Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промени в наредба могат да смекчат ценовия шок с газа и парното

10 коментара
Промени в наредба могат да смекчат ценовия шок с газа и парното

Ценовият шок от по-високите цени на газа от 1 януари може да бъде смекчен, ако в сряда правителството приеме промените в наредбата за ценообразуване на природния газ, стана ясно след открито заседание в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) във вторник. Така окончателното решение за цените на парното, газа и електроенергията от когенерации ще почака до 29 декември, когато ще има закрито заседание на комисията.

Създали сме условия наредбата да бъде приета колкото се може по-бързо и да бъде приложена за първото тримесечие на 2010 г., заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. Той се надява наредбата да бъде разгледана от Министерския съвет още утре. Приемането на промените в наредбата е особено важно, за да смекчим ценовия шок от повишението на цените на природния газ от 1 януари 2010 г., каза председателят на държавния регулатор.

По думите му влизането в сила на наредбата ще означава много по-ниски нива на увеличение на цените на природния газ и на топлоенергията. За парното това щяло да означава поскъпване с не повече от 4-5 процента, а за природния газ – повишение, "с което да не бъде накърнен интересът на различните дружества по системата".

Засега искането на "Булгаргаз" е за повишение на цените за първото тримесечие на 2010 г. със 17.02 процента. От друга страна предварителното изчисление на ДКЕВР, обявено миналата седмица, бе за януарско поскъпване на природния газ с 15.61 на сто и последващо средно увеличение на цените на парното с 9-10 на сто. Очакваше се в София повишението на цената на топлоенергията да е с 9.4, в Пловдив - с 9.3, в Плевен - с 10.4 и в Бургас с 9.9 на сто.

Предлаганите от ДКЕВР промени в наредбата за цените на газа целят да се избегне промяна в цените на парното по време на отоплителния сезон, като смяната на тарифите, която сега е на всеки три месеца, да става на шест месеца. Задържането на цената на газа заради промените в наредбата би позволило на топлофикациите да се издължават на "Булгаргаз".

От друга страна, газовият доставчик ще бъде компенсиран след приключване на отоплителния сезон, като регулаторът ще се съобрази с реалните разходи на "Булгаргаз", а приходите на дружеството от продажбата на газ ще бъдат пренесени за следващ период.

До 29 декември членовете на ДКЕВР ще обсъждат и двата възможни варианта на повишение на цените - с влязла в сила нова наредба за ценообразуване и без промени в наредбата. И в двата случая по думите на Семерджиев ще се търсят варианти за намаляване на очакваното повишение на цените.

Днес от "Булгаргаз" е била предоставена допълнителна информация, поискана от ДКЕВР, която още не е разгледана, и това можело да доведе до намаление на процента, с който ще се увеличи цената на природния газ.

Всички недоволни от новите цени

По време на заседанието представители на топлофикациите, електроразпределителните дружества и НЕК реагираха отрицателно на предложенията за увеличение на цените на природния газ и съответно - на предлаганите нови цени на топлинната- и електроенергията от комбиниран способ.

Стоян Цветанов - заместник-изпълнителен директор на "Топлофикация София", каза, че независимо какво ще бъде увеличението на цената на природния газ, то ще се отрази крайно негативно на топлофикациите. "Топлофикация София" има прогнозен отрицателен финансов резултат за 2009 г. от 59-60 млн. лв., посочи той.

Лилия Иванова - финансов директор в НЕК, посочи, че нормативната база в момента не позволява да се извърши прехвърляне на разходите от изменението на цените на електроенергията от комбиниран способ от 1 януари 2010 г. към крайните потребители на електроенергия и потърпевши остават разпределителните дружества и НЕК. Ще поискаме тези разходи да се компенсират 100-процентово в следващия регулаторен приод, заяви Иванова. Тя добави, че цените на електроенергията от когенерации са достигнали непродаваеми нива.

Председателят на ДКЕВР обаче обясни, че няма как цените на електроенергията да се променят на три месеца, това се прави само за "Булгаргаз", защото неговите цени са обвързани с външни договори за доставка.

Представителите на електроразпределителните дружества поискаха от своя страна синхронизиране на ценовите периоди, така че да се компенсират разходите по цялата верига.

Рязък спад в потреблението

Към 30 ноември потреблението на газ в страната е намаляло с 23 процента спрямо миналата година, съобщи във вторник изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. Според него, като се добави консумацията през декември, намалението вероятно ще достигне 20 на сто.

Докато за миналата година потреблението на природен газ е 3 млрд. 319 млн. кубически метра, за 2009 г. консумацията ще бъде 2 млрд. 612 млн. кубически метра, предвиждат от "Булгаргаз".

Димитър Гогов съобщи, че са започнали и първите просрочия на плащанията от страна на топлофикациите. Само от страна на "Топлофикация-София" се получава разлика между очакваните и реалните приходи на обществения доставчик от 10-12 млн. лева, а като се добавят и просрочените плащания от останалите топлофикации се очаква тази сума да достигне 35 млн. лева.

Събираемостта на "Булгаргаз" е 94 процента, като дружествата, които имат просрочия, са топлофикациите и "Кремиковци", отбеляза Гогов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. умен
    #11

    Хайде сега да посмятате малко, защото съм ви намерил и информацията и то официалнаhttp://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-QA-09-049/EN/KS-QA-09-049-EN.PDF

  2. бай Алеко
    #9

    Хайде сега да компенсираме спада на потреблението с увеличени цени. Бизнес по комсомолско-български. Малък пример от в. Труд:"Калкулатор ли е ДянковНа 1 декември т. г. в Министерския съвет имаше среща между премиера Бойко Борисов и висшите началници на “М-Тел”, “Глобул” и “Виваком”. Присъствал и финансовият министър Симеон Дянков. “Труд” научи любопитни реплики от срещата на “Дондуков” 1:Симеон Дянков към GSM операторите: Аз знам, че вие всички сте плащали на партиите от тройната коалиция. Сега трябва

  3. ???
    #8

    зависимост цени,обем.

  4. Глуповат
    #7

    Баси мамата воистина, значи тъй се правело ценообразуването - при скок на потреблението цените пазарно се повишават, при спад на потреблението - пак се повишават, но компенсиращо. За тва не се бех сетил. Ашколсун.

  5. boby1945
    #6

    знаменателят намалява с 20% значи цената ще требе да "подскокне" да покрие постоянните разходи.... а и не само тях.... 17% са малко множко, но кво прайм....???

  6. пегас
    #5

    иот 68 на 70; от 70 на 80; от 80 на 120;

  7. Българин
    #4

    България е бандитска държава!В която не само че престъпниците вилнеят безнаказано, но в която самите държавни структури вършат престъпления спрямо гражданите.

  8. ШОП-дьрвен
    #3

    Боли ме гьзо за газа.На Бьлгария газ не и требува.Който сака да си грее газо да си купи дрьва или климатик.Кат са ревнали сите тьпяни газ та газ.

  9. пегас
    #2

    Но Кремиковци не работи

  10. фасфф
    #1

    Измамата наречена ДКВР - Защо България е най-бедната страна в Европа: http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=498187&df=8&dflid=3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.