Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът с оферта към партиите по национален пакт за еврофондовете

Правителството търпи критика по отношение на прогнозируемост

26 коментара
БГНЕС

След като правителството на ГЕРБ направи чистка в администрацията, занимаваща се с еврофондовете, президентът Росен Плевнелиев отправи оферта към всички политически партии за сключване на национален пакт за усвояване на средствата от ЕС. Това стана по време на седмата годишна среща на бизнеса с правителството организирана от “Икономедиа”, издател на в.”Капитал”.

 

Европейската комисия  вече предупреди, че иска силна и устойчива администрация, която да не се променя след идването на поредното правителство на власт през следващия програмен период. "Това, което върви добре, не трябва да се променя. Искаме да има последователност в системата, повече обучения за модернизация на администрацията", коментираха представители на Брюксел през ноември.

 

Според Плевнелиев само с консенсус по националните приоритети между всички политически сили ще може да се върви напред. “Рецептата е ясна – приемственост, последователност, прогнозируемост”, посочи Плевнелиев. Той критикува правителството по отношение на прогнозируемостта. Примерите, с които не може да се гордеем и аз като президент не се гордея, са смяната на политиката по отношение на възобновяемите енергийни източници и избора на конституционен съдия, посочи Плевнелиев.

Пет правила за пакта за еврофондовете

Пактът за еврофондовете трябва да се базира на пет правила, смята президентът. Това са: следващите правителства да не развалят системата, където работи, да подобряват административния капацитет, а не да го застрашават чрез политически чистки, както и да се поддържа минимална скорост от 2.5 млрд. евро усвоени евросредства годишно, изтъкна президентът. Той допълни, че парламентарните избори догодина по никакъв начин не трябва да забавят усвояването на европейските средства през следващите три най-важни години 2013 – 2015 г.

“Да вдигнем високо летвата от три изгубени години към три спестени години. През следващите три години набраната скорост трябва да се поддържа. Стремим се към 100% усвояване на европейските средства до края на 2015 г.”, каза Росен Плевнелиев.

Така според него с набраната инерция последните три години от новия програмен период - 2018, 2019 и 2020 г. ще останат резервни и това ще бъде изключително отговорна национална позиция за максимално бързо усвояване на еврофондовете, а не в последния момент, както се случва сега.

Другата важна тема е постигането на политически консенсус по националната програма за развитие "България 2020". Така тя ще се изпълнява и развива независимо от това кой е на власт, изтъкна Плевнелиев.

Бакалска сметка за 45 млрд. евро

"Рецептата за успех е елемнтарна - България не трябва да бъде износител на суровини и мозъци, а на готови продукти, а производството трябва да бъде базирано не на евтин, а на ефективен труд”, каза президентът. Той представи и “елементарната бакалска сметка” от къде ще дойдат тези 45 млрд. евро до 2020 г.

От еврофондовете за този програмен период ни остава да усвоим 3.7 млрд. евро до края на 2015 г. От еврофондовете за следващия програмен период се “борим лъвски” да получим 12 млрд. евро, което е с 600 млн. евро повече спрямо този програмен период, каза Плевнелиев.

Другият източник са чуждите инвестиции, които вече са се стабилизирали, въпреки кризата, на ниво от 1.5 млрд. евро годишно. Това са още 12 млрд. евро до 2020 г., пресметна Плевнелив.

Годишните инвестиции от българският бюджет са средно около 1.75 млрд евро по осем, това са 14 млрд. евро.

“Като съберем 1+2+3+4 се получават минимум 45 млрд. евро”, а ще дойдат още по линия на публично-частното партньорство от водния сектор, туризма, продажба на въглеродни емисии, тол такси, ще продаваме и приватизираме, обобщи президентът.

Той отбеляза, че винаги го е дразнела българската приказка - “ти акъл не ми давай, а ми дай пари”. “Пари има, да видим къде и с какъв ефект ще ги инвестираме”, каза Плевнелиев. Той отбеляза, че “формулата селско стопанство и туризъм” не му е достатъчна, защото това са сектори с ниска добавена стойност.

Страната ни има нужда от образовани млади хора, защото каква ще бъде България след 15 години не се решава от президента и премиера, а от образованието на днешното поколение, смята Плевнелиев. Според него 21 век ще бъде века на инженера, на работниците с тясна специализация, които могат да работят с ръцете си.

Тотален приоритет – модерната икономика

Според президента потенциалът на България е голям. “Изграждането на модерна икономика трябва да бъде тотален приоритет. България има самочувствието на индустриална сила в региона, с постижението на няколко поколения. България е остров на стабилност в турболентни времена. България е добър съсед и уважаван партньор. Ниският дълг и културата на стабилност създават предимство. Не вярваме в лесните печалби и креативните сделки. Били сме много пъти в криза. Знаем какво е да е трудно. Не очакваме някой друг да ни спасява и да ни прави реформите и да ни подари богатството”, каза Плевнелиев.

Според него “това е стабилен фундамент за доверието на инвеститорите и пазарите”. “Именно защото толкова пъти сме били в криза, днес сме силни”, отбеляза Плевнелиев.

Според него въпреки трудностите България е в топ 6 на Европейския съюз. Плевнелиев посочи като плюс, че въпреки тоталното изпаряване на инвестициите, страната ни е успяла да привлече около 1.5 млрд. евро и то в много продуктивни сектори. 85% от тези инвестиции отиват във фабрики и в нови работни места.

“Разбира се, можем повече. И това е моето послание. Независимо какво се случва отвъд нас, ние трябва да знаем, че имаме достатъчно пари, достатъчно еврофондове, достатъчно възможности, и ако се хванем с двете ръце и работим ефективно в една посока и последователно, ние ще стигнем много далеч”, каза президентът.

