навик да унижава и провокира Вашингтон. Има обаче и друг мотив, а именно осигуряване на дългосрочен достъп до петрола в района. Това от своя страна налага да се приведат допълнителни аргументи в подкрепа на плана за нападение. Ето, че министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд откри наличието на контакти между Ал Каида и Ирак.

Впрочем дори ЦРУ не е много склонно да приеме неговия сценарий за заплаха и да го подкрепи. Според ЦРУ няма достатъчно улики за срещи между приближени на Бин Ладен и високопоставени иракски политици. За съучастие в събитията от 11 септември не може и да се говори. При това положение Багдад може да бъде нападнат само с официалното съгласие на Съвета за сигурност на ООН. Вашингтон обаче се страхува да внесе подобно искане, защото повечето страни членки най-вероятно няма да го подкрепят.

Днес в нито една европейска страна везните на общественото мнение не се накланят към евентуална война срещу Ирак. Дори Великобритания, традиционно най-близкият военен съюзник на Вашингтон, гледа все по-скептично на плановете на Буш.

Федералният канцлер Шрьодер подчерта, че Германия няма да участва или финансира военни "авантюри" в Ирак. Постъпи правилно, макар че някои социалдемократи попрекалиха с критиките заради предизборната кампания. При всички случаи позицията им бе за предпочитане пред неясния брътвеж на консервативния блок ХДС/ХСС и външните му политици, като се почне от Шойбле и стигне до кандидата им за канцлер Щойбер.

През 80-те години правителството на Рейгън гледаше на Саддам Хюсеин като на съюзник и се държеше с него като с галеник. Така то следваше мотото на Рузвелт в подхода към диктаторите, полезни за геополитическите цели: "Може и да е чудовище, но си е наше чудовище."

При нападението на иракския диктатор срещу режима на аятоласите в Техеран Вашингтон му осигуряваше снимки на разузнаването, помагаше на иракските си партньори с оръжие и при изготвянето на военните планове. Това бе публична тайна. На времето американските секретни служби са знаели, че Саддам Хюсеин е използвал отровни газове. А това обществеността научи едва миналата седмица.

Нали не бе опасно от геополитическа гледна точка.

* - Рудолф Аугщайн е издател на сп. Шпигел - б. пр.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.