Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промените, свързани с пакта "Дянков", минават без гласовете на левицата

8 коментара

Дефицитът по консолидираната фискална програма не може да надвишава 2% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП), предвиждат промени в Закона за устройството на държавния бюджет, приети в сряда на първо четене от Народното събрание. В проекта е записано, че максималният размер на разходите по консолидираната фискална програма не може да е повече от 40 на сто от прогнозния БВП.

Двете предложения са записан в така наречения Пакт за финансова стабилност, иницииран от министъра на финансите Симеон Дянков. Третата мярка в пакта предвижда данъчните промени в преките данъци да се извършват с квалифицирано мнозинство от две трети от гласовете на народните представители, което трябва да се запиша като промяна в Конституцията.

Гласуваните на първо четене проектопромени трябва да влязат в сила от 1 януари 2012 г. Те бяха подкрепени от 105 депутати, 16 бяха против, а 5 се въздържаха. "За" бяха представителите от ГЕРБ, Синята коалиция и независими. Левицата и петима от ДПС бяха против, останалите от движението се въздържаха. "Атака" не участва в гласуването.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова обясни, че целта на проекта е да въведе още две фискални правила - за бюджетното салдо и за разходите, освен съществуващото в момента, свързано с държавния дълг. Според нея нуждата от такива правила е проличала ясно в условията на икономическа криза.

Неблагоразумни политики, довели до високи дефицити и дългове, поставят иначе сериозни и уредени държави пред прага на разрухата, посочи Менда Стоянова. Тя опроверга твърденията, че в нито една европейска страна няма подобни фискални правила. Такива липсват само в Гърция, Кипър и Малта, посочи Стоянова и даде пример, че Швейцария, Германия, Унгария, Полша са записали в конституциите си правилото за бюджетното салдо, а 18 страни са регламентирали фискалните правила в устройствените си закони. 15 от тях имат правило за дефицита, комбинирано с друго фискално правило. Така че не сме първата, а по-скоро последната държава, която въвежда тези правила, коментира Менда Стоянова.

Димчо Михалевски от левицата смята, че не е коректно да се дава пример с тези държави, защото при тях не е въведен валутен борд, както при нас. На България ѝ липсва собствена монетарна политика, посочи той. Според него за да се постигнат търсените цели, трябва да се свали таванът на държавния дълг.

Според Алиосман Имамов от ДПС липсва анализ за влиянието на предложените промени върху икономическия растеж, както и върху доходите и колко години те ще стоят "замразени", посочи Имамов.

Съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров коментира, че България има нужда от ограничаване на бюджетния дефицит. Освен това е добре, че размерът на разходите ще бъде ограничен - и сегашното, и бъдещите правителства имат нужда от такива мерки, каза той.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Роси
    #8
  2. Формоза
    #7
  3. N
    #6
  4. Пакт: Оста
    #5
  5. Gen. Augusto Pinochet
    #4
  6. какво стана
    #3
  7. Гичев
    #2
  8. И.Иванов, Швеция
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.