Според него страната ни се отваря към нови пазари като Катар. В други като Виетнам , Япония и Китай има огромен потенциал за разширяване на присъствието ни.

Бизнесът пита

Електронното правителство, придобиване на имот от чужденци над 200 хил. евро срещу българско гражданство, политиката на правителството по отношение на възобновяемите енергийни източници, образованието бяха темите, които вълнуваха бизнеса.

Президентът призна, че “все още има своите притеснения” по случването на електронното управление. Той даде да се разбере, че държи на създаването на отделна структура, която да движи целия процес, така както прави агенция “Пътна инфраструктура” по отношение на строителството на магистралите. В момента отговорник за случването на е-правителство са Министерството на транспорта и ресорният зам.-министър Валери Борисов.

“Електронното правителство обира овациите в региона, защото сме първите, които налагаме този модел. Сигурен съм, че срокът 2013 г. ще бъде спазен, но все още имам своите притеснения”, каза президентът. Няколко пъти той повтори, че е-правителство не е само компютри, мрежи и база данни. Президентът все още се пита, “коя е тази институция, която ще наложи със желязна ръка” връзването на всички мрежи на министерствата и общините в една обща система.

Другият голям проблем според президента е промяната в “главите на администрацията” по отношение на е-правителство. Това е смяна на мисленето, че 2100 услуги на гражданите може да ги предоставиш онлайн, което ще спести време, нерви и ресурс.

Смяната на политиката на правителството по отношение на възобновяемите енергийни източници в средата на годината не бе добър пример за прогнозируемост, каза президентът.

Като друг лош пример за липса на прогнозируемост президентът посочи избора на конституционен съдия и случая с Венета Марковска. Плевнелиев даде да се разбере, че следи внимателно избора на главен прокурор и няма да остане безучастен, но ще каже мнението си “когато му дойде времето”.

"Изборът на главен прокурор е изключително важен за България. Надявам се най-достойният да попадне там. Имаме трима кандидати, следя внимателно дебатите, прочетох вече техните концепции, виждам въпросите, които им се задават, и отговорите, които те дават. Следя внимателно, ще имам мнение, когато му дойде времето", каза Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Това е демагогия от страна на Президента. На управляващите не им трябват умни хора, защото умните хора бихме искали мениджърът, управляващ инвестиции за милиарди да докаже, че има квалификацията и опита да го прави. В случая с държавата мениджър е министър председателят. Дори да се направим на наивни и да повярваме , че не се краде, а само се инвестира умните хора знаем, че некадърното управление е също толкова губещо като крадливото такова.
    И това, което се набива в очи е, че държавните инвестиции

  2. Анонимен
    #25

    Не са нужни пет и едно правило стига:"Крадете по-малко!" Само да има кой да го спазва.

  3. Анонимен
    #24

    До бае Тодар, Горе доле размишленията ти са вправилна посока. Неколко допълнения обаче: първо, преди некой да инвестира паре, той требе да е убеден, че има собра вероятност да си възвърне инвестициите с прилична печалба. Второ, мутрокомунягита така са се окопали във всички нива на икономика и правителство, че е невъзможно за някой нормален човек да развие малък, среден или голям бизнес. Язека от 2001 се чудим как да правя нещо, което е печелившо и законно, и ше осигури работни места, нос всеко идване у БеГето виждам, че е все по-невъзможно.

  4. Анонимен
    #23

    Що за двоен аршин на Чехльо? Може да си тръгва от клетвата за КС съдии заради Марковска, а не си тръгва от компанията на Огнян Донев и форума на Иво Прокопиев избягал заради дългове от страната. Ами как няма да мери с двоен аршин, след като жена му е на хранилка при тях и ще го набие ако не отиде.

  5. Анонимен
    #22

    другaрa Тoдaр Живкoв
    Дoсeшнo „Бaкaлскaтa смeткa зa 45 млрд. eврo”, трeбвa дa кaжeм нa бaкaлинa, чe тeя пaри нeмa дa сa дoстaтъчни. Грeшкaтa идe oт грeшнoтo сoц.мислeнe, чe рaзвитиeтo нa икoнoмикaтa e рeзултaт глaвнo нa пaритe, дeкa шa дaдe нeкaквo прaвитeлстo – нaщo или eврoпeйскoтo. Тeя инвeстиции сa същo мнoгo вaжни, нo сaмo кaтo дoпълнeниe. Aкo нe сa влoжeни прaвилнo (oсoбeнo дръжaвнитe) и изкривaт пaзaрнaтa срeдa, мoгaт дaжe и дa нaнeсaт врeдa. Oснoвнaтa чaст oт инвeстициитe трeбвa дa гeнeрирa

  6. Анонимен
    #21

    бакалски сметки за еврофондовете не се правят. Те са валидни за паркинЗите и в частност за някои други области, но за еврофондовете трябват стратегии и политики, от които калинките не вдяват.

  7. Анонимен
    #20

    Абе, нещастник! Идеята ти ще се реализира, когато след изборите през 2013 възстановим статуквото кавото беше преди август 2009. Не се надявай да спасиш калинките, no pasaran!

  8. Анонимен
    #19

    Само с усмивки и оптимистични проекти няма да се получат нещата. Плевнелиев трябва по-сериозно да погледне от какво всъщност има хората нужда. По-високи пенсии, по-добри доходи, по-малко вдигане на цените!

  9. Анонимен
    #18

    ППП, както посочва президента е нормална практика в цивилизованите държави, но както казва № 14, кой знае каква посредственост цари в по-долните нива на администрацията като виждаме потресаващата необразованост, простащина и наглост на 10-ината тартори на бандата ГЕРБ. В.Здравков

  10. Анонимен
    #17

    Прост - по-прост- наЙ-прост - Плевнелиев

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.