Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Променят енергийния закон без Шиляшки

0 коментара

Работната група по промените в закона за енергетиката и енергийната ефективност заседава без участието на председателят на Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси Иван Шиляшки. В неделя групата е заседавала шест часа под ръководството на вицепремиера Петър Жотев, научи Mediapool.

Работната група бе създадена на миналото заседание на Министерския съвет със задача до 7 март да изготви поправките в енергийния закон и правителството да успее до 15-и да ги внесе в парламента. Това е срокът, поставен от МВФ, за да получим одобрението от борда на фонда в края на месеца и да получим предпоследния транш по 3-годишното споразумение с МВФ.
Работата на групата ще продължи и утре.

Световната банка изрично настояла пред премиера Костов Шиляшки да се отстрани от работната група, защото спъвал преговорите по промените в закона, съобщиха за Mediapool информирани източници.

Председателя на ДАЕЕР настоявал да взима участие в лицензирането, извършвано от Държавната комисия по енергийно регулиране. Това обаче било неприемливо за експертите на Световната банка, които настоявали регулиращата комисия да бъде максимално независим орган.

Дори промените да са готови в сряда, ще бъде доста трудно те да бъдат приети от Народното събрание до края на април, когато се очаква да бъде последното заседание на това Народно събрание. По този повод във Вашингтон сега обсъждали две възможности. Единият вариант е последният транш да бъде отпуснат, като МВФ се ограничи само с мека критика по отношение на забавените реформи в енергийния сектор. Другата възможност е траншът да бъде забавен до септември, когато има вероятност новият парламент да приеме промените в енергийния закон.

На представянето на меморандума на Световната банка за България старшият икономист по енергетиката в банката Салман Захир критикува българската страна за забавените реформи в сектора и за липсата на ясна законодателна рамка. Това според него пречело за привличането на мащабни чуждестранни инвеститори, от които България имала спешна нужда. Захир настоя за това страната да работи за либерализиране на газовия пазар, като се позволи на някои от големите потребители да договарят доставки от чужбина. Това можело да наложи промяна в подписания с Газпром договор за доставка на газ.

Иван Шиляшки коментира, че въпреки че се работи за осигуряване на доставки на газ от Египет и Каспийския басейн, то това са все още проекти, а засега единственият източник на газ е "Газпром". Критиките към нашата страна били обективни, но според Шиляшки с либерализацията не трябвало да се бърза, за да не се допуснат грешки, които да се отразят негативно на цялото население.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.