Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът и правителството в конфликт за АЕЦ

0 коментара

Президентът публично поиска правителството да изтегли депозираната в Европейската комисия позиция за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и на нейно място да представи документ, съдържащ парламентарното решение за реакторите. Това бяха първите думи на Георги Първанов, стъпвайки на българска земя след посещението му в Брюксел. Президентът подчерта, че прави това искане публично чрез медиите. Той определи като гаф разминаването между правителството и парламента и настоя кабинетът да разбере, че “не може да има тайна дипломация, двойни стандарти - едно да се казва в страната и друго навън”.

Няма да изтегляме позицията си от Брюксел, защото тя не противоречи на решението на парламента, отговори пред mediapool.bg говорителят на кабинета Димитър Цонев.

Откритият конфликт между президентска и изпълнителна власт в България по един от основните спорни моменти в преговорите ни за присъединяване към ЕС е само седмица преди Брюксел да публикува годишния доклад за напредъка на страната и по-малко от три месеца преди срещата на върха в Копенхаген, на която България очаква да получи конкретна дата за членство.

Очевидният разрив между президент и правителство по повод АЕЦ се разигра на фона на аналогичната атака срещу кабинета от страна на СДС и на БСП. Вчера десницата обяви, че ще поиска вот на недоверие към кабинета, ако той не изпълни решението на Народното събрание и не промени позицията си. Според СДС кабинетът Сакскобургготски напълно погрешно тълкува решението на парламента като мощна подкрепа. Днес БСП директно вкара решението на правителството във Върховния административен съд с мотива, че противоречи на акта на парламента.

Успоредно на всичко това, днес говорителят на МВнР заяви, че цялостната позиция на българската държава - на законодателна, на изпълнителна власт и на президент, представляват “прецизна и добре синхронизирана схема” за постигане на основните приоритети на България по отношение на членството в ЕС.

Оттук нататък е необходимо пред Еврокомисията да се отстоява българската позиция, въплътена в легитимното становище в парламента, бе обаче категоричен Първанов. Той посочи, че в ЕК вече има депозирана позиция на МС, включваща датата 2006 г. Според решението на парламента, двата блока не бива да се затварят до приемането на България в Евросъюза.

“Много е важно да имаме съгласието на ЕС за експертен преглед, на базата на който да се вземе решение за съдбата на 3 и 4 блок от АЕЦ, а не обратното, както беше в правителството решение", каза президентът.

От страна на правителството днес бяха дадени няколко обяснения защо нямат намерение да изтеглят или променят вече заявената в Брюксел позиция. Решението на парламента не задължава кабинета да променя позицията си, а само да спази решението, каза говорителят на външно министерство на извънреден брифинг. “Позицията на правителството е единствената възможност да бъде изпълнено решението на парламента”, според министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. А министърът на енергетиката Милко Ковачев заяви, че представеното в Брюксел само открива възможността преговорите между България и ЕС за 3 и 4 блок да започнат, като в следващите си стъпки до ноември - когато се очаква да затворим глава “Енергетика”, кабинетът ще отчита решението на парламента.

Според президента обаче именно заради разминаването на кабинета ще му бъде много трудно да води преговори с Европейската комисия. "Ние не бива да поставяме на изпитание и господин Проди, и господин Ферхойген, и целия им екип с различни тълкувания на българската позиция. Трябва да има една позиция и това е позицията на парламента", бяха думите на Първанов.

Правителството пак размаха проекта “Белене”

Като противовес на темата за съдбата на 3 и 4 блок в АЕЦ “Козлодуй”, днес от правителството отново извадиха проекта “Белене”. Дали ще бъдат изведени през 2006, 2008 - 9 или 2012 г., 3 и 4 блок не са вечни, каза говорителят на Външно Любомир Тодоров и обяви, че се очаква в близките седмици правителството да приеме решение, свързано с АЕЦ “Белене”. Информацията бе потвърдена и от министъра на енергетиката Милко Ковачев. Неговото ведомство вече подготвило решение, което правителството трябва да одобри и с което ще стартира процедурата за избор на изпълнител на проекта.

Възкръсването на проекта АЕЦ “Белене”, замразен в началото на 90-те заради липса на средства, бе обявено от премиера Симеон Сакскобургготски през април т.г., при учредяването на партия НДСВ и се превърна в основно медийно събитие от политическия форум на управляващите. Ядреното лоби от БСП поздрави идеята, но веднага заподозря в нея опит на правителството да се откаже от преговори с ЕС за удължаване срока на експлоатация на малките блокове в Козлодуй. От БСП се базираха на изтърваното от Симеон още през януари т.г. съгласие с исканата от ЕС 2006 г. за затварянето на 3 и 4 блок.

*Репортажът е осъществен със съдействието на Фондация “Отворено общество”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.