Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Програмата за образователен обмен "Фулбрайт" е с по-голям бюджет

0 коментара
Програмата за образователен обмен "Фулбрайт" е с по-голям бюджет

Финансирането на програмата за образователен обмен между България и САЩ – "Фулбрайт", е увеличено и това дава повече възможности на българи и американци да се включат в нея. Това съобщиха във вторник министърът на образованието Красимир Вълчев и посланикът на САЩ у нас Ерик Рубин.

От българска страна годишният бюджет вече е 182 000 долара, което ще позволи да се подкрепят повече студенти, докторанти и преподаватели.

Държавният департамент на САЩ ще предостави допълнителни 280 000 долара на комисията "Фулбрайт" през следващите три години. Това временно увеличаване на финансирането ще спомогне за по-високи стипендии за български и американски студенти, както и програми за учители.

Държавният департамент ежегодно финансира с общо 765 000 долара програма "Фулбрайт" в България, от които 165 000 долара покриват административни разходи по нея.

"От всички стипендианти на програмата се изисква да се завърнат в родината си поне за две години след края на обучението с натрупания опит, знания и умения. Така българските фулбрайтови стипендианти допринасят за качеството на образованието чрез използването на натрупан опит и нови практики, за привличане на инвестиции в България, за засилване на контактите със САЩ", коментира Вълчев.

"Фулбрайт" е най-широко признатата и престижна международна програма за обмен в света. Тези програми изграждат дългосрочни взаимоотношения между американските и българските граждани и институции", добави посланик Рубин.

Допълнително финансиране за дейността на Българската комисия "Фулбрайт" постъпва от американски и български университети, училища, фирми и неправителствени организации, включително фондация "Америка за България", която покрива стипендиите за 30 помощник-учители по английски език.

Комисията "Фулбрайт" финансира повече от 60 стипендианти годишно. Това включва около 40 американци, които идват в България: петима учени, петима студенти, трима експерти и общо 33 помощник-учители по английски език. Българите, които отиват в САЩ по програмата, са 15-20 на година. Сред тях има петима учени, чежду 5 и 9 студенти и стипендианти по програми за изследване на гражданското общество, както и по програмата "Хюбърт Хъмфри".

Образователният обмен между САЩ и Република България по програма "Фулбрайт" започва през 1967 г. За това време повече от 1300 американски и български граждани са получили стипендии от нея. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.