Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Приятелските" страни започнаха масово да блокират плащанията за руски петрол

12 коментара
"Приятелските" страни започнаха масово да блокират плащанията за руски петрол

Руските компании са изправени пред забавяния с месеци, когато получават плащания за петрол и петролни продукти, тъй като банките в Китай, Турция и Обединените арабски емирства (ОАЕ) станаха по-предпазливи, страхувайки се от вторични санкции на САЩ, съобщи Ройтерс, цитирайки осем източника, запознати със ситуацията.

Според тях в банковия и търговския сектор през последните няколко седмици е възникнала нова вълна от проблеми за петролните компании: банките в страни, които Кремъл нарича "приятелски", масово са затегнали изискванията си за спазване на санкциите. Това доведе до забавяне или дори отказ на трансфери към Руската федерация, оплакват се източници на Ройтерс.

По-специално, банките изискват от клиентите си да предоставят писмени гаранции, че никое физическо или юридическо лице от списъка SDN (Special Designated Nationals) на САЩ не участва в транзакцията или не е бенефициент на плащането.

В ОАЕ First Abu Dhabi Bank (FAB) и Dubai Islamic Bank (DIB) са блокирали няколко сметки, свързани с търговия с руски стоки, казаха два източника на Reuters.

Mashreq Bank от ОАЕ, турските Ziraat и Vakifbank и китайските ICBC и Bank of China все още обработват плащания от името на руски компании, но времето за обработка е нараснало до седмици, а в някои случаи и до месеци, според четири източника на агенцията.

Въпреки вълната от санкции, по чийто брой Русия изпревари Иран и Северна Корея, миналата година икономиката е получавала около 400 милиона евро на ден от продажбата на петрол и неговите рафинирани продукти в чужбина.

Но "проблемите се върнаха през декември, след като банките и компаниите разбраха, че заплахата от вторични санкции на САЩ е реална", казва търговски източник пред Ройтерс: ступор предизвикал указ на Министерството на финансите на САЩ, публикуван на 22 декември 2023 г., който съдържа предупреждение за санкции за нарушаване на тавана на цените на петрола от чуждестранни банки и призив към тях да затегнат контрола.

Всъщност Белият дом предупреди банкерите, че Русия е поставена наравно с Иран и КНДР. "Стана трудно дори не само за транзакции в долари. Понякога са необходими седмици, за да се извърши директна транзакция юан-рубла", казал един от търговците. Според друг източник на агенцията, банките в ОАЕ започнали да получават искания от Съединените щати през февруари да предоставят информация на американските си кореспондентски банки, когато извършват преводи в Китай от името на руска организация.

Китайските банки дори връщали пари, ако не получат допълнителни документи, включително не само потвърждение на товара, но и информация за всички участници в страните по договора.

През 2023 г. постъпленията от износ на Русия са спаднали с 28%, а крайният обем на приходите от износ – 425,1 милиарда долара – е най-ниският от пандемията през 2020 г. Спрямо първата година от войната той се срива със 167,4 милиарда долара.

През януари 2024 г. по данни на Централната банка приходите от износ са намалели с още 14%, до 28,9 млрд. долара, а общият обем на външна търговия е на минимума си от началото на 2021 г. - 49,9 млрд. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганди
    #12
    Отговор на коментар #11

    Още малко и ще настигнат Тексас! Затова ли израждане съобщаваха за присъединяване на Тексас към рф? ;-)

  2. Srandev
    #11
    Отговор на коментар #6

    Икономиката на руССия е точно толкова обемна, колкото и икономиката на Ню Йорк, но не едноименния щат, а град Ню Йорк! Нещастници...

  3. Srandev
    #10

    Многократно съм писал, че ако санкциите срещу неонациския режим в Москва не работят, това означава, че трябват още сънкции!

  4. dabedabe
    #9

    Това ли е новата мода/измишльотина? Простотията е безкрайна като вселената.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  6. Ники
    #7
    Отговор на коментар #6

    То и населението им не е толкова, последното им преброяване е по-фалшиво и от нашето. По различни оценки са между 100 и 120 млн.

  7. БГаньо
    #6
    Отговор на коментар #1

    Русия с население от близо 150 млн. жители се мери по БВП със страни като Канада с 38 млн. и Австралия 26 млн.

  8. русенец
    #5
    Отговор на коментар #1

    Понеже пишеш откровени лъжи, директно ти давам справката за десетте най-развити икБВП служи като основен показател за оценка на мащабите на националната икономика. Конвенционалният подход за измерване на БВП на дадена страна включва разходния метод, при който общата сума се получава чрез агрегиране на разходите за свежи потребителски стоки, нови инвестиции, държавни разходи и нетната стойност на износа.
    Тази статия има за цел да представи десетте най-големи икономики в света през 2023 г., подредени

  9. o.petti
    #4
    Отговор на коментар #1

    Русия, с територия по-голяма от Плутон, с повече природни подземни и надземни ресурси от която и да е друга страна и държава, дори да е с икономика в десятката - остава си варварска и античовешка общност.

  10. Bлaдo
    #3

    за последен път, пи3дьо(1), путин-ата ти матушка е била в Топ10 по БВП пре3 2022 ;-) ... ... Канада и Италия са си там и през 2023... ... Както сте тръгнали пиZдостанците, след още 2 години ще изпаднете и от Топ25, а и от нЕкои ... географски карти... ;-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.