Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължава нечовешкото отношение към психичноболните в социалните домове

0 коментара

Международната правозащитна организация Амнести Интернешънъл публикува през февруари 2005 г. доклад, озаглавен: "България: Неуспехи в осигуряването на грижи", предаде Би Би Си в четвъртък. Подзаглавието на документа гласи: "Съдбата на мъжете от Драгаш Войвода".

Докладът е базиран на наблюдение на организацията от януари 2002 г. насам върху съдбата на обитателите на вече затворения Дом за социални грижи за мъже с психични разстройства в Драгаш Войвода, Северна България, уточнява Би Би Си.

Според Амнести Интернешънъл битовите условия и липсата на грижи за обитателите на дома води до нечовешко третиране, което е нарушение на международното право.

Министерството на труда:
Работим активно за подобряване на живота на хората с увреждания

В отговор на доклада на Амнести интернешънъл от Министерството на труда и социалната политика (МТСП) увериха, че продължава да се работи активно за подобряване на живота на хората с увреждания.

Още през 2003 г. са закрити домовете за хора с умствена изостаналост и психични разстройства в с. Санадиново и в с. Драгаш войвода в община Никопол, като пациентите са преместени в местността Качулка, община Сливен, се казва в отговора.

Хората с умствена изостаналост от домовете в с. Подгумер, Софийска област, и от с. Оборище, община Вълчи дол, са настани в нови сгради, при по-добри условия. Предстои обитателите на дома в с. Горно Вършило, община Септември, да бъдат преместени в с. Славовица, допълват от МТСП.

През 2003 г. от държавния бюджет са отпуснати 49, 3 млн. лв. за издръжка на хората, ползващи социални услуги, и за заплати и осигуровки на персонала. През 2004 г. сумата се е увеличила на 53,5 млн. лв. За 2005 г. са осигурени 60,5 млн. лв. Държавата осигурява 2346 лв. годишна издръжка за човек с психични разстройства. За сравнение, през 2003 г. тя е била 1143 лв., обясниха от МТСП.

Докладът започва с констатацията, че през 2001-а година почти всеки пети от обитателите на дома в Драгаш Войвода, където са били настанени 140 души, умира вероятно поради неадекватна медицинска помощ и грижи. Амнести интернешънъл изпраща екипи в домовете в Говежда, Батошево, Куделин и Твърдица.

В Говежда през юни 2004-а наблюдателите на организацията констатират, че има подобрени условия за живот в бунгала за по 6 души, настанени в две стаи с обща баня. Според тях обаче единственото забавление обаче е телевизорът в столовата и градинарството през лятото. Неадекватни обаче са медицинските грижи.

Амнести разказва случая на Йончо Филипов Лазаров, който умира през февруари 2004-а след като вероятно е бил бит от друг пациент, прекарал преди това два часа в изолатор. През септември организацията иска информация от Министерството на труда и социалната политика за разследването на смъртта на Лазаров, но до публикуването на доклада отговор от София няма.

За Батошево в документа се казва, че настаняването на хора с различни потребности от лечение в един дом е само един от факторите, допринесъл за убийството на Васил Малинов. 32-годишният мъж делял стая с други четирима мъже с психични разстройства и на 18-и март 2003 г. Васил е намерен от персонала пребит. След лечение е върнат в същата стая, където след три дни е намерен мъртъв, като най-вероятно е бил малтретиран отново.

Налице са и оплаквания от побои и сексуално насилие от страна на пациенти спрямо други пациенти. На 11-и юни един от обитателите на дома в Батошево е намерен удавен в близко езеро.

В Твърдица екипът на организацията се натъква на легла с разкъсани дюшеци, някои без чаршафи. Тепърва се изграждала баня с два душа. Докладът дава примера на 69-годишният Ж. Н., който си чупи бедрото през март 2004-а година. Целият крак е гипсиран, но при махането на гипса се оказва, че има рана и на петата. Раната по-късно гангренясва, което води до ампутация на крака от коляното надолу.

В заключение организацията казва, че е загрижена за воденото повърхностно разследване на смъртта на Васил Малинов. Случаят на Малинов е поставен пред Николай Ангелов, ръководител на Националната агенция за социална подкрепа, който казва, че лично посетил петте домове, където са прехвърлени мъжете от Драгаш Войвода. Амнести обаче пише, че директорите и на четирите домове, посетени от екип на организацията, отричат Ангелов или някой от неговите колеги от София да са ги посещавали преди преместването от Драгаш Войвода.

Според експертите на Амнести е налице липса на политическа воля у Министерството на труда и социалната политика да упражнява контрол върху предоставяните услуги, за които отговаря.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.