Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Продължават да намаляват фалиращите фирми в България

Най-стабилни са ИТ-дружествата, най-проблемни търговските компании

3 коментара
Продължават да намаляват фалиращите фирми в България

За втора поредна година продължават да намаляват фалиращите компании в България, сочи проучване за несъстоятелността в региона на Централна и Източна Европа за 2015 г., изготвено от компанията "Кофас" (Cofac). През миналата година у нас в несъстоятелност са изпаднали 2 на всеки 1000 дружества, което е спад от 8.1 на сто спрямо 2014 г., когато пък бе отчетено намаление от 23 на сто при фалиращите предприятия.

Към края на юни тази година са спрели да функционират 245 фирми, очакванията са до края на 2016 г. фалитите да засегнат 2.3 на сто от дружествата. Една от причините за по-малкото обявени в несъстоятелност компании са подемът в ръста на икономиката, повишаващите се доходи и възстановяването на вътрешното търсене, посочват от "Кофас".

Въпреки това обаче най-засегнати финансово са търговските фирми, на които се падат 25 на сто от процедурите по несъстоятелност у нас. Другите най-потърпевши са строителните предприемачи, брокерите на имоти и извършващите сухопътни превози.

Най-малко са засегнати от фалити дружествата в областта на информационните технологии, фармацевтичната индустрия, както и социалните дейности.

"В страната ни ситуацията по отношение на несъстоятелността определено се подобрява, причина за което са по-благоприятните икономически условия“, коментира Милена Виденова, управител на "Кофас" за България. "Това обаче не бива да ни успокоява напълно, тъй като рисковете в европейски и в световен мащаб нарастват и регионът трудно може да остане изолиран от тази тенденция“, допълва тя.

Според данните на компанията, основните причини за финансовите затруднения на българските фирми са високите нива на задлъжнялост, секторната цикличност, лошото управление на ликвидността и по-малкото възможности за финансиране.

Към тях сега обаче се прибавят и рисковете от взетото решение от Великобритания за напускане на Европейския съюз, както и атентатите в различни държави, а от няколко дни и ефектът от потушения опит за военен преврат. За страната ни ще има последици, ако в Турция се въведат капиталови рестрикции, подобно на Гърция миналата година, но според Виденова е твърде рано да се каже дали такива ще има и какви могат да бъдат последствията за България като цяло.

Освен спад в туризма, който вече се наблюдава вследствие на терористичните атаки в страната, последствия може да има и върху курса на лирата заради обвързаността ѝ с долара, както и върху отлива на инвестиции и на капитал, посочват от "Кофас".

"70% от задълженията в страната са деноминирани в долари, което е един доста висок процент, а това ще даде отражение върху тяхното обслужване и върху конкурентоспособността на компаниите“, каза още Виденова. Според нея по отношение на икономиката има още два аспекта, върху които може да има последствия – вносът на суровини и земеделският сектор.

У нас делът на несъстоятелностите е 0.15% от общия брой на компаниите, в което страната ни се нарежда сред най-ниските показатели за Централна и Източна Европа.

Общо в региона на Централна и Източна Европа фалитите са намалели с 14%. Най-голям е спадът в Румъния – 49.5%, което се дължи основно на отстраняването на неактивни компании и на въвеждането на фискални стимули. Унгария също е доста напред със спад от 44.2% на компаниите, обявили несъстоятелност. Украйна, Литва, Чехия и Сърбия обаче отчитат ръст фалиралите компании. Най-засегната е Украйна, където повече от една пета – 20.8%, от фирмите са обявили несъстоятелност, главно заради рецесията след конфликта с Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #3

    Тя цялата ни държава отдавна е фалирала (най-вече откъм ум и разум), та какво остава за някакви си фирми. ВАЖНОТО Е ДА ИМА СТАБИЛНОСТ. Та да можем стабилно да продължаваме да ви будалкаме, лъжем и крадем. (Щом сте толкова у-ла-ви да ни преизбирате).

  2. pinocchio
    #2

    Така е номер 1, не останаха фирми да фалират, но това не пречи на властта да се бетонира посредством манипулации. По-лошото е, че няма реална алтернатива...

  3. Ха! Или просто фирмите, които са останали да работят и могат да фалират вече са значително по-малко!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.