Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът готви отпор срещу повечето идеи за промяна на Конституцията

0 коментара

Президентът Георги Първанов ще даде отпор на по-радикалните идеи за промяна в Конституцията, стана ясно от изказването на държавния глава на конференцията, посветена на годишнината от приемането на основния закон, организирана от фондация “Отворено общество”.

Единствените от лансираните и от правителството, и от СДС идеи, които държавният глава определи като приемливи, са включването на функцията обществен защитник - омбудсман в основния закон, ограничаването на имунитетите - включително и президентския и отчасти промени, касаещи по-ефективната работа на съдебната система, както увеличаване на автономността на местната власт. За останалите предложения Първанов се изказа или отрицателно, или обоснова необходимост да се отложат във времето.

В същото време, още в началото на изказването си, президентът повтори лансираната от БСП теза, че голяма част от визираните проблеми са не в основния закон, а в несъвършеното му прилагане и от законодателната, и от изпълнителната власт.

Държавният глава заяви, че някои от идеите имат определено конюнктурен характер и той се надява, че няма да бъдат подкрепени. Макар че не изброи кои предложения смята за конюнктурни, от речта на президента стана ясно, че визира идеята за ограничаване на президентските правомощия и за намаляване на броя на депутатите.

“Може би ще се размина с някои от очакванията, но аз нямам намерение да взема отношение по опитите за ограничаване на правомощията на президента”, каза Първанов. Но веднага след това заяви, че за последните 11 години президентската институция се е утвърдила като най-стабилната и най-републиканската институция в България и добави, че не си спомня президентът да е бил източник на напрежение по отношение на парламента. “С основание може да се постави въпроса кой има интерес да дестабилизира институцията само няколко месеца след президентските избори”, каза Първанов, правейки открита аналогия с тезата на БСП, че СДС предлага да се ограничат президентските правомощия, защото нейният кандидат изгуби тези избори.

По идентичен начин Първанов реагира и на идеята да се намали броя на народните представители. Според държавния глава това ще вдигне изборния праг и ще върне двуполюсния модел. “Изходът едва ли е в изкривената представителност на парламента. Нека да спестяваме, но не от демокрацията. Изобщо аз предлагам да освободим дебата за конституционните промени от излишен популизъм”, заяви по темата президента.

Той реагира доста остро и срещу предложението да се делегират на правителството правата да разрешава преминаването и пребиваването на съюзнически войски на българска територия. В момента тези правомощия са на парламента.

“Наложителни са корекции, свързани с подготовката ни за членство в НАТО... Веднага искам да кажа обаче, че за мен е неприемлива идеята да се увеличат правата на правителството да разрешава преминаването на войски през българска територия”, каза в прав текст Първанов. Той обяви, че преди срещата на Алианса в Прага ще иска тълкуване от Конституционния съд дали сегашната регламентация в основния закон противоречи на Договора за НАТО, който България трябва да подпише, ако бъде поканена за членка. Ако има противоречие, Първанов ще предложи в текста да се добави "освен в случаите, когато Република България е страна по международни договори и изпълнява предвидените задължения в тях". Готов да обсъдим и други редакции и възможни решения, допълни президентът.

Няколко часа по-късно, пред журналисти шефът на Генщаба ген.Никола Колев коментира, че промяната е наложителна заради членството ни в НАТО. Подобна мудност няма да се хареса на партньорите ни от Алианса, каза Колев, визирайки сегашната тромава парламентарна процедура на разрешение.

По отношение на основната част от предложенията на НДСВ, свързани с бъдещото членство на България в Европейския съюз, държавният глава повтори тезата си, че е по-добре тези изменения да бъдат направени непосредствено преди включването ни в ЕС. “Тоест, в рамките на следващия парламент”, каза Първанов. Този път аргументът му бе, че самият Европейски съюз е в процес на трансформиране и реформиране. Вместо конституционна промяна, свързана с правото на чужденци да купуват земя, президентът предложи България да изрази политическа воля, че и това ще стане.

На финала на изказването си Георги Първанов обяви, че още следващата седмица започва консултации с ръководствата на парламентарните партии и с представители на извънпарламентарните, с академичните среди, с представители на съдебната власт, органите за местно самоуправление и неправителствените организации. Целта на консултациите, според президента, е да откроят истински наложителните промени, които да получат обществена подкрепа и да се реализират чрез парламентарен консенсус.

НДСВ и СДС държат на промените

Веднага след изказването на президента, председателят на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов отново акцентира върху тезата на управляващите, че още сега са необходими промени в Конституцията, които да провъзгласят върховенството на европейското право.

Лидерът на СДС Надежда Михайлова заяви, че "със или без Брюксел" на страната ни е необходима силна местна власт, ефективна борба с корупцията и престъпността, пазар на земята и за чужденци, които да имат възможност да инвестират у нас. Михайлова посочи, че 90% от хората искат по-малко на брой депутати, 82% от гражданите се обявяват срещу имунитета на депутатите, 69% искат повече власт в местното самоуправление. "Ако няма желание, времето никога не идва", каза синята лидерка по повод разногласията дали сега е моментът за промени в основния закон.

Запитана как ще коментира желанието на президента още другата седмица да започне разговор с партии и граждански организации за промени в Конституцията, Надежда Михайлова призова дебатите за промяна в Конституцията да се водят основно в парламента.

Любен Корнезов от БСП повтори тезата на левицата, че сегашната Конституция не е успяла да изпълни някои от основните си функции, свързани със социалната политика и икономическите права на гражданите. Според Коалиция за България Конституцията издържала изпитанията на времето. Корнезов заяви, че едва към 2014 г. можело да се говори за продажба на земя на чужденци, т.е. 7 години след като ни приемат в ЕС през 2007 година.

ДПС в лицето на Лютви Местан не зае позиция – налице е воля за промяна, но предстои да се изясни основния въпрос – кога и в какви насоки. Заместникът на Доган напомни, че през 1991 г. имало студентски стачки, 39 сини гладували, съществувало напрежение. Тогава ДПС не подписало основния закон, но го спазвало през годините. Сега обстановката у нас била спокойна, политическата биполярност преодоляна, приоритетите НАТО и ЕС - безспорни. Местан подчерта, че ДПС подкрепя идеята за омбудсмана да се запише в Конституцията.

Промяната трябва да се извърши преди местните избори, които ще се провеждат след година и половина, заяви зам.председателят на СДС Екатерина Михайлова. По думите ѝ е добре изборите за местна власт да се проведат по нов начин. Президентът и вицепрезидентът да не се притесняват за своите мандати, тъй като не искаме подмяна на вота на избирателите и прекъсване на мандатите на изборните длъжности с пряк вот, коментира Михайлова. Попитана как ще коментира думите на президента, че не този, а следващият парламент ще приеме поправките на основния закон, Михайлова коментира, че има прогрес в позицията на Първанов. Преди година той заявяваше, че в Конституцията не трябва да се променя нищо и никога, припомни Михайлова. Зам.председателят на СДС смята, че е напълно възможно това Народно събрание да осъществи промени в Конституцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.