Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прокуратурата иска СРС-та да се ползват предимно пред спецсъда

0 коментара

Прокуратурата поиска в четвъртък драстично свиване на броя престъпления, за които да се подслушва. От предложението на държавното обвинение се разбра, че използването на СРС-та трябва да се концентрира по делата, които ще се гледат от новия специализиран наказателен съд. Това са всички дела, свързани с организираната престъпност, контрабанда, пране на пари, разпространяване на наркотици, отвличане, убийство и подкуп.

При повечето от тези състави на престъпления с изключение на подкуп и битово убийство, прокуратурата обикновено внася обвинения за организирана престъпна група, тъй като извършителят никога не е сам. При това положение след последните промени в НПК делото се разследва от спецпрокуратурата и се гледа от спецсъда.

Заместник-главният прокурор Галина Тонева представи кратка концепция на институцията, в която се предлага създаване на независимо бюро за контрол на СРС, както и гаранции, че спецслужбите няма да "редактират" информацията, постъпваща в прокуратурата.

В повечето от предположенията си личи реакция на последния скандал с изтеклите записи на шефа на митниците Ваньо Танов. Въпреки това Тонева настоя, че държавното обвинение от години разсъждава по темата и тази концепция не е плод на скандала.

"Настоящата ситуация излиза от контрол", обясни заместник-главният прокурор в уводните си думи. Прокуратурата предлага увеличаване на наказанията за злоупотреби с класифицирана информация, включително инкриминирането на разгласяването по непредпазливост.

Много спорен момент в предложенията на държавното обвинение е искането информацията, събрана със СРС, да не се унищожава, а да се пази в цял обем, ако дори и малка част от нея бъде използвана в наказателно производство.

В тази хипотеза при създаване и на най-незначителното веществено доказателствено средство (ВДС) в досъдебно производство срещу неизвестен извършител, което може да се държи отворено с години, службите и прокуратурата могат да разполагат с огромно количество лична кореспонденция за неизвестни цели.

Галина Тонева обясни, че тази опция е за предпочитане пред възможността тайните служби да изопачават информацията, което би навредило и на правото на защита на обвиняемите. Прокуратурата иска още информацията от СРС-та за употреба в съдебна зала да е напълно публична. Институцията настоява за отнемане на самостоятелното право на всеки един прокурор да иска от съда подслушване.

По думите на Тонева това трябва да става след разрешение на шефа на съответната прокуратура. Ако цялата концепция бъде приета, това ще бъдат предимно шефовете на двете спецпрокуратури.

От Българския хелзински комитет (БХК), които участваха в обсъждането на тези мерки, изразиха своето положително мнение към голяма част от тях. Според Маргарита Илиева обаче увеличаването на санкцията няма да помогне да спиране на теча. Тя призова прокуратурата да спре "разумно да тълкува закона" вместо да го прилага.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.